Scrisoarea unei fantome catre Premierul Romaniei

Scrisoarea unei fantome catre Premierul Romaniei | Autor: mrenescu

Link direct la acest mesaj

Draga D-le Ponta,

Te informez prin prezenta ca eu sunt una dintre "fantomele" ( cum frumos ne-ai categorisit aseara pe la Realitati si alte RTV-uri) care n-a votat la referendum. O sa-ti explic in scris acest gest, perfect democratic pentru ca se pare ca nu te duce mintea suficient incat sa il intelegi de unul singur. Ti-as face si niste desene dar mi-e teama ca mi le copiezi.

N-am fost la vot ( nici eu nici familia mea ) pentru ca din punctul meu de vedere sunteti niste hoti, impertinenti si mincinosi pe deasupra. Dreptul la vot este un drept pe care am ales sa nu-l exercit. Pentru ca asta se intampla, draga domnule "doctor" in drept cu drepturile unei persoane, alege sa si le exercite sau nu.

Te-as invita sa te convingi ca nu sunt fantoma ci sunt un alegator fara carnet de partid. E drept, inclin spre politicile de dreapta dar a fost irelevant in luarea deciziei mele. Ca sa pricepi si tu: NU AM FOST LA VOT PENTRU CA ATI SUSPENDAT UN PRESEDINTE FARA SA EXISTE BAZA JURIDICA. Si nu am fost la vot pentru ca Avocatul Poporului a ales sa ignore plangerea pe care i-am trimis-o si nu am fost la vot pentru ca presedintele interimar a incalcat Constitutia in trei saptamani cat a facut-o cel ales in 8 ani la un loc.

Desi unii s-au decis ca pe baza dovezii ca au votat sa isi ia o zi gratis in plus de cazare la mare, o bere gratuita sau o masa, de asemenea, moca, eu nu am fost la vot pentru ca nu accept in anul de gratie 2012 sa-mi comercializez votul in schimbul ignorarii legii fundamentale si a incalcarii principiilor de drept, domnule doctor in drept penal international. Puteti pricepe asta?

Matematica simpla demonstreaza ca la vot s-au prezentat peste 8 milioane de alegatori. Adica 46%. Restul de 54% sunt in opinia dumitale fantome. Spui despre cetatenii din dispora ca nu mai stii daca mai traiesc sau nu ca e greu sa ai niste evidente. Ori esti cu capul ori esti cu capul. Pai CAND ITI TRIMIT MILIARDE DE EURO IN TARA, tu nu interpretezi asta macar ca pe un semn de viata din partea lor? Ca vreo trei milioane de romani iti tot dau semne de viata din dispora, impertinentule!!!

18 milioane minus 3 milioane diaspora fac 15 milioane de romani cu drept de vot in Romania. Din astia 7,4 milioane au zis da. Vreo 900 de mii au zis NU. Astia care au mers la vot dar au zis NU sunt probabil oamenii aia pe care patronii PSD i-au obligat sa prezinte buletinul la intrarea la serviciu luni dimineata! Electoratul lui Basescu, alt milion, a stat acasa. Mie 15-8 imi da 7 milioane. Sunt in Romania 7 milioane de fantome???? Eu sunt aici sa-ti dovedesc ca inca n-am murit si ne vedem la vot in noiembrie. Numai ca n-ai tu tupeu sa candidezi in Bucuresti. Estimez ca anul acesta vei candida in Olt!!! Sau Teleorman!!!

Ca sa nu uit: din cele 7,4 milioane cu DA, cel putin jumatate de milion ati furat dupa lasarea intunericului, intre 21-23! Iti spune asta o fantoma, pentru ca stii ca ele vad si stiu multe, nu? Chiar si cand voi nu le vedeti sau auziti!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si eu sunt o fantoma, desi n-as putea sa bag mana-n foc acum ca CNP-ul meu nu apare pe vreo lista electorala, gata votat.

Si iti voi dovedi la primele alegeri ca nu m-am evaporat in neant. Exact asa cum ne-ati cerut tot timpul sa-l sanctionam pe basescu, sunt sigura ca majoritatea fantomelor ca mine abia asteapta urmatoarele alegeri sa va sanctioneze pe voi pentru intreaga mascarada cu referendumul.
Atunci veti putea sa stiti exact care e sustinerea voastra.

Pana atunci, voi va laudati cu niste cifre umflate si furate, iar basescu cu 55% absenteism. Nici voi si nici el nu puteti spune cu certitudine cati sustinatori reali aveti. Dar veti afla cu totii la alegerile din toamna.

Fantomele nu uita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mrenescu subscriu cu toate ca Ponta pe zi ce trece arata o privire din ce in ce mai ratacita care nu este de bun augur si cu atat mai putin de incredere.
Cu alte cuvinte nu isi da seama ca se desprinde de realitate din ce in ce mai mult si ca in curand nu va mai fi legat de ea decat prin acel "cordon de argint",.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Eu sesizez o anumita disperare in tonul vostru,acum ca base a "castigat" referendumul, ar trebui sa va mai relaxati.
Doar ca , desi n-o recunoasteti,stiti si voi ca acest referendum ,in ciuda boicotului, a evidentiat scarba profunda pe care o au romanii fata de clica lui basescu.
Ce nu inteleg e incrancenarea voastra, pe bune, FSN-istii lui iliescu ar putea sa ia lectii.
Mie nu-mi place basescu si am mari retineri fata de ponta si antonescu.
Dar voi sunteti agresivi, vreti, cu orice pret sa ne dovediti ca "tatuca" traian e victima complotului mondial.
Am remarcat ca cel mai mult posteaza activistii lui basescu.
Ar trebui sa stiti deja ca tipul asta de fanatism fara o urma de luciditate naste dictatori.
Inainte de a ma sfasia ,va mai spun o data: cred in schimbare,cred ca trebuie rotiti,cred ca trebuie sa le dam lectii , sa le aducem aminte ca trebuie sa tina cont de noi (macar la 4 ani ).
Si mai cred ca trebuie sa cautam pana gasim omul potrivit iar basescu a dovedit ca nu este.
Acum scoateti artileria....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui danet

Eu sesizez o anumita disperare in tonul vostru,acum ca base a "castigat" referendumul, ar trebui sa va mai relaxati.
Doar ca , desi n-o recunoasteti,stiti si voi ca acest referendum ,in ciuda boicotului, a evidentiat scarba profunda pe care o au romanii fata de clica lui basescu.
Ce nu inteleg e incrancenarea voastra, pe bune, FSN-istii lui iliescu ar putea sa ia lectii.
Mie nu-mi place basescu si am mari retineri fata de ponta si antonescu.
Dar voi sunteti agresivi, vreti, cu orice pret sa ne dovediti ca "tatuca" traian e victima complotului mondial.
Am remarcat ca cel mai mult posteaza activistii lui basescu.
Ar trebui sa stiti deja ca tipul asta de fanatism fara o urma de luciditate naste dictatori.
Inainte de a ma sfasia ,va mai spun o data: cred in schimbare,cred ca trebuie rotiti,cred ca trebuie sa le dam lectii , sa le aducem aminte ca trebuie sa tina cont de noi (macar la 4 ani ).
Si mai cred ca trebuie sa cautam pana gasim omul potrivit iar basescu a dovedit ca nu este.
Acum scoateti artileria....




Ca ai adus vorba de disperare, incrancenare mi-am permis sa subliniez si eu una, alta ...

Cu ce sunt perfect de acord, si o evidentiaza si unele postari anterioare pe care nu cred ca le-ai citit inainte sa scrii, este ceea ce am subliniat cu verde in postarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Danet, noi vorbeam cu si despre Ponta, tu de ce il adusesi pe Basescu in discutie?
Cred ca te-a bantuit in somn, wow!, te-ai sculat cu el in gand si te-ai exorcizat tocmai aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Cu siguranta iti va raspunde Ponta la scrisoare...asta dupa ce vor curge pagini dupa pagini si se vor aduna toate fantomele
Ma impresioneaza faptul ca voi chiar nu va opriti pana nu disecati tot.
Exista viata dupa...referendum,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Danet, da, imi apar principiile cu incrancenare! Sper ca asta nu echivaleaza cu partizanatul politic. Daca afirm ca din principiu nu fac orice pentru bani ( inclusiv sa-mi vand votul), asta in opinia ta se traduce ca "Basescu e cel mai bun!"? Ca zau, nu inteleg cum de-ai ajuns la concluzia asta.

Si daca primul ministru al acestei tari ma insulta pe la televiziuni pentru ca n-am fost la vot si nu l-am ajutat sa-si faca mendrele, asta inseamna ca trebuie sa raman indiferenta?

"Tipul asta de fanatism fara urma de luciditate" zici...Pai nu ti se pare ca statul si reprezentantii lui ar trebui sa ma respecte pe mine pentru ca ii duc in spate? Daca revolta e calificata drept fanatism atunci ar trebui sa te uiti pe forumurile ziarelor ( la comentariile de ambele parti). Ala ce mai e?

PS: Matematica este, din cate stiu eu, una dintre cele mai "lucide" si exacte stiinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

mrenescu, stai linistita, eu am vise mai interesante , nu le irosesc pe politicienii nostrii.
da' tu de ce esti rautacioasa,ca si eu pot sa te intreb daca ai cosmaruri cu basescu (banuiesc ca nu e o placere sa-ti apara mutra lui in vis , no offence pt fanii lui )
hai sa nu ne certam , uite o floare pt tine
promit sanu mai postez pe aici.

P.S da' udrea va place ( spune-ti ceva rau macar de ea, sa fim si noi in consens , usl-istii cu basistii , macar odata )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Scuze, mesajul era pt bunica.

Mergi la inceput