Cat e darul la o nunta in Italia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Hai sa-mi dau si eu cu parerea ca doar m-am maritat cu un italian si am facut nunta in Italia ( Verona)!
Cum s-a mai spus , in general se fac cadouri si care vine din alta tara sau oras de nu a putut contribui la lista nozze ( o lista cu produse pe care mirii si le doresc si nuntasii "cotizeaza" fiecare cum poate pentru ca mirii sa poata avea acele produse) dau bani.

Nu vreau sa-l cataloghez pe mire ptr ca a cerut 300 de euro de persoana mai ales ca te costa drumul destul...iti spun doar ca 300 ptr amandoi e mai mult decat suficient si de bun simt.

Un f bun prieten al meu a venit la nunta mea din Franta si nu l-am lasat sa dea nimic. Ce alt cadou mai frumos putea fi ca a luat avionul, logodnica din dotare , s-au schimbat cu hainele ptr nunta in aeroport, au inchiriat o masina si au venit val vartej la nunta mea?! Pacat ca in cazul tau mirele e orbit de castigurile de pe urma nuntii si nu se gandeste un pic la efortul nu numai material pe care il faci.

Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Offtopic!
Abramburika Puteai,puteai..Si tu puteai sa nu folosesti fraza aceea,daca e sa o luam asa.
Cand am citit postarea ta am simtit un ton de superioritate,cum ca tu esti cea care cunoaste realitatea si noi vorbim numai sa ne aflam in treaba.
Am inteles gresit!Ok! Imi cer scuze!
Si btw,nu cred ca te-am jignit in vreun fel,dar daca e asa,imi cer scuze inca o data,nu asta era intentia-mi!
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

scuze acceptate!
imi dai voie sa folosesc ce limbaj vreau, atata vreme cat nu jignesc personal pe nimeni? ce ai inteles tu, ton de superioritate, e treaba ta. Presupun ca esti mai tinerica, de aia te aprinzi asa ... sau gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Nu gresesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Off topic!

Mai fetelor de ce va agitati ,e destul de cald afara ,stati linistite ,nu e cazul de contraziceri .
Sint destul de agitati si de stressati italieni ,cel putin noi sa fim mai calme.
Chiar ca ginerica asta are nevoie de multi bani .
Si faptul ca veniti de departe ar trebui sa-l faca fericit si multumit ca participati la eveniment nu sa ceara asa o suma.Ma ...nu gindim toti la fel .
Distractie placuta!Si da ,asteptam impresii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Revin cu detalii de la fata locului:
Nunta a avut pana in 200 de invitati si se pregatisera pentru 300... In final, meniul a fost 110 euro...(cel putin asa i s-a spus sotului) si a fost compus dintr-un aperitiv stil bufet suedez servit afara si inauntru s-au mai servit 4 feluri de mancare: rizotto, ravioli cu carne, peste dorada si friptura de vita. Apoi tortul cu prajituri si fructe... Aperitivul a fost deosebit... cu multe feluri de crustacee, pesti, raci, creveti... caracatite si alte nebunii... numai gustand din acestea ne-am saturat pentru toata noaptea. Toate proaspete si foarte gustoase. Din restul felurilor abia am gustat de curiozitate. Am mancat cam intre 7 si ora 1... apoi mare parte din nuntasi au plecat... a mai ramas tineretul la dans si bautura (doar barul mai ramane deschis) Locatia a fost deosebita, undeva pe coasta de munte... privelistea cuprindea intreg orasul... asta facea toti banii.
In rest, nuntile romanesti mi se par mult mai apropriate de nuntasi... iar faptul ca se danseaza intre felurile de mancare nu numai ca e distractiv dar ajuta si digestia. Altfel, la ora 2 eram cu totii molesiti si coplesiti de atata mancare.
Referitor la dar... am vazut ca italienii care au venit la mire au venit cu "felicitari", am vazut cateva plicuri; unii da, altii ba. In timpul nuntii am vazut si cateva cadouri: un tablou si inca ceva ce nu au deschis. Noi am dat darul romaneste, la sfarsit: am pus in plic 300 euro. Mai erau in grup cativa verisori cu bunicile si ei au pus la "gramada" dar nu am discutat cu ei cat exact. Mie mi s-a parut ok, avand in vedere ca am fost special pentru nunta lor, fara sa ne asigure/plateasca nimic (doar transportul de la biserica la restaurant cici era destul de departe).
Una peste alta a fost o iesire deosebita... si va multumesc tuturor pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Ma bucur ca a fost bine! Ai dreptate , oricat lux si mancare buna ar fi prin alte parti..distractie ca la nuntile noastre nu e usor sa mai gasesti!

Mergi la inceput