Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *439*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinco, m-ai facut curioasa cu ''prietena ta'' de pe FB

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Ilinca nu e frustrant... este ingrozitor! Si o spun fara nicio urma de zambet sau ironie. Dar, lupt! Am castigat enorm ducandu-ne la acea bioenergoterapeuta pentru ca l-a convins sa nu-l mai critice asa des pe Calin si sa nu mai tipe la el. Ma rog, vorbeasca pe ton ridicat.

Calin are si o personalitate de te pune un c..r. Adica, orice i-ai spune sa faca, face taman invers. Dar mie mi se pare ca are personalitate, nu ca e obraznic. Stiu ca e mai greu de educat un copil indaratnic, insa adultul care va rezulta cred ca va fi superb!
Da, nu e cazul lui Calin sa nu comunice nonverbal. Insa cand citesc cate fac si cate spun pe aici prin ograda noastra ghioceii... Calin e foarte departe. Sau asteptarile mele prea mari si atunci nu stiu sa evaluez!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

N-am terminat, dar mi-era teama ca mi se termina bateria.
Pt ca fiecare judeca prin prisma experientei, soacra-mea mereu zicea ca ah, nu-i nimic, fiu-sau la fel, a vorbit dupa 3 ani, nepotu-sau la fel, chiar si "prietenul" lui fiu-meu am aflat ca si-a dat drumul abia dupa ce a inceput gradi, adica dupa 3 ani. Am mai avut eu perioade scurte cand ma mai pocnea ingrijorarea, dar mi se tragea tot de la mama, care ma pistona periodic.

pisigri, m-ai intrebat daca l-a fortat cineva pe fiu-meu cu olita sau wc-ul, de are reactia asta...atipica: vomatul. Nu l-a stresat nimeni cu nimic, pe de-o parte se strofoaca prea tare sa faca si cred ca strofoaca pe alta directie decat trebuie, iar pe de alta parte, asa reactioneaza de cand am inceput diversificarea la tot ce nu-i arata bine sau nu-i miroase bine. Dar nu se preface, pur si simplu se aude ca-i vine inapoi. De ex, cand am inceput diversificarea cu Ph si era manjit tot la gura, ori se facea imediat palid si pleca din camera, ori daca dadea sa intre, se intorcea din drum... Acum vad ca suporta sa stea cu el la masa. psupun ca pe masura ce creste, scapam si de astea.

Si acum test: exista printre voi persoane care nu si-ar lasa copilul sa sara coarda in casa? daca da, de ce? Am fost ieri la niste amici si m-am minunat a mia oara ca fetita aia n-a voie nici la ea in camera sa faca ce vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

legat de limbaj, multe din voi il stiti pe tudor, copilul de aur [suna ca la manelisiti :))))]

Ei bine, Tudor, nu numai ca e un copil normal, dar este chiar destept [si modest, nu ca ma-sa :)))], a vorbit DUPA 3 ani. Pana atunci doar cateva chestii simpliste, apa, mama, etc. Si acum ma vad in vara lui 2003 cand facuse 3 ani, si urma luna sept de mers la gradi, si mergeam pe strada cu el de manutza, si ma gandeam: oare cum se va descurca, nici nu visam poezii si altele, ci doar sa ceara apa si la wc... Mai mult, o aveam si pe Vero care incepuse mai pe la 2 ani si ceva sa se exprime, era deja la gradi si vedeam ce invata. Cu toate astea, nu ma gandeam nici o clipa la logoped, ca si Ilinca, SIMTEAM ca e un copil normal, dar poate mai ganditor, mai introvertit. Si asa a fost, el si acum, multe chestii le traieste in sinea lui, mai si imi pove din proprie initiativa, dar nu da pe din-afara.

Eu cred ca logoped sub 4 ani nu se justifica decat daca absolut nici un cuvant nu este rostit corect. In rest, sunt doar nuante si nuante, feluri variate de copii, unii mai seriosi, unii mai adulti, altii mai jucausi, altii mai copilarosi, altii mai cu talc [nu sensul de pudra, ci sensul de mesaj mai ascuns].

Si nu doar la vorbit. Si la fire. Eu am in minte pe ingi lui monn, cum are el DEJA in sine bunatatea si generozitatea, astea sunt chestii de oameni mari..., in general, majoritatea copiilor mici sunt mai spre acaparatori, si mai putin focusati pe problemele altora. Dar el, inji, SESIZEAZA starea emotionala a altui om, de ex, monn, ceea ce mie mi se pare minunat si rar. Totusi, si ceilalti copii care nu sesizeaza, sunt si ei ok, nu sunt de dus "la medic" :).


kea, m-ai uimit si m-ai amuzat, cu politichia .. :)

gata pe azi

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008
Calin are si o personalitate de te pune un c..r. Adica, orice i-ai spune sa faca, face taman invers. Dar mie mi se pare ca are personalitate, nu ca e obraznic. Stiu ca e mai greu de educat un copil indaratnic, insa adultul care va rezulta cred ca va fi superb!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui


Aici parca o recunosc in descriere pe Ada , nu face nimic fortata, ma regasesc si pe mine chiar si copil fiind, cu cat imi interziceau ai mei mai mult sa nu fac ceva, chiar daca asta aveam si eu in cap, la insistentele lor , faceam taman invers


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Pai, Novus, asa judec si eu, dupa mine. Maica-mea imi povestea ca se distra spunandu-mi sa fac ceva (exact inversul a ceea ce-si dorea ea sa fac) pentru ca stia ca ma voi opune...

Anca, Kea, eu nu cred, sincer, ca al meu Calin ar avea vreo problema, insa trei medici mi-au recomandat sa ma duc la un psiholog cu el. Ultimul medic, pneumologul s-a exprimat asa: "Doamna, copilul are clar tulburari de comportament si va sfatuiesc ca de la parinte la parinte sa mergeti cu el la o evaluare caci nu este normal sa se comporte asa!".
Primul medic, ortopedul, v-am mai povestit, cred, mi-a zis ca "copii trebuie dresati, ca sunt ca niste animale care au nevoie sa stie ca au stapan" de am iesit de acolo injurand...
Al doilea medic, o orl-ista, mi-a zis ca Calin are "probleme" de comportament si ca sa ne ducem cu el la un psiholog.
Si ultimul, de care v-am zis.

"Probleme" inseamna ca Calin nu sta "smirna" la doctor, ci plange de cand intram pe usa cabinetului sau a spitalului. Se zbate daca trebuie consultat. Si nu asculta ce i se spune (sa faca de catre medic).

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Hello,

Va doresc o sapt usoara si

_

http://iulia-elena.blogspot.ro/



Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008

Pai, Novus, asa judec si eu, dupa mine. Maica-mea imi povestea ca se distra spunandu-mi sa fac ceva (exact inversul a ceea ce-si dorea ea sa fac) pentru ca stia ca ma voi opune...

Anca, Kea, eu nu cred, sincer, ca al meu Calin ar avea vreo problema, insa trei medici mi-au recomandat sa ma duc la un psiholog cu el. Ultimul medic, pneumologul s-a exprimat asa: "Doamna, copilul are clar tulburari de comportament si va sfatuiesc ca de la parinte la parinte sa mergeti cu el la o evaluare caci nu este normal sa se comporte asa!".
Primul medic, ortopedul, v-am mai povestit, cred, mi-a zis ca "copii trebuie dresati, ca sunt ca niste animale care au nevoie sa stie ca au stapan" de am iesit de acolo injurand...
Al doilea medic, o orl-ista, mi-a zis ca Calin are "probleme" de comportament si ca sa ne ducem cu el la un psiholog.
Si ultimul, de care v-am zis.

"Probleme" inseamna ca Calin nu sta "smirna" la doctor, ci plange de cand intram pe usa cabinetului sau a spitalului. Se zbate daca trebuie consultat. Si nu asculta ce i se spune (sa faca de catre medic).

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui





io acum il pregatesc pe Vladimir ca va trebuie sa ii ia sange la final de august. Si sa stie omul ce se intampla....

Si Vladimir plangea la doctor, dar ultima data a fost foarte cooperant. A fost lasat liber vreo juma de ora cat am vorbit eu cu doctora si ea il observa. Intre timp Vladimir s-a jucat cu stetoscopul, m-a consultat, s-a descaltat si s-a urcat in pat, s-a masurat la perete. Sper sa avem succesuri data viitoare


ramane valabila invitatia de a merge impreuna daca doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ada nu are treaba cand mergem la doctor,doar ca nu are chef de vorba ,exceptand-o pe pediatra ei cu care comunica tare bine si in cabinetul careia are voie sa faca inspectia si ce mai vrea ea iar la final primeste o spatula pt acasa

Saptamana asta vreau sa o duc la dentist, la o prietena de-a mea care are un baietel de aceeasi varsta asa ca vorbim aceeasi limba



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Gina, la comportament si Andrei tot pe-acolo se plaseaza. Nu e genul de copil care sa se remarce prin cumintenie, dimpotriva. Vrea sa faca totul in felul lui si-si face cunoscut foarte aprig punctul de vedere atunci cand incerci sa-i impui ceva. Ma uit prin parc si vad mame pe banci, povestind cu prietenele si copiii jucandu-li-se pe langa ele. Ei, eu momente de-astea nu traiesc: iesitul in parc inseamna sa fiu in alerta, fiindca fiu-meu are multe idei si tine mortis sa le puna in aplicare. E adevarat ca la varsta asta Andrei e departe de a se incadra in standardele copilului simpatizat de toata lumea, dar, asemenea tie, eu intrevad in el adultul de mai tarziu si-mi place. Nu are inca generozitatea aia sociala - sa imparta jucariile, sa tina cont de jocurile altor copii - dar, pe cat de naravas pare, pe atat il impresioneaza un planset de bebe si fuge sa-l consoleze, pe atat vrea sa luam toti cateii acasa si pe atat il apuca plansul la ideea ca sunt copii singuri pe lume...deci tind sa pun egoismul lui ocazional nu pe seama caracterului, ci a unei faze in care se afla. Cand e de oferit bunatate adevarata, o ofera fara sa stea pe ganduri, iar asta ma face sa cred ca, pe masura ce va creste, va renunta la ceea ce unii catalogheaza acum drept rasfat, obraznicie etc. Din pacate, si H. cade in capcana asta si incearca sa-i impuna o anumita conduita, mai "conforma" social, iar mie nu-mi place deloc asta si e cauza multor frecusuri intre noi.



IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput