REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Magdalena, sa le luam pe rand.

Institutul National de Statistica a realizat un recensamant cu scopul de a vedea cati romani mai locuiesc, muncesc si vietuiesc efectiv in Romania si cati in afara. Acest demers are scop pur statistic in opinia mea si in functie de rezultatele lui Romania, prin autoritatile relevante poate stabili politicile economice de urmat, categoriile de populatie pe care le vizeaza aceste politici etc. Asa cum se si numeste, INSSE realizeaza statistici. Cum stim cu totii ele nu sunt exacte ca de-aia sunt doar indicatori. De-aia nici nu s-a ofuscat nimeni cand o gramada de cetateni ( printre care si CTP) au ramas nerecenzati. Pentru ca nr. lor era foarte mic si n-ar fi influentat statistica.

Pe de alta parte, cand vine vorba de cetateni cu drept de vot, acolo iti trebuie liste clare, cu cifre exacte si cu CNP-uri si adrese. Gandeste-te ca pe listele alea sunt inclusiv cetatenii Romaniei care implinesc 18 ani in ziua scrutinului. Deci acuratete extrem de ridicata. Cine are listele astea atat de precise? Pai unde te duci sa declari cand te nasti, te insori sau mori? La Starea Civila. Cui raporteaza serviciul asta? Ministerului Administratiei si Internelor al d-lui Rus. De aceea au venit listele de la MAI si nu de la INSEE. Daca veneau de la INSEE, Cristian Tudor Popescu de la Gandul n-ar fi fost pe liste si uite asa pa-pa un vot cu DA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

magdalena eu peste tot gasesc doar rezultate provizorii, dupa cate am citit rezultatele oficiale vor fi publicate in 2014 cand vor fi trimise si catre Eurostat...nu inteleg ce doresti?...intai trebuie sa se puna in acord rezultatele recensamantului cu evidenta populatiei, pe baza caror cifre vrei sa se organizeze alegerile daca nu pe baza de date de la evidenta populatiei...pe baza de date care-i convine USL-ului la un moment dat?...e total absurd si toti oamenii cu putina logica inteleg ca aceasta mascarada nu va putea impiedica invalidarea referendumului...este manipularea ordinara a USL care doreste sa inversuneze electoratul impotriva CCR,sa le arate ei ce corupti judecatori sunt acolo si cum lupta USL ptr a implini dorinta poporuluiPoate,poate se supara atat de tare poporul incat le da girul sa desfiinteze toate institutiile in tara asta...tu chiar nu vezi,intreb si eu retoric,nu ma lua in seamaPs: eu-s multumita de numarul acelor care au vazut, printre atatea zbierete,noroi,flegme si vile, jocurile murdare ale celor care vor sa treaca peste tot si toate ptr setea lor nemaistavilita de putere...acestia au stat acasa duminica si azi sunt scuipati in fata de marea parte a cetatenilor insufletiti de simtul civic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

E o falsa problema , cu noi astia si cu voi aia .

E mult mai simplu
parafrazez e Cronica unei morti anuntate .
daca
-basescu chiar incalca grav constitutia
-daca nu faceau in 3 zile zob toate institutiile statului
-daca in campanie se vorbea si polemiza nu injura
-daca nu minteau tot timpul si in legatura cu orice ,
-daca nu apareau acte, vile etc peste noapte

Daca toate acestea se intamplau toata lumea iesea la vot pt ca avea certitudinea CA NU SE VA FURA
Si putea Basescu sa zbiere cat vroia ca numeni nu-l asculta.
Si da, puteati avea mai mult decat procentele alea nenorocite pe care va chinuiti acum sa le inventati .
Si da, puteati sa castigati cinstit.


Puteam vota si noi fantomele , alea care muncesc si noaptea si mor la servici de epuizare .
Alea care au invatat si n-au docorate .
Alea care isi invata copiii ca nu e frumos sa furi si sa minti , iar daca deschizi Antena 3 -de exepmlu ca nu e banat interzis minorilor se injura mai rau ca la usa cortului .

Stiti care e problema ?
C pentru noi astia nu exista NICI o sansa sa fim priviti cu ca niste fiinte cu CNP , noi nu suntem masa de manevra si n-avem nevoie de bere, functii, favoruri.
Aici e buba , voi doar cumparati nu convingeti .

ligeea

Te rog sa-l lasi pe copilul tau sa asculte numai replicile presedintelui Traian Basescu,sunt pline doar de cuvinte cu bun simt iar limbajul colorat lipseste cu desavarsire.


Cu o conditie, tu sa nu-l lasi pe copilul tau sa faca ce a facut nenea Ponta: sa copieze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Pe de alta parte, cand vine vorba de cetateni cu drept de vot, acolo iti trebuie liste clare, cu cifre exacte si cu CNP-uri si adrese"
sunt foarte de acord cu tine, dar cand listele acestea contin morti de cativa ani buni, nu prea vad ce acuratete au aceste liste.Si te asigur ca nu sunt putini, eu am parintii si fratele decedat de aproape 15 ani si au fost trecuti pe liste pana in 2009, chiar daca am anuntat, chiar daca in timpul alegerilor au fost taiati pentru ca am sesizat, dar la urmatoarele alegeri apareau din nou. Nu bag mana in foc ca nu au fost trecuti si anul acesta la locale sau la referendum, pentru ca nu am mai votat eu acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Asta e dovada ca nici sa fure ca lumea nu sunt astia in stare dom le .
Ei stiau ca POT oricat , asa ca nu si-au facut probleme de cvorum , o bagatela coane Fanica .Aveau si urna mobila tanara si fasneata , aveau si pe dl Mazare cu concursul de bikini ,,da draga BI de la chiloti " hai ca e magistrala !

Cand se facu de ora 21 , ora la care ar fi trebuit sa se inceheie referendumul au vazut dezastrul si apoi a inceput agonia la ora 23 - de asta a nuntat stimabilul Sova ca au 52 % el stia ca atata trebuie sa iasa .
Cand , ce sa vezi voturile nu erau in palarie.

Ei pai steagurile o data numarate ,,hrebe " sa fie care va sa zica .

Asa ca tot combinatorii vechi-aia de-i stiti si voi au gasit solutia -cvorumul-.
Pai daca ne luam dupa statistica , statistica lucreaza cu aproximari evidenta cu certitudini. Ar fi cam asa :
Mata ai CNP 1111111111111 dar statistic vorbind poti sa il mai ai poti sa nu (ca in cazul fantomelor)asa ca votam noi ca sa nu te dernjam ca poate ai treaba ...
La evidenta e clara-ai CNP si 18 ani existi deci votezi sau nu votezi .
Si acum -Masca Mortii Rosii stiti povestea dl Deceneus sunteti vrai conaisseur .

Asadar pentru public, cine ghiceste ce va iesi din palarie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
Atunci singura optiune este DD. El va mari salariile tuturor romanilor. Va mari toate pensiile. Va mari toate alocatiile. Va elimina toate taxele. Va confisca toate averile ilicite. Va rezilia toate contractele cu firmele capusa. Va fi presedintele tuturor romanilor. Va fi?


Sper din tot sufletul sa nu ajungem chiar asa de jos!

Ca acum suntem cu mult mai sus!
Acum stam toti cu abacu' in mana si socotim votantii si "purceaua e moarta'n cotet" si FMI-ul bate la usa!
Acum stam si ne certam ca prostii( pardon /ele) intre noi, ca "al meu e mai bun decat al tau" cand toti sunt o apa si-un pamant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Asta e dovada ca nici sa fure ca lumea nu sunt astia in stare dom le .
Ei stiau ca POT oricat , asa ca nu si-au facut probleme de cvorum , o bagatela coane Fanica .Aveau si urna mobila tanara si fasneata , aveau si pe dl Mazare cu concursul de bikini ,,da draga BI de la chiloti " hai ca e magistrala !

Cand se facu de ora 21 , ora la care ar fi trebuit sa se inceheie referendumul au vazut dezastrul si apoi a inceput agonia la ora 23 - de asta a nuntat stimabilul Sova ca au 52 % el stia ca atata trebuie sa iasa .
Cand , ce sa vezi voturile nu erau in palarie.

Ei pai steagurile o data numarate ,,hrebe " sa fie care va sa zica .

Asa ca tot combinatorii vechi-aia de-i stiti si voi au gasit solutia -cvorumul-.
Pai daca ne luam dupa statistica , statistica lucreaza cu aproximari evidenta cu certitudini. Ar fi cam asa :
Mata ai CNP 1111111111111 dar statistic vorbind poti sa il mai ai poti sa nu (ca in cazul fantomelor)asa ca votam noi ca sa nu te dernjam ca poate ai treaba ...
La evidenta e clara-ai CNP si 18 ani existi deci votezi sau nu votezi .
Si acum -Masca Mortii Rosii stiti povestea dl Deceneus sunteti vrai conaisseur .

Asadar pentru public, cine ghiceste ce va iesi din palarie ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea
Asadar pentru public, cine ghiceste ce va iesi din palarie ?

www.hotnews.ro/stiri-politic-12915326-vocea-rusiei-radio-guvernamental-rus-romania-este-condusa-budapesta-usl-mai-are-sanse-reale-demita-traian-basescu-dar-pentru-reusi-trebuie-actioneze-forta.htm" target="_blank">Un kazacioc in Piata Universitatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

www.cotidianul.ro/despre-referendumul-in-coada-de-peste-190057" target="_blank">[size=2]Despre referendumul īn coada de peste av Gh Piperea Cotidianul
Citat:
Eu zic ca omul obisnuit s-a dus la vot pentru a arata ca nu īl mai vrea pe dl Basescu, si nu pentru ca nu mai poate de dragul ideologiei USL-iste. Eu, spre exemplu, nu m-am dus la vot pentru ca rezonez cu ideologia si mijloacele dlor Antonescu si Ponta. Nu. Doar ca nu īl mai vreau pe dl Basescu. La fel ca mine au rationat alti 7,4 milioane de votanti romāni.




asta ar fi valabil doar daca tara ar fi intrat in stand-by, pe termen nelimitat, pana reusim sa crestem un viitor presedinte cat mai aproape de ideal (plus restul structurilor care ne decid soarta). daca ar fi fost posibil asa ceva, zau ca m-as fi dus si eu la vot sa-l dau jos, si sa stam neguvernati pana gasim ceva portivit. dar ceva-mi spune ca nu puteam ramane asa, trebuia sa punem ceva in loc. oare ce? asa ca nu prea tine la mine figura ca votul asta n-a avut absolut nimic-nimic de-a face cu Ponta si Antonescu. cel putin 3 luni cu siguranta Antonescu mi-ar fi fost presedinte. am preferat sa mai traiesc nitel cu speranta ca asta nu se va intampla niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

"Pe de alta parte, cand vine vorba de cetateni cu drept de vot, acolo iti trebuie liste clare, cu cifre exacte si cu CNP-uri si adrese"
sunt foarte de acord cu tine, dar cand listele acestea contin morti de cativa ani buni, nu prea vad ce acuratete au aceste liste.Si te asigur ca nu sunt putini, eu am parintii si fratele decedat de aproape 15 ani si au fost trecuti pe liste pana in 2009, chiar daca am anuntat, chiar daca in timpul alegerilor au fost taiati pentru ca am sesizat, dar la urmatoarele alegeri apareau din nou. Nu bag mana in foc ca nu au fost trecuti si anul acesta la locale sau la referendum, pentru ca nu am mai votat eu acolo.stoian
Pai cere demisia lui ministrului de interne,acesta a declarat ca referendumul a fost organizat corect...il contrazici?

Mergi la inceput