REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
Asa cum amandoua avem aceeasi tara si aceeasi cetatenie, avem si acelasi presedinte ...de ce crezi ca optiunea ta e mai importanta ca a mea,atata timp cat optiunea ta nu a fost aceeasi cu a majoritatii necesara impusa de legile din Romania?


Prezenta cea mai mare la votari a fost in jur de 55- 56% din populatie.Pe restul nu ii intereseaza-asta in mod constant. Acum au fost prezenti mai multi de 46% la vot.
Si atunci pot sa trag concluzia ca cei 44%, care sunt dezinteresati de viata politica au hotarat cine e presedintele nostru.
Optiunea mea e la fel de importanta cu a ta dar hai sa hotaram noi ce se intampla...asta mi se pare corect pentru amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
Asa cum amandoua avem aceeasi tara si aceeasi cetatenie, avem si acelasi presedinte ...de ce crezi ca optiunea ta e mai importanta ca a mea,atata timp cat optiunea ta nu a fost aceeasi cu a majoritatii necesara impusa de legile din Romania?
Prezenta cea mai mare la votari a fost in jur de 55- 56% din populatie.Pe restul nu ii intereseaza-asta in mod constant. Acum au fost prezenti mai multi de 46% la vot.
Si atunci pot sa trag concluzia ca cei 44%, care sunt dezinteresati de viata politica au hotarat cine e presedintele nostru.
Optiunea mea e la fel de importanta cu a ta dar hai sa hotaram noi ce se intampla...asta mi se pare corect pentru amandoua.ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Ali, ne invartim in jurul cozii( majoritatii), majoritatea o stabilesc legile si constitutia acestei tari,nu calculele mele sau ale tale...tu ai alergat sa votezi in functie de dorintele tale, eu am hotarat sa tac ptr ca asa am crezut ca-mi va fi mai bine...niciuna dintre noi nu a facut nimic ilegal,deci rezultatul trebuie acceptat chiar daca e sau nu cel pe care il asteptam noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:


[/quote]

Insa hai sa fim corecti si cinstiti pana la capat, nu basescu le-a furat pensia, aia 40 de lei n-au mers in contul lui personal, sau in vila Dante, au mers la bugetul asigurarilor sociale!
[/quote]

Stim cu totii ca banii nu intra direct in contul asigurarilor sociale, si ca abia procent le este dat inapoi in contul sanatii.
Asa ca nu putem baga mana in foc ca nu au ajuns si "pe fundul piscinei de la vila dante" cum spunea Capcaunul.Depinde de "urgentele" guvernului de la aceea vreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
Conform legilor din Romania presedintele e al tuturor romanilor.Ar trebuie sa inteleaga si el aceasta lege nu doar sa o citeze cand ii convine.
Daca el nu intelege ca el trebuie sa fie si presedintele meu, eu de ce as intelege?

Niciun sef de stat sau de trib, inca de cand au inceput homo sapiensii sa-si numeasca cate un sef, nu a reusit si nu va reusi sa fie pe placul tuturor celor pe care ii conduce!

Accepta ca, desi un presedinte este al tuturor cetatenilor tarii pe care o prezideaza, multe din actiunile sale nu vor fi pe placul tuturor, si uneori nici chiar ale majoritatii.
Pentru ca prioritatile natiunii nu sunt totuna cu prioritatile membrilor ei, asta spune orice manual de politologie, sociologie sau economie.

Astazi, spre exemplu, vine FMI-ul. Marirea salariilor va fi amanata, din lipsa evidenta de bani in buget. Guvernul va accepta, fiind strans cu usa metalica a unui seif aproape gol. Vei spune ca guvernul si presedintele interimar Crin Antonescu nu te mai reprezinta din cauza asta?

Atunci singura optiune este DD. El va mari salariile tuturor romanilor. Va mari toate pensiile. Va mari toate alocatiile. Va elimina toate taxele. Va confisca toate averile ilicite. Va rezilia toate contractele cu firmele capusa. Va fi presedintele tuturor romanilor. Va fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu personal am ales sa numai percutez la hotiile guvernarilor foste si actuale,mi-am dat seama ca nu ajung nicaieri...in curand vor aparea la tv si piscinele lui Ponta si Antonescu ( de fapt au aparut)...ce sa fac in situatia asta, sa masor piscinele ptr a lua o decizie?!Mi-am propus sa decid dupa alte criterii chiar daca mi-as fi dorit guvernanti cinstiti in Romania, cum in 20 de ani de democratie toti cei care s-au perindat in fruntea tarii au fost suspecti de coruptie, si cum nu am posibilitatea sa masor gradul de coruptie mi-am indreptat atentia catre alte lucruri,e treaba justitiei sa hotarasca ce si cum in aceasta privinta.De exemplu, un motiv ptr care am apreciat guvernarea PDL a fost modul in care au organizat bacalaureatul,dupa 20 de ani de democratie avem in sfarsit rezultate nefraudate la Bac!...si mai am motive dar nu vreau sa te plictisesc cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Atunci singura optiune este DD. El va mari salariile tuturor romanilor. Va mari toate pensiile. Va mari toate alocatiile. Va elimina toate taxele. Va confisca toate averile ilicite. Va rezilia toate contractele cu firmele capusa. Va fi presedintele tuturor romanilor. Va fi?


Sper din tot sufletul sa nu ajungem chiar asa de jos!
Marirea salariilor cu 8% s-a dat pana la urma la bugetari. la noi sa dat. si alte resturi... asa ca inainte de referendum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

dar acum va intreb , se va lua in calcul recensamantul care este facut anul trecut sau acele liste de alegatori pline cu nume de persoane decedate de cativa ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
Conform legilor din Romania presedintele e al tuturor romanilor.Ar trebuie sa inteleaga si el aceasta lege nu doar sa o citeze cand ii convine.
Daca el nu intelege ca el trebuie sa fie si presedintele meu, eu de ce as intelege?

Niciun sef de stat sau de trib, inca de cand au inceput homo sapiensii sa-si numeasca cate un sef, nu a reusit si nu va reusi sa fie pe placul tuturor celor pe care ii conduce!

Accepta ca, desi un presedinte este al tuturor cetatenilor tarii pe care o prezideaza, multe din actiunile sale nu vor fi pe placul tuturor, si uneori nici chiar ale majoritatii.
Pentru ca prioritatile natiunii nu sunt totuna cu prioritatile membrilor ei, asta spune orice manual de politologie, sociologie sau economie.

Astazi, spre exemplu, vine FMI-ul. Marirea salariilor va fi amanata, din lipsa evidenta de bani in buget. Guvernul va accepta, fiind strans cu usa metalica a unui seif aproape gol. Vei spune ca guvernul si presedintele interimar Crin Antonescu nu te mai reprezinta din cauza asta?

Atunci singura optiune este DD. El va mari salariile tuturor romanilor. Va mari toate pensiile. Va mari toate alocatiile. Va elimina toate taxele. Va confisca toate averile ilicite. Va rezilia toate contractele cu firmele capusa. Va fi presedintele tuturor romanilor. Va fi?

Sunt total de acord cu tine.Dar cred ca in nici o tara civilizata nu au fost explicate cu atat de mult dispret taierile de salarii si pensii.Dar atunci erau pe cai mari,Basescu abia castigase alegerile din 2009 si il durea-n cot de restul.

Va aduceti aminte cum a reactionat ministrul asigurarilor sociale italian ?www.b1.ro/stiri/externe/ministrul-italian-al-muncii-elsa-fornero-a-izbucnit-in-plans-la-anun-area-reformei-din-sistemul-de-pensii-video-16381.html" target="_blank">http://www.b1.ro/stiri/externe/ministrul-italian-al-muncii-elsa-fornero-a-izbucnit-in-plans-la-anun-area-reformei-din-sistemul-de-pensii-video-16381.html.
Nu asteptam asa ceva dar macar sa nu dispretuiasca...asta i-a durut foarte mult pe oameni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

dar acum va intreb , se va lua in calcul recensamantul care este facut anul trecut sau acele liste de alegatori pline cu nume de persoane decedate de cativa ani?stoian
Magdalena, si acum o luna tot atatia aam fost conform recensamantului 2011 si alegerile locale au fost validate,de ce acum schimbam regulile in timpul jocului?... acest referendum s-a facut pe baza unui numar de alegatori,sectiile de votare au fost infiintate in functie de numarul de alegatori,BEC a stabilit procentele in functie de acelasi numar de alegatori...acum daca nu a iesit ce am vrut schimbam datele care au stat la baza organizarii referendumului, ti se pare corect?Intrebarea cu numarul real de alegatori ar trebui sa le-o pui artizanilor referendumului, daca au stiut ca listele electorale nu au fost actualizate de ce s-au grabit,de ce au scos oamenii la vot daca bazele pe care s-a organizat acest referendum sunt nereale?...eu nu stiu sa-ti rasound doar constat ca aceasta falsa problema este doar un mod nedemn de a pierde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali
Nu asteptam asa ceva dar macar sa nu dispretuiasca...asta i-a durut foarte mult pe oameni.

Basescu a anuntat masurile cu foarte multa seriozitate si responsabilitate si a argumentat in detaliu cauzele, optiunile si deciziile. Ideea de dispret a fost inventata de antena3 si picurata minut cu minut, timp de 3 ani de zile, in capul telespectatorilor creduli.

Exista vreo tara in toata lumea unde o masura de taieri bugetare sa fie intampinata cu urale de cetateni (pentru ca liderii politici care au luat decizia ar fi explicat-o cine stie cum, fie si cu lacrimi in ochi)?

Mergi la inceput