REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Daca nu vi se pare aberant sa vina astia peste omul simplu, de la tara, sa-l pune sa jure cu mana pe biblie in batatura...


Pai daca asa se audiaza martorii?! ce-ai vrea, sa dea o lege speciala pentru omu' de la tara, ca saracul nu stie care's legile in tara, si alta pentru omul scolit?
Oamenii aia sunt doar martori in proces, si decat sa puna un sat intreg pe drumuri, e mai simplu sa mergi tu la ei sa ii intrebi despre vot. Nu vad ce e asa o mare tragedie, nu au venit cu pistoalele, au venit cu biblia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Am spus #351;i am scris, de mai multe ori, c#259; Traian B#259;sescu e departe de a fi pre#351;edintele ideal. C#259; e un campion al inadecv#259;rii, un n#259;r#259;vit al obiceiului de a-#351;i pune toat#259; lumea-n cap, un amestec de sentimentalism #351;i agresivitate, o natur#259; frust#259;, mereu īn pericol de a face gesturi #351;i declara#355;ii nepotrivite. De la o vreme, constat, nu f#259;r#259; o anumit#259; perplexitate, c#259; nu l-am citit cum trebuie. Adversarii s#259;i politici au reu#351;it s#259; m#259; conving#259; c#259;, dincolo de defectele lui, omul e de o anvergur#259; aproape cosmic#259;. E, asemenea personajului din faimoasa poezie a lui Victor Vlad Delamarina, „#259;l mai tare om din lume”. Dintr-un garaj pr#259;p#259;dit, f#259;r#259; telefon operativ, evacuat de la Cotroceni de guvern, parlament #351;i o bun#259; parte din popor, Traian B#259;sescu pune zilnic īn mi#351;care #355;ara #351;i, am putea pentru ca s#259; spunem, mapamondul. Uniunea European#259; e o mic#259; sect#259; de fraieri, care reac#355;ioneaz#259; prompt la manevrele lui destabilizatoare. (Ale lui #351;i, fire#351;te, ale „clicii” de pīrīcio#351;i tr#259;d#259;tori, manevra#355;i, tot de el, ca ni#351;te gugu#351;tiuci decerebra#355;i). B#259;sescu are o putere trans-institu#355;ional#259;. Īl slujesc, tremurīnd, dl Barroso, dna Reding, Angela Merkel, Curtea de la Vene#355;ia (de Curtea Constitu#355;ional#259; a Romāniei nu mai vorbim), Statele Unite, o sumedenie de mini#351;tri #351;i ambasadori occidentali #351;i mai toate publica#355;iile de prestigiu ale lumii: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Economist etc. To#355;i #351;i-au f#259;cut un program de via#355;#259; din sus#355;inerea lui Traian B#259;sescu #351;i urm#259;resc, cu sufletul la gur#259;, peripe#355;iile referendumului dīmbovi#355;ean, lucrīnd, īn ascuns, pentru invalidarea lui. Dar chiar #351;i unii mini#351;tri ai guvernului inamic (#351;i nu oricare, ci tocmai cei de la Administra#355;ie #351;i Interne) sīnt agen#355;i sub acoperire ai pre#351;edintelui suspendat. Individul e de nest#259;vilit. Serviciile secrete sīnt la picioarele lui. Plagiatul primului ministru e o f#259;c#259;tur#259; a machiaverlīcurilor sale politice. A reu#351;it, prin malversa#355;iuni subtile, s#259; doboare moneda na#355;ional#259;, s#259; goneasc#259; investitorii str#259;ini, s#259; blocheze activitatea guvernului. R#259;mīne de v#259;zut dac#259; nu cumva a pus la cale #351;i seceta. Nu se mai poate face nimic pentru scoaterea lui din joc. Singura speran#355;#259; r#259;mīne colonelul Dogaru, care promite s#259; īl detroneze printr-un bine organizat haos popular. Pīn#259; atunci, abia dac#259; mai putem īng#259;ima mici obr#259;znicii: īi spunem, cu o ironie zdrobitoare, „simplul cet#259;#355;ean din garaj” sau „cet#259;#355;eanul īn tricou albastru”. Dl Ponta e, dup#259; spusele pre#351;edintelui interimar, „intimidat”, iar pre#351;edintele interimar e atīt de tulburat īncīt #351;i-a uitat engleza. Se zvone#351;te c#259;, īn viitorul apropiat, Traian B#259;sescu ar putea cī#351;tiga #351;i alegerile din America. Īncet-īncet, īncep s#259; fiu mīndru de a fi contemporan cu o asemenea stihie dezl#259;n#355;uit#259;.
Sibiu, īn alt#259; zi de august a aceluia#351;i an
Cum bine se #351;tie, sīnt, orice-a#351; face, un „intelectual al lui B#259;sescu”. Pīn#259; s#259; ajung#259; el pre#351;edinte, #351;i eu, #351;i Liiceanu, #351;i Patapievici, #351;i C#259;rt#259;rescu #351;i al#355;i cī#355;iva din aceea#351;i categorie eram ni#351;te neica-nimeni. El ne-a inventat, ne-a f#259;cut oameni, ne-a pus pe pia#355;#259;. Lunar, trecem pe la casieria preziden#355;ial#259; #351;i īncas#259;m mari sume de bani, pe care le bine-merit#259;m prin publicarea unor ample poeme omagiale. Opiniile noastre nu sīnt ale noastre. Sīnt ale lui. Am tr#259;it īn mizerie #351;i anonimat pīn#259; prin 2005, cīnd ne-a ajutat Dumnezeu #351;i am devenit, peste noapte, „b#259;si#351;ti”. A#351;a stīnd lucrurile, vom disp#259;rea din cultura autohton#259; odat#259; cu el. Pīn#259; atunci īns#259;, īnot#259;m, euforici, īn privilegii. Cel pu#355;in a#351;a se spune. Nu e limpede despre ce privilegii e vorba. Nici editura Humanitas, nici Colegiul „Noua Europ#259;”, nici revista Dilema veche nu sīnt cadouri preziden#355;iale #351;i nu consum#259; bani publici. Iar Patapievici a fost numit la ICR īnainte s#259; fi apucat s#259; scrie vreun rīnd encomiastic despre „marele om”. Cīt despre averi, nu putem nici m#259;car visa la recompensele financiare ale unor vedete mediatice din „opozi#355;ie”. Dar asta e! Vom gravita ve#351;nic īn jurul patronului nostru, marele manipulator al obositei noastre gīndiri...
Uneori, totu#351;i, m#259; cuprinde invidia. Īn ciuda presta#355;iilor noastre neru#351;inate, n-am #351;tiut s#259; ob#355;inem ceea ce, cu siguran#355;#259;, ni s-ar fi cuvenit. Īn aceast#259; privin#355;#259;, „intelectualii lui Antonescu-Voiculescu” au fost mai eficien#355;i. Au muncit, e drept: s-au zb#259;tut, „au mu#351;cat” (vorba lui Mircea Diaconu) sear#259; de sear#259;, ani de-a rīndul, din portretul du#351;manului, dar m#259;car s-au ales cu cīte ceva: au ajuns mini#351;tri, consilieri preziden#355;iali (interimari), #537;efi de televiziune, comentatori politici emeri#355;i. Noi nu ne-am gīndit, de pild#259;, s#259; ne plas#259;m copiii īn posturi de secretari de stat, s#259; ob#355;inem mandate de ambasadori, sau s#259; le prelungim pe cele deja ob#355;inute, prin mici complicit#259;#355;i cu un premier plagiator, sau cu un pre#351;edinte nevrotic. Noi am r#259;mas ni#351;te „mediocrit#259;#355;i poleite”, ni#351;te „a#351;a-zi#351;i”, ni#351;te ling#259;i p#259;gubo#351;i. „Intelectualitatea” noastr#259;, culpabil#259; prin ea īns#259;#351;i, nu poate spera s#259; se ridice la nivelul de rafinament #351;i fine#355;e spiritual#259; al unor ilu#351;tri viitori academicieni ca #350;ova, Surup#259;ceanu, B#259;nicioiu, Chi#355;oiu, Gust sau Ha#351;otti. Dar chiar dac#259; e vorba de „adversari”, contempl#259;m cu am#259;r#259;ciune destinul unui distins profesor universitar care, dup#259; lupte seculare īn arena Antenei 3, a ajuns #351;eful diploma#355;iei locale, pentru a fi evacuat scurt, dup#259; cīteva s#259;pt#259;mīni, „cu felicit#259;ri”. Va fi īn#355;eles, poate, c#259; a fost tratat ca simpl#259; carne de tun academic#259;, c#259;, de fapt, cei pentru care a comb#259;tut nu dau doi bani pe el #351;i c#259; nu e destul s#259; ajungi īn posturi īnalte. Conteaz#259; pu#355;in #351;i īn ce companie ajungi s#259; le ocupi. Aviz amatorilor! Ferocitatea militant#259; nu e, īntotdeauna, rentabil#259;. E#351;ti pus pe tu#351;#259; f#259;r#259; ezitare, dac#259; a#351;a o cer „enteresele partidului”...
13 august 2012

sper sa iasa fara diacritice , nu pot sa le scot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

domule diacriticele astea ca USL-nu scapi de ele

http://dilemaveche.ro/sectiune/dileme-line/articol/note-stari-zile#

pun linkul ca e prea frumos scris ca sa nu cititi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
Am spus si am scris, de mai multe ori, ca Traian Basescu e departe de a fi presedintele ideal. Ca e un campion al inadecvarii, un naravit al obiceiului de a-si pune toata lumea-n cap, un amestec de sentimentalism si agresivitate, o natura frusta, mereu īn pericol de a face gesturi si declaratii nepotrivite. De la o vreme, constat, nu fara o anumita perplexitate, ca nu l-am citit cum trebuie. Adversarii sai politici au reusit sa ma convinga ca, dincolo de defectele lui, omul e de o anvergura aproape cosmica. E, asemenea personajului din faimoasa poezie a lui Victor Vlad Delamarina, „al mai tare om din lume”. Dintr-un garaj prapadit, fara telefon operativ, evacuat de la Cotroceni de guvern, parlament si o buna parte din popor, Traian Basescu pune zilnic īn miscare tara si, am putea pentru ca sa spunem, mapamondul. Uniunea Europeana e o mica secta de fraieri, care reactioneaza prompt la manevrele lui destabilizatoare. (Ale lui si, fireste, ale „clicii” de pīrīciosi tradatori, manevrati, tot de el, ca niste gugustiuci decerebrati). Basescu are o putere trans-institutionala. Īl slujesc, tremurīnd, dl Barroso, dna Reding, Angela Merkel, Curtea de la Venetia (de Curtea Constitutionala a Romāniei nu mai vorbim), Statele Unite, o sumedenie de ministri si ambasadori occidentali si mai toate publicatiile de prestigiu ale lumii: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Economist etc. Toti si-au facut un program de viata din sustinerea lui Traian Basescu si urmaresc, cu sufletul la gura, peripetiile referendumului dīmbovitean, lucrīnd, īn ascuns, pentru invalidarea lui. Dar chiar si unii ministri ai guvernului inamic (si nu oricare, ci tocmai cei de la Administratie si Interne) sīnt agenti sub acoperire ai presedintelui suspendat. Individul e de nestavilit. Serviciile secrete sīnt la picioarele lui. Plagiatul primului ministru e o facatura a machiaverlīcurilor sale politice. A reusit, prin malversatiuni subtile, sa doboare moneda nationala, sa goneasca investitorii straini, sa blocheze activitatea guvernului. Ramīne de vazut daca nu cumva a pus la cale si seceta. Nu se mai poate face nimic pentru scoaterea lui din joc. Singura speranta ramīne colonelul Dogaru, care promite sa īl detroneze printr-un bine organizat haos popular. Pīna atunci, abia daca mai putem īngaima mici obraznicii: īi spunem, cu o ironie zdrobitoare, „simplul cetatean din garaj” sau „cetateanul īn tricou albastru”. Dl Ponta e, dupa spusele presedintelui interimar, „intimidat”, iar presedintele interimar e atīt de tulburat īncīt si-a uitat engleza. Se zvoneste ca, īn viitorul apropiat, Traian Basescu ar putea cīstiga si alegerile din America. Īncet-īncet, īncep sa fiu mīndru de a fi contemporan cu o asemenea stihie dezlantuita.
Sibiu, īn alta zi de august a aceluiasi an
Cum bine se stie, sīnt, orice-as face, un „intelectual al lui Basescu”. Pīna sa ajunga el presedinte, si eu, si Liiceanu, si Patapievici, si Cartarescu si alti cītiva din aceeasi categorie eram niste neica-nimeni. El ne-a inventat, ne-a facut oameni, ne-a pus pe piata. Lunar, trecem pe la casieria prezidentiala si īncasam mari sume de bani, pe care le bine-meritam prin publicarea unor ample poeme omagiale. Opiniile noastre nu sīnt ale noastre. Sīnt ale lui. Am trait īn mizerie si anonimat pīna prin 2005, cīnd ne-a ajutat Dumnezeu si am devenit, peste noapte, „basisti”. Asa stīnd lucrurile, vom disparea din cultura autohtona odata cu el. Pīna atunci īnsa, īnotam, euforici, īn privilegii. Cel putin asa se spune. Nu e limpede despre ce privilegii e vorba. Nici editura Humanitas, nici Colegiul „Noua Europa”, nici revista Dilema veche nu sīnt cadouri prezidentiale si nu consuma bani publici. Iar Patapievici a fost numit la ICR īnainte sa fi apucat sa scrie vreun rīnd encomiastic despre „marele om”. Cīt despre averi, nu putem nici macar visa la recompensele financiare ale unor vedete mediatice din „opozitie”. Dar asta e! Vom gravita vesnic īn jurul patronului nostru, marele manipulator al obositei noastre gīndiri...
Uneori, totusi, ma cuprinde invidia. Īn ciuda prestatiilor noastre nerusinate, n-am stiut sa obtinem ceea ce, cu siguranta, ni s-ar fi cuvenit. Īn aceasta privinta, „intelectualii lui Antonescu-Voiculescu” au fost mai eficienti. Au muncit, e drept: s-au zbatut, „au muscat” (vorba lui Mircea Diaconu) seara de seara, ani de-a rīndul, din portretul dusmanului, dar macar s-au ales cu cīte ceva: au ajuns ministri, consilieri prezidentiali (interimari), #537;efi de televiziune, comentatori politici emeriti. Noi nu ne-am gīndit, de pilda, sa ne plasam copiii īn posturi de secretari de stat, sa obtinem mandate de ambasadori, sau sa le prelungim pe cele deja obtinute, prin mici complicitati cu un premier plagiator, sau cu un presedinte nevrotic. Noi am ramas niste „mediocritati poleite”, niste „asa-zisi”, niste lingai pagubosi. „Intelectualitatea” noastra, culpabila prin ea īnsasi, nu poate spera sa se ridice la nivelul de rafinament si finete spirituala al unor ilustri viitori academicieni ca Sova, Surupaceanu, Banicioiu, Chitoiu, Gust sau Hasotti. Dar chiar daca e vorba de „adversari”, contemplam cu amaraciune destinul unui distins profesor universitar care, dupa lupte seculare īn arena Antenei 3, a ajuns seful diplomatiei locale, pentru a fi evacuat scurt, dupa cīteva saptamīni, „cu felicitari”. Va fi īnteles, poate, ca a fost tratat ca simpla carne de tun academica, ca, de fapt, cei pentru care a combatut nu dau doi bani pe el si ca nu e destul sa ajungi īn posturi īnalte. Conteaza putin si īn ce companie ajungi sa le ocupi. Aviz amatorilor! Ferocitatea militanta nu e, īntotdeauna, rentabila. Esti pus pe tusa fara ezitare, daca asa o cer „enteresele partidului”...
13 august 2012


Nu ar fi mai usor sa pui linkul?! Intreb si eu, nu dau cu parul.

Edit: sorry, am vazut ca ai pus linkul la final

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Indrumar pentru scapat de diacritice :)

Se ia textul cu copy-paste, se pune intr-un document word, se apasa combinatia de taste "ctr+h", si se inlocuiesc literele una cate una (sh cu s, tz cu t, etc). Operatiunea dureaza in medie 2 minute, sau si mai putin, tine de dexteritatea fiecaruia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s



Daca nu vi se pare aberant sa vina astia peste omul simplu, de la tara, sa-l pune sa jure cu mana pe biblie in batatura...




Orice martor jura ( pe blible sau nu, daca e ateu) fie ca e "omul simplu de la tara" ori ministru.
Asa ca nu, nu mi se pare aberant.
Mai ales daca omul ala simplu de la tara, a votat de n ori pentru un kil de faina, un litru de ulei sau 40 de lei pentru palinca de dupa vot.
Ca au fost "n" oameni din astia simpli, de la tara ce au procedat asa.
Si nu numai la referendumul acesta, la mai toate alegerile din '90 incoace.

E timpul ca aceste practici sa inceteze, sa invete orice primar, indiferent din ce partid este, ca daca asculta orbeste sau din zel de partid, un ordin de sus, s-ar putea sa dea cu subsemnatul dupa aia.
Si la fel sa invete si "nea Vasile" ca litra de palinca gratis din ziua votului s-ar putea sa il coste mai apoi, mult mai mult ca cea luata cinstit de la crasma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...E o adevarata placere sa il citesti pe Plesu!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

pai..l-am pus

http://dilemaveche.ro/sectiune/dileme-line/articol/note-stari-zile#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

De rasul plansul cu Mona Pivnicieru :


Am sa-mi retrag demisia din CSM. Sa puna pe cine vrea la Ministerul Justitiei", a izbucnit magistratul.

Cititi mai mult: EXCLUSIV EVZ. Mona Pivniceru dupa ce a fost prinsa in masina lui Andrei Nastase: Renunt la functia de ministru al Justitiei! - Guvern > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/Mona-Pivniceru-dup-ce-a-fost-prins-n-maina-lui-Andrei-Nstase-Renun-la-funcie-996763.html#ixzz23iEjiwMa
EVZ.ro


Acum nu stie daca mai renunta la fct de ministru.
Oricum ... traim intr-un stat politienesc, pt ca niste paparazzi au urmarit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Ce potriveala din 18.292.000 cetateni cu drep de vot , taman pe asta l-a nimerit de sofer, cum zicea Caragiale in de-ale Carnavalului?

Mona , ai fost tradusa !

Mergi la inceput