REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Daca si la practica asta de a face ancheta mai gasiti scuze atunci cred ca nu mai e cazul sa discutam de democratie...


Ne intoarcem in timp cand oamenii erau ridicati din casa cu politia la 6 dimineata si bagati in duba.Ati vazut reportajul de aseara de pe Realitatea cu ce s-a intamplat la Cugir?
Sau cand i-au scos din biserica pe unii in jud Vrancea?
Mi se pare mie sau au fortat foarte mult nota?
Ancheta se putea face civilizat cu citatii si nu dusul cu forta cu duba...
Unde s-a mai vazut frate sa-i pui sa jure pe biblia pusa pe capota masinii?
Incredibil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cand exista 528 de dosare penale deschise pentru posibile fraude electorale si in care momentan doar in mai putin de 20 de dosare s-a dat neinceperea urmaririi penale nu mi se pare nimic nedemocratic in a le ancheta si a vedea ce s-a intamplat.

Spuneai de ce nu le-au trimis citatii sa vina ei la parchet sa dea declaratii. E o intrebare legitima.
Insa legea le permite sa ancheteze la fata locului cand sunt multe persoane de intervievat. Daca trimiteau doar citatii se termina ancheta peste vreo 4 ani.

S-au mai facut anchete si in urma altor alegeri dar la nici-o zi de alegere anterioara nu a existat participare la vot de 200 % in atatea localitati.
S-au furat voturi la toate alegerile de pana acum dar la acest referendum au exagerat.

Nici macar Ceausescu, la celebrul sau referendum pentru pace nu a avut tupeul sa declare prezenta la vot de 100%.
Asta ar trebui sa ne spuna ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Desigur, conform USL cei care incalca legea trebuie mangaiati usor pe cap si invitati sa se odihneasca pentru ca urmeaza si alegerile parlamentare.

Procurorii trebuie sa nu ia in seama plangerile si neregulile constatate, sa se faca ca nu le vad.

Ali, persoanele anchetate la Suraia au votat de 8 ori la referendum. Ti se pare OK, ti se pare ca nu ar trebui anchetati ?

Da, nu trebuiau sa intrerupa slujba (deoacamdata asta este doar declaratia primarului USL care sustine ca sunt anchete politice, ca el este cel vizat pentru ca a trecut de la PDL la USL, deci nu stiu cat este de credibil) dar trebuie sa fie intrebati de sanatate cei care au votat multiplu, pana la urma este o incalcare a legii.

Pe mine ma intriga genul acesta de vaaaaaaaai, va dati seama, ii ancheteaza pe cei care au incalcat legea, ne intoarcem in timp !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Desigur, conform USL cei care incalca legea trebuie mangaiati usor pe cap si invitati sa se odihneasca pentru ca urmeaza si alegerile parlamentare.

Procurorii trebuie sa nu ia in seama plangerile si neregulile constatate, sa se faca ca nu le vad.

Ali, persoanele anchetate la Suraia au votat de 8 ori la referendum. Ti se pare OK, ti se pare ca nu ar trebui anchetati ?

Da, nu trebuiau sa intrerupa slujba (deoacamdata asta este doar declaratia primarului USL care sustine ca sunt anchete politice, ca el este cel vizat pentru ca a trecut de la PDL la USL, deci nu stiu cat este de credibil) dar trebuie sa fie intrebati de sanatate cei care au votat multiplu, pana la urma este o incalcare a legii.

Pe mine ma intriga genul acesta de vaaaaaaaai, va dati seama, ii ancheteaza pe cei care au incalcat legea, ne intoarcem in timp !




Gresit , vreau sa-i ancheteze dar eu consider ca nu sunt niste criminali si nici traficanti de droguri sa-i duca cu duba la DNA.Se putea si altfel si chiar daca dura 4 ani, nu cred ca au primit termen sau cel putin nu oficial.
Eu totusi cred ca traim intr-o tara civilizata si ce s-a intmaplat mi se par desprinse din filme.

Da, sa nu credem ce se scrie in alte ziare mai ales daca nu scrie Evenimentul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ali, eu nu am spus ca nu cred ce scrie in alte ziare decat evenimentul zilei, asta este rastalmacirea ta proprie. Eu am scris ca decalaratia acelui primar nu este, din punctul meu de vedere credibila, indiferent cine era reporterul. Este foarte probabil ca acel primar sa fie direct implicat, pentru ca procesul electoral in localitatile mici nu prea se desfasoara in paralel cu primaria.

Duba este un mijloc de transport. Puteau sa aleaga din cate am inteles sa mearga singuri. Mai mult, o doamna a declarat ca daca duba a dus-o la DNA sa o duca si inapoi ! Asta am vazut pe Realitatea.
http://www.realitatea.net/ancheta-dna-pentru-referendum-harta-turismului-electoral_988928.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb

Este normal sa se simta inconfortabil ca au ajuns in duba politiei, dar era mai bine daca se gandeau la asta inainte sa comita nereguli sau falsuri.

Dar este, din nou o deturnare a atentiei de la ce se intapla de fapt si asupra a ceea ce am cazut cu totii de acord (ceea ce ma bucura): faptul ca, daca exista plangeri pentru fraude electorale trebuie anchetate. Adaug eu, chiar daca oamenii aceia nu au banuit, nu au stiut sau nu au crezut ca vor fi intrebati de sanatate pentru neregulile facute. Pana la urma s-au anchetat nereguli acolo unde s-au constatat sute de voturi cu nereguli. Chiar si MAI a anuntat la ora 21 in ziua referendumului ca "pana la ora 21.00 s-au înregistrat 583 de incidente din care 293 confirmate, 104 fiind de natura penala"

http://www.realitatea.net/ioan-rus-referendumul-a-fost-bine-organizat-incidentele-au-fost-minore_977712.html#ixzz23hJboKIx


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Lala_D participarea la vot pese 100% nu este o dovada de frauda. Daca intr-o localitate mica se face o nunta cu 200 de invitati, sau daca exista un sanatoriu balnear si respectvii voteaza, se sare usor de 100%.
- Procurorii nu ancheteaza votul multiplu. Pentru asta ar fi fost suficient sa prelucreze informatizat prezenta la vot si sa vada cate CNP-uri se repeta, si apoi sa ceara declaratii de la respectivii.
Din cate vad nu se ancheteaza persoane care ar fi votat multiplu.
- Vot in numele absentilor ar putea fi o forma de frauda, dar este dificil de dovedit autorul, chiar daca frauda poate fi pusa in evidenta.

@Lali ce-i mai grav este ca se pune in evidenta ca institutia DNA actioneaza la ordin pentru intimidare.
- Cineva remarca faptul ca la alegerile din 2009 au existat plangeri si scorul era foarte strans, si fraudarea ar fi pututu rasturna rezultatul alegerilor, dar DNA-ul nu a actionat, iar acum cand scorul este mult mai mare si o frauda masiva de 1 mil de voturi nu ar schimba cu nimic situatia se fac anchetate in masa.
- La realitatea I Boda spunea ca normal ar fi ca dosarele din aceeasi categorie de infractiuni sa urmeze ordinea vechimii, deci sa fie finalizate dosarele din 2009 si apoi cele din 2012. Dosarele din 2009 risca sa fie prscrise, pe cand cele din 2012 nu.
Inversarea ordinii demonstreaza ca DNA-ul are alte prioritati.
- Actiunea cu oameni imbracati in negru si inarmati nu-i o practica normala in lume civilizata, cad se "invita" persoane pasnice sa dea declaratii. Trupele de interventie actioneaza cand exista indicii de infractori violenti si eventual inarmati.
- Aroganta ofiterilor judiciari care nu se legitimeaza, nu prezinta mandat de aducere si le spune celor luati de acasa ca sa-si ia bani de drum pentru intorcerea acasa din capitala de judet, pentru ca "duba politiei doar duce nu si aduce acasa", este inca o demonstratie de cinism, aroganta si de intimidare.
Asta la preluarea unor membrii ai comisie electorale care declarau ca in sectia respectiva pe liste suplimentare au votat doar membrii comisiei si alte 3-4 persoane, si ca nu au avut urna mobila.

A trata pe toti cetatei ca pe infractori periculosi este o practica prea raspandita si care nu este in procedurile din tarile democrate. In Romania este posibil pentru ca nu exista proceduri clare, si nici sanctiuni pentru excesul de forta, sau pentru hartuire.
Politicienii doresc institutii care sa functioneze la ordinul sefilor, si sefii sa fie oamenii obedienti lor.
Daca am fi avut institutii care sa functioneze dupa proceduri, ele ar fi functionat cu totul altfel.

Se demonstreaza si acum ca si atunci cand au arestat vamesi in masa, ca organele de cercetare actioneaza la ordin, ca nu exista o lupta cu coruptia continua si dispersata in teritoriu. Institutia DNA este centralizata si politizata, chiar daca este laudata de UE, influentata de M Macovei.

Citat:
Anterior, Macovei fusese întrebata cum de reuseste sa îi convinga pe cei din UE despre lucrurile care se întâmpla în România. "Da, sunt foarte influenta. Ce spun eu se regaseste si în declaratiile Comisiei Europene si ale lui Merkel, lui Barroso, eu cred ca românii trebuie sa fie mândri ca au un om între ei atât de influent în afara si stiti ce înseamna asta? Ca au încredere în mine, fiindca nu i-am mintit niciodata", a sustinut ea

www.realitatea.net/declaratie-socanta-a-monicai-macovei-eu-cred-ca-urmeaza-un-razboi-civil_986668.html" target="_blank">Citeste mai mult pe REALITATEA.NET


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Din ce am citit pe site-ul DNA nici macar nu era de competenta lor sa faca asemenea descinderi.

Citat:
Directia Nationala Anticoruptie (DNA) este o structura de parchet specializata în combaterea coruptiei mari si medii. Este creata ca un instrument necesar în descoperirea, investigarea si aducerea în fata instantei a cazurilor de coruptie medie si mare. Prin activitatea sa, contribuie la reducerea coruptiei, în sprijinul unei societati democratice apropiate de valorile europene


Deceneus, la obiect ca intotdeauna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Oricum ar face aceste investigatii, va iesi cu scandal.
In zonele anchetate exista cu siguranta o multime de votanti reali impotriva lui basescu, oameni simpi care si-au exercitat drepturile in mod legal, constitutional, si neobligati de nimeni. Acesti oameni vor fi folositi acum intensiv pentru manipulare. Lor li se va repeta la infinit ca le sunt incalcate drepturile, ca sunt amenintati, intimidati sa voteze, anchetati ca pe vremea comunistilor, etc. Desi mai mult ca sigur ei nici macar nu vor fi vizitati de procurori, li se va induce aceasta stare, si ura lor fata de basescu va creste proportional. Pentru ca e usor sa deformezi realitate si sa manipulezi, atunci cand ai o masa de oameni simpli si creduli in spate.

Pe de alta parte daca toata treaba asta se facea "cu manusi", se dadeau termene, dura 4 ani ancheta, nu se mediatiza (desi nu procuratura a mediatizat-o, ci presa si media avida de senzational), probabil frauda ar fi continuat in forma si mai grava pe viitor.
Chiar daca acum tipa, poate ca peste o luna oamenii aia simpli vor avea ocazia sa vada adevarul cu proprii lor ochi. La tara se stie cine e cinstit si corect si cine sta prin crasma si bea alocatia copiilor, si isi suplimenteaza veniturile plimbandu-se cu autocarul in ziua votului. Se stie cine a votat si cine nu, ba inclin sa cred ca se stiu in mare si cam acre's optiunile politice ale vecinului.
Asa ca revin, daca peste o luna acei oameni vor vedea la parnaie "leprele satului" si poate si pe faimosul primar "Bula", e posibil ca asta sa valoreze de zece ori mai mult pentru ei decat propaganda antenistica de la inceputul perchezitiilor. E posibil ca atunci sa realizeze pentru prima data omul simplu ca in sfarsit justitia functioneaza. trebuie doar sa avem rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus


Citat:
Anterior, Macovei fusese întrebata cum de reuseste sa îi convinga pe cei din UE despre lucrurile care se întâmpla în România. "Da, sunt foarte influenta. Ce spun eu se regaseste si în declaratiile Comisiei Europene si ale lui Merkel, lui Barroso, eu cred ca românii trebuie sa fie mândri ca au un om între ei atât de influent în afara si stiti ce înseamna asta? Ca au încredere în mine, fiindca nu i-am mintit niciodata", a sustinut ea

www.realitatea.net/declaratie-socanta-a-monicai-macovei-eu-cred-ca-urmeaza-un-razboi-civil_986668.html" target="_blank">Citeste mai mult pe REALITATEA.NET


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Intamplator am vazut emisiunea respectiva. Raspunsul citat a fost unul ironic, ironie care, in scris nu se poate reda.

Te rog sa imi dai si mie un link despre oamenii imbracati in negru si inarmati care au participat acum la aceste investigatii. Intreb chiar serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Din ce am citit pe site-ul DNA nici macar nu era de competenta lor sa faca asemenea descinderi.
Citat:
Directia Nationala Anticoruptie (DNA) este o structura de parchet specializata în combaterea coruptiei mari si medii. Este creata ca un instrument necesar în descoperirea, investigarea si aducerea în fata instantei a cazurilor de coruptie medie si mare. Prin activitatea sa, contribuie la reducerea coruptiei, în sprijinul unei societati democratice apropiate de valorile europene


Deceneus, la obiect ca intotdeauna .

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


Si tu crezi ca oamenii aceia au facut fapte penale de capul lor, din proprie initiativa fara a avea pe nimeni "de la centru" in spate ? Crezi ca au votat de 8 ori pentru ca asa le-a dictat constiinta ?
Eu sunt convinsa ca se vor afla si numele "mari" care au cerut performatele acestea penale de la nivel local. Altfel vom avea parte numai de acari paun.


Mergi la inceput