REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In momentul in care esti constient ca aprox. 8 milioane de romani nu te mai doresc presedinte de stat prin vot direct, personal cred ca este o chestiune de onoare in a renunta la acest post.


Marius, n-au fost 8 milioane, ci doar vreo 7,4 milioane
Din astia 7,4 scade cel putin 1 milion de voturi furate, si se schimba destul de mult situatia (explicatia legata de furt si nemediatizarea lui masiva e in postul anterior)

Si una peste alta, tot vreo 8 milioane de romani au cerut parlament unicameral si 300 de parlamentari. Corect ar fi sa se respecte ambele referendumuri, iar basescu a dat dovada de onoare oferind demisia in schimbul modificarii constitutiei!

Chiar sunt curioasa care e explicatia celor care nu-l mai suporta pe basescu legata de propunerea lui. De ce nu accepta reducerea parlamentarilor la schimb cu demisia? Politicienii stiu de ce n-o vor, sunt curioasa de ce n-o cer sustinatorii usl liderilor lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
Participarea la referendum a majoritatii cetatenilor reprezinta un act de responsabilitate civica, prin care corpul electoral urmeaza sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu a Presedintelui Romaniei, avand posibilitatea demiterii sau mentinerii acestuia in functie, spune CCR.


Mianna: sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu...este o recomandare foarte clara.


si fara prag nu ne pronuntam?

googalind paragraful citat de tine am ajuns la contextul din care l-ai luat, si mai relevant mi se pare paragraful:

Citat:
"Curtea a reti­nut ca exigentele stabilite de Cons­titutie pentru alegerea pre­sedintelui si cele care se refera la demiterea acestuia in urma u­nui referendum nu sunt simetri­ce, deoarece ele reprezinta ins­ti­­tutii juridice diferite, cu roluri si scopuri diferite, fiecare avand un tra­tament juridic distinct“, se spune in document. Totodata, a ob­servat, in acest context, ca de­miterea prin referendum a pre­sedintelui nu are semnificatia unei competi#355;ii electorale, ci re­prezinta o sanctiune pentru savar­sirea unor fapte grave prin ca­re acesta incalca prevederile Con­stitutiei."


de aici se intelege ca daca intr-adevar Curtea recomanda ceva, e sa nu se faca vreo comparatie intre cati l-au votat acum 3 ani si cati au votat acum cu "da". suna cunoscut cumva?

insa recomandare sa iasa cat mai multa lume la vot tot nu vad. doar o conditie pentru ca referendumul, asta sau oricare, ca toate trebuie s-o indeplineasca, sa fie validat.

vad in schimb o alta recomandare a aceleiasi Curti:

Citat:
(pragul) reprezinta o conditie esentiala pentru ca referendumul sa poata exprima in mod real si efectiv vointa cetatenilor


indiferent ce impresie au altii, care ne repeta de doua zile ca asta-i vointa cetatenilor. se pare ca nu-i, nu la modul "real si efectiv".




Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...







E firesc sa fie asa. Nu intrerupi vointa celor ce l-au votat inaintea implinirii mandatului, oricand si de cate ori ti se pare ca ai reusi sa aduni o majoritate, basca si fara prag de 50%...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Marius ai dreptate cand sustii ca e un gest de onoare sa-ti dai demisia atunci cand constati ca exista atatia oameni care nu te-ar mai vota presedinte...dar pe parcursul unui mandat poti sa ai multe momente de maxima popularitate sau invers...daca trimitem un om politic in fata poporului in functie de popularitatea pe care o are in momentul x, nu ajungem nicaieri...am tine-o la nesfarsit in alegeri si demisii si nu cred ca acest lucru ne-ar avantaja in vreun fel...si pana una alta nimeni nu stie daca ,presupunand prin absurd ca Basescu ar mai candida in 2014 ptr un nou mandat, nu ar avea sanse sa-l obtina...un om politic ales prin vot intr-o functie este evaluat la sfarsitul mandatului,in opinia mea, nu trimis in fata poporului atunci cand au chef opozantii lui...artizanii referendumului n-au luat in considerare avizul negativ al CC cu privire la faptele de incalcare grava a constitutiei de catre presedinte,aceasta spune multe si despre onoarea lor...nu contest, legea statului le-a permis acest lucru, deci referendumul e constitutional ,dar acum noi vorbim de onoare si morala. Concluzia mea e aceeasi, clasa politica in Ro e lipsita de morala si onoare...dar asta avem si cu asta defilam,putem doar spera ca se vor scimba intr-o buna zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Pe cat eram eu de suparata pe PDL si Base, de ziceam ca la alegeri voi vota USL, tot circul asta cu referendumul mi-au aratat in plina lumina alternativa... Ca stand asa in opozitie ii cam uitasem ce breji sunt.
Si gata, mi-a trecut! Rece rau dusul si foarte amar gustul constatarii ca inca n-am alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Chiar sunt curioasa care e explicatia celor care nu-l mai suporta pe basescu legata de propunerea lui. De ce nu accepta reducerea parlamentarilor la schimb cu demisia? Politicienii stiu de ce n-o vor, sunt curioasa de ce n-o cer sustinatorii usl liderilor lor!

Basescu a schimbat vointa electoratului - strunctura parlamentara, deturnand de doua ori parlamentarii de la o majoritate la o minoritate.
Daca se reduc numarul de parlamentari, asemenea migrari sunt mai usor de realizat, pentru ca trebuie sa corupi sau sa santajezi mai putini parlamentari.
In concluzie un numar mai mare de parlamentari asigura mai bine stabilitatea structiurii parlamentare in forma decisa de electorat si descurajeaza metodele neortodoxe de realizare a majoritatilor parlamentare.
Este un cost similar asigurarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui marius

In momentul in care esti constient ca aprox. 8 milioane de romani nu te mai doresc presedinte de stat prin vot direct, personal cred ca este o chestiune de onoare in a renunta la acest post.


Marius, n-au fost 8 milioane, ci doar vreo 7,4 milioane
Din astia 7,4 scade cel putin 1 milion de voturi furate, si se schimba destul de mult situatia (explicatia legata de furt si nemediatizarea lui masiva e in postul anterior)Si una peste alta, tot vreo 8 milioane de romani au cerut parlament unicameral si 300 de parlamentari. Corect ar fi sa se respecte ambele referendumuri, iar basescu a dat dovada de onoare oferind demisia in schimbul modificarii constitutiei!

Chiar sunt curioasa care e explicatia celor care nu-l mai suporta pe basescu legata de propunerea lui. De ce nu accepta reducerea parlamentarilor la schimb cu demisia? Politicienii stiu de ce n-o vor, sunt curioasa de ce n-o cer sustinatorii usl liderilor lor!


Mikyyy, se pare ca PDL nu sta chiar degeaba:
http://www.gandul.info/politica/referendum-2012-intrebarea-care-chinuie-pdl-ce-cautau-70-000-de-turisti-in-dolj-pe-29-iulie-democrat-liberalii-deseneaza-harta-turismului-electoral-9913290

Si-n plus, despre cum a fost ca observator la Stefanesti in ziua referendumului:
http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/reportaje/atmosfera-dintr-o-sectie-de-vot-in-care-urmeaza-sa-se-fraudeze/

Eu daca as fi in locul PDL mi-as face un tel din a demonstra frauda masiva. As publica totul pe un site ca sa poata toata lumea vedea.

S-ar putea sa ajungem la cifre foarte interesante pe care eu, ca alegator, insist sa le vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line


Superioritatea asta nu iti face bine.Decat sa fac parte dintre intelectualii care gandesc ca tine mai bine printre mamaitele din oras.Rusine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui marius

In momentul in care esti constient ca aprox. 8 milioane de romani nu te mai doresc presedinte de stat prin vot direct, personal cred ca este o chestiune de onoare in a renunta la acest post.


Marius, n-au fost 8 milioane, ci doar vreo 7,4 milioane
Din astia 7,4 scade cel putin 1 milion de voturi furate, si se schimba destul de mult situatia (explicatia legata de furt si nemediatizarea lui masiva e in postul anterior)Si una peste alta, tot vreo 8 milioane de romani au cerut parlament unicameral si 300 de parlamentari. Corect ar fi sa se respecte ambele referendumuri, iar basescu a dat dovada de onoare oferind demisia in schimbul modificarii constitutiei!

Chiar sunt curioasa care e explicatia celor care nu-l mai suporta pe basescu legata de propunerea lui. De ce nu accepta reducerea parlamentarilor la schimb cu demisia? Politicienii stiu de ce n-o vor, sunt curioasa de ce n-o cer sustinatorii usl liderilor lor!


Mikyyy, se pare ca PDL nu sta chiar degeaba:
http://www.gandul.info/politica/referendum-2012-intrebarea-care-chinuie-pdl-ce-cautau-70-000-de-turisti-in-dolj-pe-29-iulie-democrat-liberalii-deseneaza-harta-turismului-electoral-9913290

Si-n plus, despre cum a fost ca observator la Stefanesti in ziua referendumului:
http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/reportaje/atmosfera-dintr-o-sectie-de-vot-in-care-urmeaza-sa-se-fraudeze/

Eu daca as fi in locul PDL mi-as face un tel din a demonstra frauda masiva. As publica totul pe un site ca sa poata toata lumea vedea.

S-ar putea sa ajungem la cifre foarte interesante pe care eu, ca alegator, insist sa le vad.



Eficienta ar fi doar pedepsirea celor vinovati, aplicata legea, ca altfel oricand se vor gasi amatori pt asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

O sa imi plagiez un mesaj postat deja altundeva:

Asta cu frauda e cu dus si intors. Pe de o parte e evident ca s-a fraudat (trebuie sa fi naiv sa crezi ca in ultimele ore la sate s-a votat in draci si ca prezenta peste 100% e normala in comune uitate de lume in baragan). Sunt sigura ca pdl-ul, daca a obtinut copii dupa listele electorale are posibilitatea de-a depista fraudele la sange (daca fiecare reprezentant pdl din sectia de votare ar introduce doar cnp+ul si nr. sectiei de votare intr-un banal excel, le-ar lua maxim 2 ore sa centralizeze toate cnp-urile votantilor).
Pe de alta parte, problema e alta, asa cum a spus chiar basescu, ce semnal dam noi in afara dovedind ca guvernul usl a fraudat alegerile? Cine va mai avea incredere sa vina sa investeasca aici daca o frauda atat de masiva va fi mediatizata? Ne place sau nu, guvernul usl e al tuturor celor 22 de milioane, nu doar al celor 8 milioane, cum sustin ei, si orice gafa/prostie fac ei in plan extern ne afecteaza pe toti, indiferent ca sustinem sau nu acest guvern

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">pozeAlaptatul - Help Line
Superioritatea asta nu iti face bine.Decat sa fac parte dintre intelectualii care gandesc ca tine mai bine printe mamamitele din oras.Rusine....ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Ali, eu am senzatia ca coraly a fost la vot...daca cauti numai inamici peste tot, risti sa-ti omori aliatii

Mergi la inceput