REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Dan Tapalaga:


De ce USL bate campii fortand coborarea pragului electoral in baza recesamantului INS din 2011

- schimba regulile in timpul jocului dupa ce Guvernul Ponta a acceptat ca baza de raportare listele electorale. Cifrele au fost anuntate chiar de ministrul de interne, Ioan Rus
- datele recensamantului urmeaza sa fie validate abia in 2013, deci utilizarea lor in acte oficiale nu e posibila
- recensamantul ia in calcul doar cetatenii cu domiciliul stabil in Romania, prin urmare exclude cetatenii romani din strainatate care au drept de vot
- nu poti face confuzie intre listele electorale si date statistice decat daca esti de rea credinta si ignori legea
- legea referendumului nu se refera la date statistice, ci la liste electorale
- usl a acceptat sa se raporteze la listele electorale la locale. De ce n-a invocat si atunci statistica INS? de ce n-a schimbat listele electorale?
- toata Europa (politicieni, investitori, oficiali europeni) considera ca referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu nu e valid si ca Guvernul Ponta trebuie sa incheie acest episod cat mai repede si sa revina la problemele cu adevarat importante: economia si reformele in justitie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Bine atunci sa-ti spun de ce-i gresita logica ta din perspectiva mea.
- Cu Basescu ramem doi ani, pentru ca e putin probabil ca un alt parlament sa-l mai suspende, dar il vor deposeda de puteri si il vor tine la izolare si parlamentarii si occidentalii. Occidentalii l-au tinut si pana acum. Dupa modul cum i-a dezinformat o sa fie si mai caustici.

- Cu Ponta si Antonescu ai fi stat 4 luni pana la alegeri, cand puteai sa dai votul celui mai bun.
- Daca pleca Basescu, PDL-ul trebuia sa caute un candidat mai bun decat el, care sa-l invinga pe Antonescu.

Ai considerat ca PDL-ul nu are un candidat mai bun ca Basescu, capabil sa-l invinga pe Antonescu si atunci nu merita schimbat.

Daca voi considerati ca Basescu este ce are mai bun PDL-ul, atunci nu are sens sa-mi pierd timpul cu alte argumente.
Ori il considerati pe Basescu un idol, ori pe ceilalti potentiali candidati ai PDL ii considerati "sub nivelul marii", pentru ca Antonescu este un candidat foarte usor de invins.





da, pe moment asta consider, ca n-avem candidati viabili pentru toamna asta. nu ca n-are PDL-ul, ci asa, in general. pentru ca nu, nu-s pedelista, oricat de greu ti-ar fi sa crezi asta. iar in toamna oricum pot da votul meu celui mai bun (indoi-m-as ca apare ceva care sa ma scoata la vot), doar ca n-avem prezidentiale. pe Ponta il avem oricum, n-am tinut neaparat sa vad cum arata totul intr-o singura culoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Dan Tapalaga:


De ce USL bate campii fortand coborarea pragului electoral in baza recesamantului INS din 2011

- schimba regulile in timpul jocului dupa ce Guvernul Ponta a acceptat ca baza de raportare listele electorale. Cifrele au fost anuntate chiar de ministrul de interne, Ioan Rus
- datele recensamantului urmeaza sa fie validate abia in 2013, deci utilizarea lor in acte oficiale nu e posibila
- recensamantul ia in calcul doar cetatenii cu domiciliul stabil in Romania, prin urmare exclude cetatenii romani din strainatate care au drept de vot
- nu poti face confuzie intre listele electorale si date statistice decat daca esti de rea credinta si ignori legea
- legea referendumului nu se refera la date statistice, ci la liste electorale
- usl a acceptat sa se raporteze la listele electorale la locale. De ce n-a invocat si atunci statistica INS? de ce n-a schimbat listele electorale?
- toata Europa (politicieni, investitori, oficiali europeni) considera ca referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu nu e valid si ca Guvernul Ponta trebuie sa incheie acest episod cat mai repede si sa revina la problemele cu adevarat importante: economia si reformele in justitie





De acord cu o singura modificare: vor sa schimbe regulile nu in timpul jocului ci dupa ce meciul s-a incheiat, ca sa intoarca cu 180 de grade rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mie imi place retorica asta cu schimbarea regulilor in timpul jocului. Hai mai, chiar nu rositi asa de jena, un pic?
Pai nu Base a declarat inainte cu cateva zile cand totul era pregatit de alegeri ca boicoteaza referendumul? Daca nu-i schimbare, ce-i?
Presedintele jucator ar trebui sa invete ca la masa de pocher nu-ti merge bine mereu.
http://www.catavencii.ro/Vraja-si-foloasele-loviturii-de-stat_0_5083.html
Un articol excelent scris de Doru Buscu.


"Lovitura de stat, tipatul dospit in gatlejul Monicai Macovei, a depus oua si intr-un gat mai neospitalier, inundat de sprit si valatuci de fum. De aici, lovitura de stat si-a luat zborul iar, ca un liliac haotic si funest, imbibat in blesteme si alcool, plutind pe deasupra celor sapte milioane de voturi pentru demitere. Dupa mintea lui Traian Basescu, lovitura de stat nu a fost doar cardasia dintre Parlament si lege.

Lovitura de stat a fost si deplasarea la urne a celor sapte milioane de romani care au votat impotriva sa. In vocabularul lui, pe care-l tine depozitat undeva in zona inundabila a creierului, cuvintele si expresiile asteapta speriate, ca un pluton de musi ascuns in cala, sa iasa afara cu prima flegma si sa spele puntea cu cine-l enerveaza pe capitan. Basescu le-a spus romanilor in multe feluri, i-a insultat cu multa imaginatie, dar e prima oara cand ii face pucisti de sapte milioane de ori.

Lovitura de stat a mai trecut si prin gura lui Nicolae Ceausescu, putin inainte ca, tot pe acolo, sa trea­ca glontul unui parasutist. Nicolae Ceausescu n-a murit degeaba. El a lasat succesorilor sai, imprastiate pe pavaj, acele vorbe care tintesc poporul direct in suflet. Traian Basescu le-a folosit poate in alta ordine, dar atunci cand si-a indemnat alegatorii sa nu vina la vot a repetat, de fapt, "Stati linistiti la locurili voastre!".

Nu numai cuvinte s-au prabusit peste romani. Fatalitatea, un fel de meteorit Tunguska, i-a izbit din inaltimea infricosatoare a cvorumului de 50%. Nauci, cu sperantele facute guler, cu degetele prinse in balamaua istoriei, cei sapte milioane de invingatori infrinti au auzit, in loc de aplauze, un om silabisind rasul unui magar.

Daca-i intrebi acum din ce e facuta democratia, acesti dezamagiti au raspunsurile pregatite. Din cvorumul juristului de intreprindere Zegrean, va zice unul. Dintr-o lovitura de Barroso in testicule, va zice altul. Din ordinul lui Viktor Orban transmis maghiarilor din Romania, va fi de parere al treilea. Al patrulea va sti ca democratia e facuta din fuga alegatorilor de la vot si din indemnul presedintelui la boicot. Al cincilea va fi convins ca democratia inseamna nemurire, adica prezenta mortilor din 2003 pe listele din 2012. Al saselea, al saptelea, al optulea si restul de sapte milioane vor avea fiecare raspunsul lui, dar nici unul dintre ei nu va mai crede ca democratia e ceva care da castig de cauza unui scor de 87%. De fapt, democratia, vor intelege toti, e o lovitura de stat."






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mie imi place retorica asta cu schimbarea regulilor in timpul jocului. Hai mai, chiar nu rositi asa de jena, un pic?
Pai nu Base a declarat inainte cu cateva zile cand totul era pregatit de alegeri ca boicoteaza referendumul? Daca nu-i schimbare, ce-i?





Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Tu chiar nu faci diferenta intre o schimbare de atitudine si una legislativa? Daca prima e permisa oricand fiind amendabila moral dupa cum considera fiecare, cea legislativa nu poate sa se faca in timpul procesului

E ca si cum eu ti-as cumpara casa la un pret stabilit, in rate si dupa prima rata as zice ca gata am platit-o ca de fapt nu valoreaza atat, ca era supraevaluata.
Nu pot sa cred ca nu vezi diferenta. Si tocmai asta ma sperie cel mai tare la USL usurinta, amatorismul cu care abordeaza orice chestiune legislativa, nu iau in calcul din capul locului variantele posibile si actioneaza sub impulsul momentului schimband si legea daca asa le serveste interesul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Bine atunci sa-ti spun de ce-i gresita logica ta din perspectiva mea.
- Cu Basescu ramem doi ani, pentru ca e putin probabil ca un alt parlament sa-l mai suspende, dar il vor deposeda de puteri si il vor tine la izolare si parlamentarii si occidentalii. Occidentalii l-au tinut si pana acum. Dupa modul cum i-a dezinformat o sa fie si mai caustici.

- Cu Ponta si Antonescu ai fi stat 4 luni pana la alegeri, cand puteai sa dai votul celui mai bun.
- Daca pleca Basescu, PDL-ul trebuia sa caute un candidat mai bun decat el, care sa-l invinga pe Antonescu.

Ai considerat ca PDL-ul nu are un candidat mai bun ca Basescu, capabil sa-l invinga pe Antonescu si atunci nu merita schimbat.

Daca voi considerati ca Basescu este ce are mai bun PDL-ul, atunci nu are sens sa-mi pierd timpul cu alte argumente.
Ori il considerati pe Basescu un idol, ori pe ceilalti potentiali candidati ai PDL ii considerati "sub nivelul marii", pentru ca Antonescu este un candidat foarte usor de invins.





da, pe moment asta consider, ca n-avem candidati viabili pentru toamna asta. nu ca n-are PDL-ul, ci asa, in general. pentru ca nu, nu-s pedelista, oricat de greu ti-ar fi sa crezi asta. iar in toamna oricum pot da votul meu celui mai bun (indoi-m-as ca apare ceva care sa ma scoata la vot), doar ca n-avem prezidentiale. pe Ponta il avem oricum, n-am tinut neaparat sa vad cum arata totul intr-o singura culoare.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...


Ce am subliniat este un argument foarte bun.
Debarcarea lui Basescu ar fi deblocat si posibilitatea alegerii presedintelui si puteai sa votezi la prezidentiale cu unii si la parlametare cu altii, ca sa fie de doua culori.
Eu la locale asa am procedat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Cum Deceneus , sa nu-mi zici ca la Consiliu cu Oprescu si la primar cu Nicusor Dan ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu am votat in Bucuresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Ce am subliniat este un argument foarte bun.
Debarcarea lui Basescu ar fi deblocat si posibilitatea alegerii presedintelui si puteai sa votezi la prezidentiale cu unii si la parlametare cu altii, ca sa fie de doua culori.
Eu la locale asa am procedat.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus nici tu nu crezi ca in caz de parlamentare + prezidentiale anticipate anul acesta are vreo sansa altcineva decat USL+candidatul USL.

Mie asta mi se pare super clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mie imi place retorica asta cu schimbarea regulilor in timpul jocului. Hai mai, chiar nu rositi asa de jena, un pic?
Pai nu Base a declarat inainte cu cateva zile cand totul era pregatit de alegeri ca boicoteaza referendumul? Daca nu-i schimbare, ce-i?
Presedintele jucator ar trebui sa invete ca la masa de pocher nu-ti merge bine mereu.


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Cu toata jena de care sunt capabila vreu sa iti explic ca regulile jocului sunt una si strategia echipelor alta. Desigur trisorii prefera sa schimbe regulile dupa ce afla strategia adversarului sau, si mai grav, dupa ce jocul s-a incheiat, ca sa schimbe si rezultatul.

Si mai clar: la fotbal, una e cand o echipa face schimbari inlocuind doi atacanti cu doi fundasi si schimbandu-si cu totul tactica din ofensiva in defensiva in timpul jocului, in functie de scor. Si cu totul altceva este sa vina oficialii din partea gazdelor, la sfarsit si sa-ti spuna ca trebuie sa castigi la doua goluri ca sa conteze.

Mergi la inceput