REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pe RomaniaTV se vorbeste ca CCR se poate pronunta cu 6 din 9 asupra Ref. in conditiile in care numai 4 judecaturi sunt nominalizati de TB si PDL.
Asta presupune ca decizia asupra validitatii sa se ia in Parlament.

Astia se joaca cu focul, daca tot umfla atributiile Parlamentului sa vezi distractie la generale daca PPDD intra masiv in Parlament!
Sa vedeti cum se vor tine sedintele Parlamentului in direct la DDD!
Ce mi-ar place!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna
am preferat sa mai traiesc nitel cu speranta ca asta nu se va intampla niciodata.



Sa te auda DD....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

www.cotidianul.ro/despre-referendumul-in-coada-de-peste-190057" target="_blank">[size=2]Despre referendumul īn coada de peste av Gh Piperea Cotidianul
Citat:
Eu zic ca omul obisnuit s-a dus la vot pentru a arata ca nu īl mai vrea pe dl Basescu, si nu pentru ca nu mai poate de dragul ideologiei USL-iste. Eu, spre exemplu, nu m-am dus la vot pentru ca rezonez cu ideologia si mijloacele dlor Antonescu si Ponta. Nu. Doar ca nu īl mai vreau pe dl Basescu. La fel ca mine au rationat alti 7,4 milioane de votanti romāni.




asta ar fi valabil doar daca tara ar fi intrat in stand-by, pe termen nelimitat, pana reusim sa crestem un viitor presedinte cat mai aproape de ideal (plus restul structurilor care ne decid soarta). daca ar fi fost posibil asa ceva, zau ca m-as fi dus si eu la vot sa-l dau jos, si sa stam neguvernati pana gasim ceva portivit. dar ceva-mi spune ca nu puteam ramane asa, trebuia sa punem ceva in loc. oare ce? asa ca nu prea tine la mine figura ca votul asta n-a avut absolut nimic-nimic de-a face cu Ponta si Antonescu. cel putin 3 luni cu siguranta Antonescu mi-ar fi fost presedinte. am preferat sa mai traiesc nitel cu speranta ca asta nu se va intampla niciodata.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...


Bine atunci sa-ti spun de ce-i gresita logica ta din perspectiva mea.
- Cu Basescu ramem doi ani, pentru ca e putin probabil ca un alt parlament sa-l mai suspende, dar il vor deposeda de puteri si il vor tine la izolare si parlamentarii si occidentalii. Occidentalii l-au tinut si pana acum. Dupa modul cum i-a dezinformat o sa fie si mai caustici.

- Cu Ponta si Antonescu ai fi stat 4 luni pana la alegeri, cand puteai sa dai votul celui mai bun.
- Daca pleca Basescu, PDL-ul trebuia sa caute un candidat mai bun decat el, care sa-l invinga pe Antonescu.

Ai considerat ca PDL-ul nu are un candidat mai bun ca Basescu, capabil sa-l invinga pe Antonescu si atunci nu merita schimbat.

Daca voi considerati ca Basescu este ce are mai bun PDL-ul, atunci nu are sens sa-mi pierd timpul cu alte argumente.
Ori il considerati pe Basescu un idol, ori pe ceilalti potentiali candidati ai PDL ii considerati "sub nivelul marii", pentru ca Antonescu este un candidat foarte usor de invins.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Fix asa , cu Anna Lesko in prim plan ca sa nu se vada AKM din spate ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

"Pe de alta parte, cand vine vorba de cetateni cu drept de vot, acolo iti trebuie liste clare, cu cifre exacte si cu CNP-uri si adrese"
sunt foarte de acord cu tine, dar cand listele acestea contin morti de cativa ani buni, nu prea vad ce acuratete au aceste liste.Si te asigur ca nu sunt putini, eu am parintii si fratele decedat de aproape 15 ani si au fost trecuti pe liste pana in 2009, chiar daca am anuntat, chiar daca in timpul alegerilor au fost taiati pentru ca am sesizat, dar la urmatoarele alegeri apareau din nou. Nu bag mana in foc ca nu au fost trecuti si anul acesta la locale sau la referendum, pentru ca nu am mai votat eu acolo.

stoian


In aceste conditii, cunoscand legea, onor Ministrul de Interne USL trebuia sa ceara un ragaz si sa ceara tuturor Serviciilor de evidenta a populatiei sa faca ordine. Ministerul Administratiei si Internelor e la USL si majoritatea primariilor locale tot acolo. Era greu sa fie legal ? Pana una alta ministrul USL Rus a declarat martea dinaintea referendumului: Numarul total al cetatenilor cu drept de vot este de 18.292.514 ( http://www.mediafax.ro/social/rus-numarul-total-al-cetatenilor-cu-drept-de-vot-este-de-18-292-514-9899790 )


Si mai e ceva, modificarea numarului de cetateni romani cu drept de vot pe baza recensamantului presupune excluderea cetatenilor romani din strainatate nerecenzati si inseamna incalcarea drepturilor cetatenesti a milioane de oameni.
Cititi in link-ul de mai jos ce inseamna populatia stabila a Romaniei de 19.042.936 persoane care a fost numarata la recensamant si veti vedea ca nu cuprinde:
"cetatenii romani, straini sau fara cetatenie cu domiciliul in Romania plecati in strainatate pentru o perioada de cel putin 12 luni sau cu intentia de a ramane in strainatate o perioada de cel putin 12 luni : la lucru, in cautarea unui loc de munca, la studii, in interes de afaceri etc. (persoane plecate pe perioada indelungata);" Deasemenea se spune clar ca nu au putut fi numarati cei plecati cu intreaga familie.

http://www.insse.ro/cms/files%5Cstatistici%5Ccomunicate%5Calte%5C2012%5CComunicat%20DATE%20PROVIZORII%20RPL%202011.pdf

In schimb evidenta populatiei are acesti cetateni inregistrati, in conditiile in care mai au buletin, deci pot vota.
Neluarea in calcul a acestor persoane care au drept de vot este dupa parerea mea incalcarea unui drept fundamental al lor, pe langa faptul ca genereaza o cifra incorecta cand vine vorba de numarul de alegatori.


Sa nu uitam ca mai rau decat sa schimbi regulile in timpul jocului este sa le schimbi dupa ce meciul s-a incheiat, ca sa intorci rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

www.cotidianul.ro/despre-referendumul-in-coada-de-peste-190057" target="_blank">[size=2]Despre referendumul īn coada de peste av Gh Piperea Cotidianul
Citat:
Eu zic ca omul obisnuit s-a dus la vot pentru a arata ca nu īl mai vrea pe dl Basescu, si nu pentru ca nu mai poate de dragul ideologiei USL-iste. Eu, spre exemplu, nu m-am dus la vot pentru ca rezonez cu ideologia si mijloacele dlor Antonescu si Ponta. Nu. Doar ca nu īl mai vreau pe dl Basescu. La fel ca mine au rationat alti 7,4 milioane de votanti romāni.




asta ar fi valabil doar daca tara ar fi intrat in stand-by, pe termen nelimitat, pana reusim sa crestem un viitor presedinte cat mai aproape de ideal (plus restul structurilor care ne decid soarta). daca ar fi fost posibil asa ceva, zau ca m-as fi dus si eu la vot sa-l dau jos, si sa stam neguvernati pana gasim ceva portivit. dar ceva-mi spune ca nu puteam ramane asa, trebuia sa punem ceva in loc. oare ce? asa ca nu prea tine la mine figura ca votul asta n-a avut absolut nimic-nimic de-a face cu Ponta si Antonescu. cel putin 3 luni cu siguranta Antonescu mi-ar fi fost presedinte. am preferat sa mai traiesc nitel cu speranta ca asta nu se va intampla niciodata.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...


Bine atunci sa-ti spun de ce-i gresita logica ta din perspectiva mea.
- Cu Basescu ramem doi ani, pentru ca e putin probabil ca un alt parlament sa-l mai suspende, dar il vor deposeda de puteri si il vor tine la izolare si parlamentarii si occidentalii. Occidentalii l-au tinut si pana acum. Dupa modul cum i-a dezinformat o sa fie si mai caustici.

- Cu Ponta si Antonescu ai fi stat 4 luni pana la alegeri, cand puteai sa dai votul celui mai bun.
- Daca pleca Basescu, PDL-ul trebuia sa caute un candidat mai bun decat el, care sa-l invinga pe Antonescu.

Ai considerat ca PDL-ul nu are un candidat mai bun ca Basescu, capabil sa-l invinga pe Antonescu si atunci nu merita schimbat.

Daca voi considerati ca Basescu este ce are mai bun PDL-ul, atunci nu are sens sa-mi pierd timpul cu alte argumente.
Ori il considerati pe Basescu un idol, ori pe ceilalti potentiali candidati ai PDL ii considerati "sub nivelul marii", pentru ca Antonescu este un candidat foarte usor de invins.




Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ori, ca in cazul meu, te sperie felul in care usl-ul acapareaza puterea, schimbind in 3 zile legile si constitutia ca sa le sune lor bine si sa le dea cu plus; te sperie faptul ca miza este Justitia si te cam enerveaza ca agitatia asta vine asa aproape de momentul in care sinucigasul Nastase se plimba intre spital si inchisoare; te sperie gindul ca daca acum, cit inca mai au o oarecare opozitie, usl-ul face ce face, cind va detine INTREAGA putere, nimicniciile lor nu vor mai avea limite.

Cred ca multi dintre noi nu-l iubim pe Basescu; eu nu l-am votat niciodata. Dar cu ce sa intimplat in tara asta, nu pot fi de acord.

Iar asta ca peste 4 luni aveam alegeri wsi eram liberi sa alegem candidadtul pdl-ului...asta dupa 4 luni in care psd si pnl rezolvau ce probleme mai aveau de rezolvat cu dosarele din justitie si aveau grija si sa isi asigure alegerile... apai cine chiar mai crede ca va mai scapa vreodata de ei..?!

Pina la urma, cu actiunile sale, usl-ul a adus deja mari deservicii statului si populatiei. Devalorizarea leului care e in cadere libera, criticile Uniunii Europene, banii aruncati pe fereastra referendumului...toate acestea puteau fi evitate.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Citat:
citat din mesajul lui mianna
am preferat sa mai traiesc nitel cu speranta ca asta nu se va intampla niciodata.



Sa te auda DD....


Adica Dan Diaconescu,nu?Ca tot e prietenul lui Base...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Prieten?
Si Base asta ce prieteni si-a gasit sa voteze la 10 seara...
Daca Vantu mai era , acu ne arata exact cine l-a vizitat cu o ora inainte de a se gati si iesi la vot .

Dar asa ...vezi de-ai se zice sa te feresti de prieteni ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

rus e venit de prea putin timp, ar trebui dat timpul inapoi cu mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

rus e venit de prea putin timp, ar trebui dat timpul inapoi cu mult

stoian


Daca mie mi-ai raspuns, vremea-i inainte. Nu trebuie sa dea timpul inapoi, ca ei au hotarat cand sa faca referendumul si suspendarea, nu Basescu. Ce n-au facut altii puteau sa faca ei, insa cu treaba buna.

Dar despre cetatenii din diaspora cu drept de vot necuprinsi in recensamant ce zici, ii excludem sau nu ca sa iasa cvorumul necesar ?

Mergi la inceput