FIV CHISINAU

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Ma bucur ca s-a mai animat aici.
Asa aflam si moi mai multe info.
Din disperare de cauza nu mai stii incotro sa apuci si la cine sa apelezi, apoi te uiti in buzunar....mai intrebi in stanga in dreapta......
Si eu am depus dosarul ptr fiv cu prog national la ominiclinic.......nu am primit nici un raspuns deocamdata......dar intre timp cam cu aceeasi bani mergem la Chisinau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Am intrebat de FIV-uri reusite in Iasi din curiozitate. Din cate stiu la Omniclinic s-au monitorizat sarcini dar FIV-ul a fost facut in Bucuresti. Eu am apelat la foarte multi doctori din Iasi si am ramas scarbita, din cauza celor din Iasi am acum o greutate de 90 kg, cand am intrat prima data in cabinetul unui doctor celebru din Iasi pentru ca nu ramaneam insarcinata aveam 60 kg. Dupa ce m-am ingrasat in 3 luni cu vreo 20 kg mi-au reprosat mie ca de ce sunt grasa....
Tot in Iasi am fost chiuretata fara nici o analiza (trebuia sa am un copil de 2 ani si 6 luni), fara sa mi se dea nici o explicatie. Sarcina respectiva a fost obtinuta natural si de atunci nu am mai ramas insarcinata nici sa dai cu tunul.
Ma gandeam ca cineva citeste si spune ceva de genul "da, am facut FIV la Omniclinic si sunt in x luni". In ceea ce priveste IA-ul din pacate cam este apa de ploaie, bani aruncati pe fereastra, nu este recomandata decat daca sperma este cu probleme. Demn de semnalat este ca suntem privite ca niste vaci de muls, in general cuplurile care vor copii si apeleaza la medici "de renume" sunt dispuse sa cheltuiasca pentru asta sume importante de bani, din cauza aceasta ne sunt recomandate un puhoi de analize, luam o gasca de tratamente, cheltuim in consecinta bani grei, si pentru ca este cu scop nobil, facem tot ce putem fara sa zicem nici "pis". Eu sunt privita de medici acum ca fiind pacienta cosmar pentru ca pun intrebari logice, din pacate sunt inginera (din cand in cand), in loc sa imi raspunda la intrebari s-au isterizat de nu mi-a venit sa cred. Mai mult, toti medici la care am fost sa intreb daca acel chiuretaj era necesar au cautat sa isi apere, cica, colegul desi toti initial intrebau acelasi lucru "dar analiza fatului care s-a scos o aveti?" Pai daca nu s-a gresit de ce intrebau? Dupa ce le raspundeam ca nu s-a facut analiza respectiva dadeau din cap si vorbeau dodii, incercau sa ma duca cu presul ca pe un copil prost.
La Chisinau, dr. Gladun mi-a raspuns la toate intrebarile, nu s-a isterizat, ba chiar i-a placut ca mai stiu cate ceva...nimeni nu tipat la mine, daca mi-a fost frica de ceva au stat si mi-au scos "gargaunii" din cap. Chiar daca FIV-ul asta nu reuseste voi incerca din nou tot la Chisinau, macar pentru faptul ca ma trateaza ca pe un om, nu ca o vaca de muls...
Am indraznit sa scriu toate astea ca sa nu mai pateasca nimeni ce am patit eu, sa trag un semnal, nu se merita sa platim medici care au uitat juramantul lui Hipocrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Mocarta din pacate trebuie sa iti dam dreptate....experientele celor cu probleme de infertilitate nu sunt dintre cele mai fericite........
Eu personal, apropo de omini, stiu un caz care nu a reusit fiv-ul la ei si a taxat-o pe masura......si la Chisinau a reusit din prima. Trebuie sa nasca tipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Dar tu pisi_mizti in ce stadiu esti? Ai inceput tratamentul? Cum merge? iti fac galerie!
La multi ani tuturor fetelor, fie ca toate problemele sa dispara si toate dorintele sa se implineasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofy_ral spune:

da,am facut naveta de fiecare data, doar dupa et voi ramane o noapte....si eu sunt de parere ca cel mai bine dorm la mine acasa...bafta multa mocarta....tinem pumnii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Sofy_ral recomandarea dr. Gladun dupa ce am facut ET a fost sa stau macar 3 zile in Chisinau, la pat fara sa ma misc decat la toaleta. Noi (eu si sotul) am stat la o pensiune 3 nopti datorita recomandarii medicului. Poate tu esti mai tanara si poate in cazul tau nu este necesar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

buna fetele
sper ca ati petrecut de 8 martie si de cele 40 de pahare si acum va dregeti...
mocarta eu am incepup decapeptyl, fac schema lunga ptr ca un ovar avea tendinta de a face un chist luteinizat, mi-a mai dat utrogestan in acelasi timp..
daca nu dispare intrerupem si voi incepe la ciclul urmator, daca a disparut mergem mai departe cu stimularea...ca zilele astea ar trebui sa imi vina
maine se elucideaza treaba ca merg la eco...
vom vede...daca nu luna viitoare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Nu a reusit FIV-ul la mine, nu se stie de ce, statistic exista si probabilitatea aceasta, insa sa nu va influenteze rezultatul meu, eu am o varsta, un set de probleme....
O sa mai incerc dupa cateva luni inca o data, nu ma dau eu batuta asa usor, daca cineva considera ca pot sa ajut, intrebati, am sa va raspund cat pot de repede.
Va tin pumnii tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofy_ral spune:

Mocarta, imi pare rau saaud asta ...de multe ori spun ca nu exista boala.....ci bolnav....iar ce e indicat si merge la un pacient nu merge la altul....sper sa treci bine peste aceasta incercare....acum toate care recurgem la fiv trebuie sa fim constiente ca exista si asemenea situatii...dar este asagreu sa fim puse in fata faptului implinit....de asta ne adunam aici ,ca sa putem trece mai usor cu bune si cu rele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Sorry mocarta, sunt alaturi de tine
Important e sa nu te dai batuta.....speranta nu moare nici macar ultima......
Eu iti tin pumnii sa fie cu succes fata viitoare

Mergi la inceput