Mica problema

Mica problema | Autor: crisdima

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Am nevoie de un sfat: am un bebe de o luna jumate si de ceva timp nu suge decat de la un san odata si adoarme. Mesele sunt cam la 3 ore (noaptea mai ales), asa s-a format deja si daca stau sa calculez ca de la acelasi san ar suge o data la 6 ore, de ieri am inceput sa simt ca nu prea "se umplu" de laptic ca pana acum; iar cum peste zi il pun mai des, uneori si dupa o ora sau doua, se enerveaza ca nu are ce sa traga.

Incerc sa il pun la ambii sani odata dar nu vrea, nici nu deschide gura, daca el considera ca s-a saturat dupa ce a tras incontinuu de la unul 10 minute (poti sa iti reglezi ceasul dupa el, fix 10 minute suge neintrerupt).

Nu stiu cat am fost de coerenta, dar sunt in contra timp, astept sfaturile voastre.

Ah, inca ceva....noaptea, daca incerc sa il pun si la al doilea san, pot sa trag cu tunul, ca nu se trezeste de niciun fel, daramite sa mai suga. Ce sa fac ca sa nu pierd laptele????

P.S. Pe Alex l-am alaptat pana la un an si 8 luni si nu am avut probleme de genul asta. Dar Eric nu este Alex...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
incearca pompa pentru muls, scoti lapticul din sanul care nu este "folosit" la masa respectiva, la urmatoarea masa golesti cu pompa celalalt san, samd. poti congela lapticul respectiv, daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Corina, mersi, la asta nu m-am gandit...nu mi-am luat pompa pentru muls, n-am avut nevoie nici la Alex si speram sa nu am nevoie nici acum, o sa incerc si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai incercat sa-l lasi sa traga doar 5 min la un san si pe urma inca 5 min la celalalt ?
incearca sa imprumuti o pompa, sa vezi daca te descurci cu ea, sa nu dai banii si pe urma sa constati ca nu are randament. pana una-alta te poti mulge manual, daca poti. mie pompa manuala imi dadea niste dureri si junghiuri pana in crestetul capului, aveam si ragadele nevindecate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Corina, daca il las doar 5 minute la un san, nu se goleste de tot si imi curge / se prelinge degeaba si iarasi parca nu rezolv nimic. Plus ca, din ce imi aduc aminte, daca nu se goleste de tot, pana la tura urmatoare se produce si mai putin lapte si tot asa.
O sa incerc cu o pompa, manual nu stiu /nu pot/nu vreau sa incerc, parca mi-e frica de durere... din fericire eu nu am facut ragade, febra laptelui etc, pana acum a decurs totul ca uns...sper sa functioneze cu mulsul...

Ca idee, in prima luna, Eric a luat 1.350 gr alaptat exclusiv si am fost foarte fericita, vreau sa o tinem tot asa, numai sa am in continuare lapte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu nu i-am pus deloc la ambii sani, pentru ca ai mei adormeau sugand, si nu mai schimbam sanul ca sa nu-i trezesc, desi asa mi s-a zis din maternitate, mi s-a parut o aberatie sa trezesc copilul. Asadar, amandoi au supt la cate un san, iar data viitoare la celalalt. Nu era regula, pentru ca aveau preferinta pentru stangul, si in primele luni, il cam refuzau pe dreptul, il ofeream mai mult cand erau semi-adormiti. La un moment dat se ajunsese de dreptul era stimulat numai noaptea. S-a reglat situatia cam pe la 4-5 luni.

Cred ca stie el ce stie, eu l-as lasa asa, sa suga la urmatorul san cand ii vine randul, laptele nu dispare daca sanul este stimulat la 6 ore. In plus, la inceput vine lapte apos bun pentru sete, apoi lapte mai gras care potoleste foamea. Ar trebui sa va apropiati de un puseu de crestere si asta te va ajuta.

Asta din experienta mea, primul copil a fost alaptat doi ani, al doilea are un an si este alaptat.

Ah, nu va lua constanta asa de mult in greutate, pe masura ce cresc iau din ce in ce mai putin. Sa faca pipi/caca si sa fie vioi, asta conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu la o varsta asa de mica a copilului as goli celalalt san cu pompa doar sa ma asigur ca nu se diminueaza lactatia.

Dupa 4-5 luni cand se regleaza mai bine poti sa renunti la pompat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

miereamara, am facut rost de pompita, dar din fericire, nu mai este nevoie, de doua zile am revenit la papat laptic din ambii sani si simt ca a revenit si cantitatea "ideala" asa cum fusese pana acum...
adra_bell, nu am zis ca o sa dispara laptele asa repede, dar la stilul lui de a suge putin si rar din unul, clar se diminua cantitatea de laptic (simteam efectiv asta) si in momentul cand avea nevoie de mai mult si mai des peste zi, nu avea de unde si se enerva si tot asa.
Dar, cum spuneam, problem solved. Astept sa mai crestem pe la 4 5 luni sa vad cum va mai fi, ca am uitat de la Alex. Oare se va trezi tot de 3,4 ori noaptea si atunci, alaptat exclusiv? La voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Primul copil s-a trezit pana pe la un an si 7 luni, atunci a renuntat la supturile de peste noapte, a continuat sa suga ziua. A fost ceva miracol, ca intre un an si un an jumate se trezea si de 7 ori pe noapte.
Al doilea are nopti mai bune in care se trezeste o singura data si apoi intre 5 dimineata si 7 are foarte multe treziri, si are nopti agitate in care s etrezeste de mai multe ori, in functie de cat d etare l-a impresionat ziua dinainte, fiind intr-o perioada de maximum de achizitii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Fetita mea are aproape 9 luni si suge f f mult noaptea. Doarme langa mine asa ca nu pot estima de cate ori se trezeste. In plus nu mananca mai deloc solide, baza este laptele meu deocamdata. Ziua suge la 2-3-4 ore, depinde de circumstante.


Mergi la inceput