Clasa a 6 a 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Multumesc, Lala

si camasi, de care luati ?
eu am luat tot de la Obor (din magazin sau din piata) unele cu o inscriptie mica de tot la buzunarul de pe piept (am uitat in momentul asta cum se numesc), albe, 100% bbc, cam 35-40 lei/buc (maneca lunga)

si un sfat pentru incaltaminte, va rog
mergeti cu pantofi sau cu adidasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Pe mine m-au "omorat" cand au inchis magazinul Titan de acolo luam si vesta si camasi. Acum e musai sa merg in Obor.
Incaltaminte: adidas, alb sau negru dupa "noroiul" de afara.
Dar al meu are in uniforma pantalon de blug negru, clasic, camasa alba si vesta neagra, asa ca merge adidas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lala o draguta ca intotdeauna.

Teo, al meu va merge cu adidas negru. Este mai comod si bun la toate... ma rog ... el este si genul mai agitat, care mai sare gardul, se mai suie intr-un copac. Va avea pantaloni de stofa negri, care merg mai bine cu adidas negru decat alb.
Eu i-am luat si camasi cu maneca scurta si tricouri cu guler. Si asa cred ca va muri de cald in clasa cu vesta (obligatorie de anul asta). Este mai calduros de fel si sunt 32 in clasa,scoala are centrala proprie si este foarte cald in clasa si iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Lala_D am uitat ca la clasa a 6 a se preda notiunea de bisectoare a unhiului si ii invata sa o construiasca cu ajutorul compasului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cu multa placere. Voi mai intrebati, daca stiu sa va raspund, o fac cu mult drag.

Apropo de compas: v-as recomanda sa cumparati unul bun chiar daca este un pic mai scump, de preferat o marca cunoscuta de instrumente de scris/desen deoarece cele uzuale, scolaresti sunt foarte, foarte imprecise, se strica repede si sunt greu de manuit ( aluneca bratele compasului cand trasezi).
Verificati daca compasul are "piedica", un surubel sau o clapeta ce fixeaza deschiderea bratului, acestea sunt cele mai utile pentru elevii incepatori in ale geometriei.

O varianta ar fi asta : http://www.colorit.ro/products/Rotring-Compas-Universal-Compact.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Joi ora 18 seinta cu parintii.Pana aici nimic nou.Acum surpriza: s-a schimbat diriginta deci implicit si prof de matematica.Acum avem un diriginte .Sa vedem cum vor evolua problemele de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lore, destul de neplacuta situatia.

La noi situatia ciudata este cu engleza. Doamna lor a nascut, asa ca a VI-a si a VII-a vor face cu altcineva, apoi iar cu doamna lor ... nu stim inca cu cine vor face, asa ca va merge iar la firma la engleza, casa si invete ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Filoftea , daca am retinut bine si voi aveti tot domn diriginte.Cum ati procedat anul trecut la deschidere?Ati dus flori ?Stiu ca a fost o asemenea discutie anul trecut, dar nu gasesc subiectul.Multumesc pentru orice informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Da, am dus flori.
Copilul a fost un pic reticent, dar cum lui ii plac foarte mult florile, l-am intrebat daca i-ar placea sa primeasca un buchet de flori Raspunsul a fost ca da , asa ca am dus flori.
Cei care n-au venit cu flori la deschidere (pentru ca aveam domn) au adus dupa-amiaza , cand au inceput cursurile.

La sfarsitul anului scolar am dus flori nu numai dirigintelui, dar si domnului de informatica (pe langa celelalte doamne)... pentru ca nu este vorba de flori ca atare ci mai mult de un simbol al recunostintei fata de efortul pe care il depun pentru a ne educa copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Succes in noul an scolar!

Am primit si orarul, mie mi se pare foarte incarcat: 4 ore de romana, 4 ore de matematica, 3 ore engleza, 2 ore franceza, fizica, biologie, sport, 1 ora desen, muzica, istorie, geografie, dirigentie, religie, informatica. Si ar mai fi o ora care imi scapa, ca au luni si marti cate 6 ore, miercuri, joi, vineri cate 5.

Am vorbit si la firma sa inceapa engleza.

Va fi cam aglomerat, dar n-am ce-i face.

Inca nu se stie nimic de testarea de la finalul clasei a VI-a.

Pe site-ul inspectoruatului insa este o adresa prin care se cer propuneri pentru modificarea legii invatamantului.... asa ca vor fi iar schimbari.

Mergi la inceput