Clubul "babelor" FIV-oase 53

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Ioana, tinem pumnii sa mearga lucrurile bine si asteptam poze cu bebelina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

hello girls,
it's a fine day today (adek, friday!!!), deci happilica toata lumea, da?
alina, yey si mie-mi place "Lara" si poate ma aleg si eu cu o mini tiza aici (tocmai, ma rodea invidia ca, Ana s-a ales deja cu o tiza in puturoshica Ioanei)..

Ioana, te pupa fata; be brave draga mea, mult a fost, putin a mai ramas..gandeste-te doar, prin cate ai trecut ca sa ajungi aici..pt tine, calita si trecuta prin foc si para, lipsa de empatie si profesionalism a unora, tre' sa fie piece of cake..don't even bother..

elly, da, e corect ce ti-a zis dr. hemato, la fel si tratamentul recomandat de el, e ultra suficient (adica, la restul pastilutelor poti linistita sa renunti..)

app. Cesare: hubby aseara, dupa doar 2 ep., a fost cuprins de somn (literally, i se-nchideau ochii uitandu-se la ecran) si l-am expediat la somnic (el e, asa mai ca si elly, tre' sa-si faca somnul, altfel nu functioneaza la parametri normali...ooofff, uite asa bantui eu de una singura noaptea, mereu)..oricum, de dimi, suna alarma, deschid ochii, ma uit in jurul meu..rien..bine, pana aici nimic alarmant..inchid ochii la loc si astept cu rabdare, sa fiu trezita cu pupaturi si o cana de hot caffe latte..dupa alte 15 min..tot nimic! mmmhh, ma dau jos din pat, vadit bomfli ca, nu am parte de ritualul de trezire obisnuit si incep sa bantui prin casa..-> aud la un moment dat:
- Cesaaareeeee !!!!!!
- yes, holy father???
???????????????
->> cand ajung in living..ce sa vezi, hubby, cu un bol de cereale in fata si cafeaua alaturi, se uita fascinat la telly, unde clanul Borgia isi facea numarul..pret de cateva zeci de secunde, cred ca nici nu m-a observat..apoi, cu un zambet larg pe chip, ma anunta ca, a ajuns deja la ultimul episod din sez.1 si deseara, continuam neaparat cu season 2... he, he, he, welcome to my addiction


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

ioana imi vine in minte o melodie: "Candva, tare de mult, am iubit, o mica fata/ Era, viata mea si se numea: Ana/ Ce nume simplu..."...un nume simplu pentru o pustoaica extraordinara. Sper sa fie totul bine!
mnemo repeta beta la 48 de ore

pupici tuturor babutzelor

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

@cris1975
n-o sa intalnesti ever, la PK, endo injury sau "injectie" (e un gel de fapt, nu o injectie) cu hcg in uter; acestea sunt proceduri experimentale, a caror efect nu e dovedit stiintific, cu probe indubitabile..PK, desi le cunoaste, nu le sustine, deoarece utilitatea lor nu este dovedita..
analizele tale, hm, poate nu sunt chiar atat de bune
care e unitatea de masura al acelui estradiol de 196??? daca e pg/nl atunci valoarea lui (>50) ascunde de fapt un FSH cu mult mai mare decat cel amintit de tine -> o rezerva ovariana redusa; ai analizat si LH, TSH si prolactina, da? asta e setul complet(standard) de analize hormonale de ziua 2-4..

le: valoarea estradiolului (daca e in pg/nl, deci mare) mai poate sa semnaleze si prezenta unui chist ovarian, dar, ma gandesc ca ai facut si eco, si nu e cazul


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Da, Ari, e faina melodia aia de la Vama Veche.



M-am uitat si eu la serial aseara, am vazut episodul cu numaratul oilor. Oribile vremuri, oricum...



Lara, bag seama ca noi cautam pe aici orice motiv sa fim infidioase, da?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


Ana, pai ce, doar nu era sa ma dezmint acu'..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

s-a mai scris pe undeva ca ne roade invidia? Unde? Unde? Unde?

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ari, e o realitate cunoscuta de toata lumea..e ca o lege nescrisa: alea deshtepte, care le stiu ele pe toate, cu doctoratul (neplagiat) intr-ale fiv-ului si maxim invidioase

le: v-am zis, da, ca vreau si io in categoria "Papanicolae" din zecretie, in schimb bortzoasa si zen pe viata


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu sunt azi in faza de L-am predat aseara pe Pippo - care s-a dus la cea de-a 2 resedinta de vara. Toate bune si frumoase, numai ca tipa la care sta pleaca in Grecia duminica dimineata, iar noi ne intoarcem duminica seara, asa ca trebuie sa gasesc o cazare pt el cateva ore, pana venim noi. Ma bazam pe o prietena din copilarie si vecina in acelasi timp, deci lucrurile erau simple. Numai ca ieri cand am vorbit .. surpriza. I s-a rupt apa sorei ei si au dus val-vartej la maternitate, asa ca nu imi garanteaza ca o sa poate fi disponibila pt preluat pasaroiul, pt ca sor-sa e genul care nici de ea nu stie sa aiba grija - toata viata a fost o fire dificila si nesimtita la maxim pe deasupra, ea fiind cea mai mica si rasfatata in copilarie de tata care acum nu mai este. Acum or sa se tot duca la maternitate sa o ajute. Asa ca am ramas cu parasoiul in aer
vestea ca sor-sa a nascut a fost a 2-a lovitura sub centura. nici nu stiam ca e insarcinata. am inca proaspata in minte povestea ei de anul trecut cu prima sarcina cand mai aveam putin si o strangem noi de gat. Fata e dusa rau cu capul, atunci facea crize de nervi sa ii scoata cineva monstrul ala din ea ca o sa o omoare, ca ei ii e rau, ca nu poate sa fie insarcinata si cu atat mai putin sa nasca. nu mai zic ca tatal copilului era insurat si a plecat din tara inapoi la nevasta. Le innebunea pe mama ei si prietena mea de au inceput amandoua sa aibe probleme cu tensiunea (prietena mea a ramas cu probleme). S-au dus cu ea de nu stiu cate ori sa faca chiuretaj, ca asa zicea ca vrea, si acolo fugea de pe masa ca ei ii e frica, ca nu vrea cu anestezie generala ca o sa moara, ba ca vrea copilul, de ajunsese sa o stie peste tot ca pe un cal breaz. Am fost si eu cu ea la Medlife, Filantropia si .. nu mai stiu unde. La medlife am zis ca, gata, rezolvam prob. a venit si psihologul ... nimic. Am vorbit si cu psihiatru, nu puteau sa ii dea nici o pilula pt creieri pt ca era insarcinata si, culmea, sarcina evolua bine. Intr-un final, habar nu am cum, la limita, a facut chiuretajul. A 2-a zi seara m-a sunat disperata prietena mea sa vin la ele ca nebuna s-a inchis in baie, depresiva acum ca a renuntat la copil (ccea ce prevazusem ca o sa se intample). Am ajuns ca pe la 2 noaptea sa o pescuim de pe pervaz ... chemat salvarea - nu i-au facut nimic, nu au vrut sa o interneze fara acordul ei. Ea ba vroia, ba in sec 2 se razgandea. Pana la urma am ajuns cu ea la spital la zambilici. acolo la fel, nu o interneaza fara acordul ei, nu conta ca a avut tentativa de sinucidere. ne-am intors cu ea acasa si pe drum am auzit cele mai groaznice amenintari la adresa sor-sii. a 2-a zi a aruncat si trantit toate prin casa, in a 3-a a incercat sa dea foc la casa. facea taraboi zilnic de le ajunsesera vecinii sa le ameninte ca cheama politia. am zis ca poate asa merge, a venit si politia ... nimic. au reusit cu chiu cu vai sa o mai duca inca o data la spital si au dat la garda peste o dr draguta care a internat-o o zi ca sa o "sperie" ce o asteapta in speranta ca se potoleste (mare parte din crize erau teatru curat). A facut frumos pana a iesit, pe urma a fost la fel. Pana la urma i-au dat un tratament. cat il lua era acceptabila. si-a lasat serviciu si le toca la nervi pe mama si sora. intr-un final a cunoscut un tip si de atunci nu am mai stiu prea multe pt ca prietena mea prefera sa vorbeasca despre lucruri dragute cu mine, suficient sa chinuie cu nebuna acasa. Ei bine, in contexul asta am cazut in fund cand am auzit ca a nascut. Povestea s-a repetat cam la fel, cu singura exceptie ca de data asta nu a mai reusit sa faca chiuretajul si ca tatal e prezent si recunoaste copilul. atat, ca de insurat nu ii arde. toata sarcina a facut crize si depresii, nu a vrut sa nasca (noroc ca copilul nu sta dupa ea) si acum familia se astepata la tot ce e mai rau pt ca ea e invatata sa aiba altcineva grija de ea, va dati seama ca acum vor trebui sa aiba grija si de copil si de nebuna.
Cum sa nu si eu, dar mai ales sotul care s-a crizat maxim, amintindu-si toata povestea de anul trecut cand am apelat si la el sa ne ajute sa o imobilizam cand am dus-o la spital.
Aha, mi-am adus aminte. ea data trecuta a vut sa ramana insarcinata, a facut chiar celebrele injectii cu polidin si am inteles ca si acum a fost cu intentie, individul cumparandu-i personal ac-urile pe care normal ca nu le-a luat.
Buuun, acum ca m-am refulat de toti nervii care m-au apucat aseara, sa vad ce fac cu Pippo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

"envidioaso", Pippo sta in colivie, sau umbla slobod prin casa?

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput