Clubul "babelor" FIV-oase 52

Clubul "babelor" FIV-oase 52 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol mai bun si mai vesel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adijo - cuvintele sunt de prisos- sa fii puternica

Cris1975- eu nu prea ma pricep la "mutatii".. de abia mi le-am descoperit si eu si sapt.aceasta ma duc la hematolog.
Doza de clexane pe care ti-a dat-o este destul de mare - dar mai bine sa previi

Din cate am citit eu la sub. Tombofilie sunt 2 d-ne dr cu care poti sa vb:
- dr Simona Avram - este din Cluj (nu stiu la ce clinica/spital poate fi gasita) - dar vine si in Buc la MedCenter Vitan .. (sapt aceasta joi & vineri 26-27.07.2012 este in Buc)
Ii poti scrie pe mail: simona.avram@medcenter.ro

- dr Uscatescu- Fundeni Bucuresti
uscatescu@gmail.com

Samira - si eu platesc facturile (de fapt- sotul) prin internet banking.. dar doar o data pe luna .. pe 30 ale lunii ...

Si fact. de la Vodafone este scadenta pe 23 ale lunii... si din 23 pana pe 30 luna de luna ma suna Vodafone de 6 ori pe zi - parca as fi o infractoare-.. si nici nu vb de pe acel tel .. suma este infima 7E ...
... lunar mi-l taie ... nu stiu de ce nu renunt la el ... cred ca-mi place sa ma cert cu ei ...

Sunt penibili ... nu fac si ei analize sa vada ca il platesc pe 30 ale lunii... imi baga penalizari, dar nu ma supar ...
Pe viitor cred ca voi inchide eu tel din 23 pana in 30 ...
Cateodata sotul mai uita sa plateasca internetul sau cablul .. se incurca in ele .. si ma trezesc ca nu mai functioneaza .. dar nu tot timpul, depinde cate de "concentrat" este ..


Sambata cred ca ma duc sa vb si eu cu dr.D si sa facem planul de atac .. dar sa vad ce-mi spune dr Avram ...
nici nu stiu ce sa o intreb tb sa-mi fac o lista...
Eu as vrea sa fac fiv in sept-oct ...

Am si o intrebare: voi ati luat ceva pt endometru?? eu am endometrul mic
ce as putea lua?

Acum iau:
1 femibion
1 acifol
1 aspenter
1 magneb6
1 omega 3
1 vit e (10 zile)
500 mg metfogamma (voi creste doza saptamal cu inca 500mg .. pana la 1500mg)



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

Neata fetele
ioana sa fiti sanatoase, recuperare grabnica!
qiao, sami s-a introdus plata online la enel, de vreo 2-3 luni, eu platesc asa
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ola, ola, ola
n-am chef de nimic..
de duminica ma uit pana tarziu la "The Borgias" (am descoperit serialul asta pe HBO de curand si acum recuperez din urma, imi place maxim) dimi as dormi pana la 10(zero eficienta matinala..) si uite-asa..ah, in WE m-am uitat la Masterchef USA (sez 3) si iar m-am trezit cu pofta de "gatit"= bunatatzuri, normal (quiche cu ciuperci, clatite cu cioco neagra si banane, ciambotta & paste (tagliolini al limone)..etc..dap, mediteranean desigur, am ramas prin France & Italy
la job e stress maxim, dar incerc, pe cat posibil, sa fac abstractie

qiao, gena 1691 e Leiden (d-aia i-a si dat PK clexane, altfel no way pt MTHFR si PAI)

sami, fata de ce-a zis qiao (internet banking & plata online) mai e varianta de Direct Debit, adica: ai un cont curent la o banca, da? mergi la banca si completezi un formular de Direct Debit, a.i. toate facturile de energie (gaz, curent), telefon, cablu etc sa-ti vina direct la banca si aceasta iti face plata din cont la scadenta; tu primesti o copie a facturilor, pt a stii cat ai avut de platit; mai ramai doar cu consumul la bloc, in rest, nu te mai doare capul..
hm, daca excludem varianta lui ari (ca esti gravi pe neve) ar putea sa mai fie vb de prolactina (sa fii crescut); la gradul de stress pe care-l ai, nici nu m-as mira prea tare..in aceste conditii, poate sa nu-ti vina cm si sa te doara sfarcurile/sanii..daca te-a dereglat Tayfunul in schimb, sparge-l

cris1975, NU MAI SCRIE CU MAJUSCULE, DA???
ei, cam asa vb tu cu noi..clexane de 0.8 e mult si nu e..conteaza cate kg ai (doza se stabileste si functie de kg), mutatii ai destule (Leiden, PAI) si ai si o sarcina oprita in evolutie, urmata apoi de esecuri de implantare..cel mai bine e sa nu te compari cu alte persoane de pe forum, deoarece un tratament e normal sa fie personalizat fct de istoricul medical al fiecareia, cel familial, factorii de risc, varsta, etc..

elly, smaickule


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

uite ca pe Direct Debit l-am omis , nu de alta dar banca noastra nu ofera serviciul asta. si daca nu as fi fost la 100 de sedinte pe tema, dar de, neuron capiat de caldura
Daca 1691 e Leiden (mi-a fost lene sa mai caut aseara) + Pai homo atunci e musai cu Clexane. Oricum, e de monitorizat daca e doza ok (AntiFXa)
smaick da, au plata online, am si folosit-o la ultima factura
azi sunt chiauna, m-am culcat dupa ora 2 azi-noapte si la 6 era un concert in toata regula in balcon la mine asa ca nu am avut cum sa mai dorm. aseara a venit si Pippo asa ca azi a trebuit sa inventez un sistem de impartire a balconului sa il tin departe de puii mei. Gugulush a fost tare diplomat, a vazut ca nu e loc de 2 porumbei pe balcon si l-a cedat in favoarea sufrageriei. Pippo a inspectat bucataria si m-am trezit cu el pe blat si de acolo pe masa, aproape in farfurie, asa ca acum are interdictie la bucatarie, nu de alta dar asta face niste gainaturi adevarate, nu cachite ca Gugulush. Cipi e fara coada - naparleste de zor si arata ca scos din centrifuga, doar Zburli ce se pastreaza in parametrii (el naparleste mai discret). Si peste toata harmalaia, la ora fixa face ca toate oratanile ceasul cu pasarele pe care mi l-a luat sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls.

fetelor...va multu pentru sfaturi.

lara...da,da....mi-am adus aminte ca m-a intrebat fata de la banca daca nu vreau sa-mi faca/deschida Direct Debit si cum nu eram in dispozitia necesara s-o ascult si sa mai si prelucrez informatia primita...i-am trantit o minciuna si i-am zis ca are sotzu'...dar vag imi aduc aminte ca incerca sa-mi explice cum mi se vor trage din cont sumele de pe toate facturile si voi primi extrasul de cont acasa etc etc.
suuuper.....o sa ma duc la banca sa fac treaba asta.

maine la ora 18-18,30 ne vedem ,da???
acum sunt la zi cu toate datoriile




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

lara si eu am terminat sez2 duminica si nu mai gasesc nimic interesant; poate mai ai sugestii
ari pe tine te-a zdruncinat valul si acum iti revii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

nu, smaikule - nuu, am venit..da' vad ca-ti arde de glume, ai? Imi tot crapa un programel la munca, am batai de cap cu vanzare, cumparare de terenuri, suntem in acte, cautari de diverse chestii pentru gradina, casa, multi prieteni sunt in tara, colegul imi pleaca in concediu...sa va mai zic ceva: mi s-a aprobat dosarul pentru fiv mocca la medlifeTrebuie sa vorbesc cu Dr. White, ca tre' sa fac "ceva" sa-l anulez (era un fel de backup prin primavara si na' belea, ca acum iau locul unui cuplu care chiar are nevoie de el...)

Mai fetelor: citeam si zambeam, apoi ma intristam...in primul rand de gemenasii de 14-15 saptamani: mi se pare ingrozitor, Doamneee, sa se duca amandoi...imbratisari calde
ama cred ca toate ne-am intrebat daca nu-i mai bine sa ne oprim, daca am primit semne...eheee, d-asta-mi place mie forumul asta (si inca unul), ca citesc, bocesc, imi revin...bine, imi mai aud si sotul uneori spunand lucruri magnifice: in ultimile 2 saptamani am tot primit intrebari de genul: Cand vine barza? aveti barza oloaga? n-aveti de gand sa faceti casa aia mai mare? Mai, tu "tragi" cu gloante oarbe? Vrei "o sticla" de la mine? etc., iar el raspunde: Pai am nevasta tanara care se bucura de viata si cand o fi pregatita, face gemeni dintr-un foc! Sau imi spune ca trebuie sa invete sa gateasca vita, sa ma hraneasca cum trebuie din toamna...imi rade sulfetul cand il aud...
elenusho de tine nu mi-e dor, ca vorbim des, n-are treaba verzitura
daniela sa fie cu noroc!
qiao ador povestile despre balconul plin de viata!
samiro mare patroneasa mai esti si tu, plina de datorii poate ajungi la DDTV c-o intrebare specifica pe ecran: Are masina de fitze, ii patroneasa si n-are bani sa-si plateasca intretinerea. Credeti ca vrea sa-si inadtoreze vecinii? 78% DA, 43% NU, 18% INDECISI...cu steriletul cred ca: ori s-a curatat culcusul, ori iti vine ciclosul la 28-30 zile de la ultima zi de sangerare rozalie
balanta, ioana, tamys
lara tu ai absenta nemotivata, ca n-ai anuntat ca lipsesti! Pe unde-ai umblat?
miky a ramas intalneala stabilita maine, in jurul orei 18:00, la La mama din centrul vechi
...da, a fost ziua ricai
Brigit te tot intrebam in cate saptamani esti, pentru ca ma interesa daca te mai prind graviduta pana m-oi gravidi eu, ca esti informata si-am sa vin cu multe intrebari. Sper sa si le noteze adriana sa am pe cine bate la cap. Calculasem odata ca nasti pe la sfarsit de septembrie, inceput de octombrie. Asa e?
alina pup fetele
alexut, ana, elly va trimit "flori de mac"...era candva, la trombo, o fata deosebita cu usernameul asta...eheee, amintiri...

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico...era floaredemac ...nu flori

io n-am zis ca n-am avut bani...am zis ca am uitat...ca nu mi-a stat mintea la d-astea.
si daca mai zici o singura data...cuvantul asta...patroneasa/patroana/patron...te alerg din Berceni pana in Chiajna.
mi se pare cel mai horror cuvant existent si imi vine sa mor cand il aud.

va pup...am plecat la banca cu OP de salarii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Fetelor, va salut si eu...Stiu ca nu e casa mea aici, dar ma simtesc bine ca musafir
Povesteam zilele trecute cu Smaicku nostru ca ma bucurasem ca faceti intalnire vineri, ca ziceam ca apar si eu, hop-tzop, sa va inoportunez, ca tot eram prin Bucuresti...Dar, na, n-am avut noroc... Poate va prind eu alta data si poate imi pastrati si mie un kil de limonada, chiar daca nu sunt baba fivoasa.
Aristicule, ca tot vorbesti de terenuri, case, etc-uri, ma gasesc si eu in trend. ma tot chinui de ceva vreme sa ma urnesc sa facem prioectul petru o casuta, ca terenul il avem deja. Nu de alta, dar trebuie sa avem ce lasa mostenire, nu? Tu cand ai de gand sa te implantezi cu copii blonzi? Si cine o sa iti faca urmarirea? Ca sunt curioasa. Pe Brigit nu o mai intreb la ce medic merge, ca sigur a scris, dar mintea mea obosita si imputinata nu proceseaza acum... Si, in legatura cu faza cu intrebarile despre barza, noi am patit exact invers, dupa ce am spus unora-altora ca sunt insarcinata. Ma intrebau cum de am avut curaj, daca nu ne este frica ca o sa se intample iar un rahat, unii ne spuneau ca suntem inconstienti ... tampenii de genul asta... M-am enervat si am spus ca pot sa ma pupe toti in fund (excuse my french), ceea ce iti doresc si tie. Se trezesc toti atotstiutori, ce sa-ti povestesc...
Hai, gata cu foiletoanele, va pup si va urez succesuri (daca e sa fim in trend)

Mergi la inceput