Gravidute cu tromobofilie -cap 21-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Eu mi-am facut o data pana acum analiza de anti-FXA (la synevo, ca medlife nu au analiza asta) si am decalat injectia, am facut-o la 5 dim si la 9 m-am dus la recoltare.
O zi buna si sanatate sa aveti!

Andreea 23+ cu
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Andie, tu cand vei repeta anti fXa? Citisem mai demult ca ar fi bine de facut la morfo. Si eu tot o singura data am facut analiza asta si acum nu stiu cand sa o mai repet sa vad daca totul e ok.

Fetelor, pe voi nu va dor articulatiile? Pe mine ma termina picioarele, genunchii in special si citisem pe prospectul de la clexane unde zicea ceva de efect de osteoporoza, diminuarea calciului.....ceva de genul asta, de unde eu am tras concluzia ca durerile astea sunt de la clexane...voi ati patit asa ceva?


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Cred ca ar trebui sa repet si eu anti-fxa in perioada asta, morfo am facut acum 2 saptamani, dar anti-fxa-ul nu l-am repetat inca.
Si pe mine ma dor articulatii cateodata, dar ma dureau si inainte de Clexane, deci eu nu pot da vina pe el (eu am avut pb cu calciul intotdeauna).
O zi buna in continuare!

Andreea 23+ cu
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Irilac, Andie, am vazut abia acum mesajele voastre.. cert e de dimineata m-am dus la recoltat anti-fxa..si am intrebat inainte daca ar fi trebuit decalata injectia aseraa si mi-au zis ca nu e nevoie ca stiu ele cum sa calculeze..in fine..sper ca e ok
*ideea e ca mi-a iesit 0,29 ui/ml. Nu scrie pe foaie nik daca e ok sau nu sau care-s intervalele iar explicatii nu prea am primit :))
* doar ca de la doza de 0,2 de clexane de pana acum..sa o fac de acum inainte alternativ cu 0,4 ( adica de 4 ori pe sapt sa fac 0,4)

e ok ca mi-a iesit factorul anti-fxa ala de 0,29 ui/ml? aveti idee?

22+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane 0,2; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA, Utrogestan;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Mami_de2, cred ca e ok 0.29, parca intervalul profilactic era ceva de genul 0.2-0.4 pentru Clexane. Mie mi-a iesit 0.25 si am inteles ca e ok.

Andreea 24+ cu
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna fetelor, intervalul profilactic 0.2-0.4 pentru Clexane este pentru recoltare la 3-4 ore de la injectie...la 10-12 ore, nu stiu care sunt valorile ok. Eu am avut 0.19 (la 12 ore de la injectie) si nu mi-a schimbat doza. Eu recomand decalarea injectiei, ca sa putem stii exact ce si cum.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Multumim pentru lamuriri, Alex . Ce mai faci? Cum merge tratamentul?

Andreea 24+ cu
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Mi-am facut beta miercuri era 374, azi 729 e de bine.
Homocisteina am facut-o miercuri si acum am primit rezultatul si nu stiu cu ce se mananca inca a iesit 8 si valoarea de referinta e <12.E facuta la sinevo.
Doctorita hematolog de aici mi-a zis sa fac clexane de 0,4 pe care l-am inceput si sunt azi la a 3 injectie si aspenterul sa nu il mai iau dar imi e frica si il iau 1 la 2 zile, pana acum luam 1 pe zi.
Am inteles ca nu e bine sa intrerupi dintr-o data aspenterul.
Voi ce spuneti valoarea asta la homcisteina e buna sub tratament cu femibion, acifol, aspenter, omega 3 de somon, cetebe, magne b6. coenzima q10?
Am emotii dar in acelasi timp sunt sigura ca o sa fie bine.
va multumesc pentru felicitari si raspunsuri si va doresc tuturor sarcini cat mai usoare, iar la cele care nu sunt insarcinate sa le implineasca DD dorinta.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Andie, pai nu stiu, sper ca merge, iau cycloprogynova pentru refacerea endometrului. Dupa menstruatia urmatoare avem verde la incercat, dar imi e din ce in ce mai frica. Imi alung temerile spunand ca mai e pana atunci...

Mihaela, poti intrerupe brusc aspenterul.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mesaj de la Vali
ASTAZI, 30.07.2012 S-A NASCUT MINUNEA NOASTRA SARA MARIA RISTEA, 2900 KG, NOTA 9

FELICITARI!
Dumnezeu si Maica Domnului sa o ocroteasca!

Mergi la inceput