Gravidute cu tromobofilie -cap 21-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Mihaelafalt eu am mers de la 4 spatamani cu Clexane de 0,2 + thromboass de 100 mg, dupa care la 10 sapt cand s-a considerat ca sarcina e mai mare si a scazut riscul de hemoragii m-a trecut pe Clexane de 0,4 cu tromboass/aspenter de 75 mg. Eu zic sa-i scrii mail dnei Uscatescu si sa mergi pe mana ei pt ca e cel mai indicat.


Succes!

26
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,4/zi; Thrombo Ass de 75 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Elevit - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, arefam 200 mg-1/ zi, nospa 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor eu azi cand am facut injectia cu Clexane, cred ca am bagat acul doar jumatate... nu stiu sigur, doar presupun ca ma grabeam si nu m-am uitat dar asa mi s-a parut cand la final l-am scos...si am sangerat mai mult deca de obicei(m-am uitat pe tamponul de vata dupa ce am tamponat locul injectiei 5 minute). e a 9a injectie la mine.. oare are ceva? nu a intrat serul cum trebuia?
si vroiam sa va ma intreb ceva.. eu tot timpul cand scot capacul la seringa si o indrept spre picior, pierd prima picatura..de fapt iese singura de fiecare data cand scot capacul, e gresit ca aceasta se pierde?

21+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane 0,2; FembionII, 3 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, Aspenter (3 pe sapt); 3 NO SPA pe zi, la nevoie; 200mg utrogestan vaginal pe zi;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Buna fetelor!
Mihaelafalt, felicitari, sa ai o sarcina usoara si la termen

Andie_n, multumesc pt. sugestie, din pacate din cautarile pe net nu am reusit sa-l gasesc pe dr.Ciochinaru la alta clinica.

Suzieq, ma interesa dr. in Bucuresti. Oricum, multumesc frumos pt raspunsul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_55

Buna fetelor!
Mihaelafalt, felicitari, sa ai o sarcina usoara si la termen

Andie_n, multumesc pt. sugestie, din pacate din cautarile pe net nu am reusit sa-l gasesc pe dr.Ciochinaru la alta clinica.

Suzieq, ma interesa dr. in Bucuresti. Oricum, multumesc frumos pt raspunsul tau


Ioana eu in afara de dr U si pararea dr Avram, am mai fost la 2 consultatii la dr Coriu (e mai mare in rang, profesor si seful sectiei de hematologie la Fundeni), insa la fel cum au zis si fetele, restul medicilor hematologgi doar au idee despre trombofilia in sarcina, nu pun asa mare accent pe ea, si bajbaie mult....deci e riscant
*mai am o prietena care a mers la Cf2 la dr Calota inca de dinainte sa ramana ca se stia cu probleme si cand a ramas gravida dr Calota era paralela despre trombofilia in sarcina..ii citea asteia din Enciclopedia medicala cu "ce s-ar face "in asemenea cazuri":)a fost de comaaa. nu coincideau deloc tratamentele pe care le stim noi.. stiu ca ii prescrisese asta prima data interferon injectabil :))))) cand mi-a zis prietena mea, nu mi-a venit sa cred si am trimis-o direct si la dr U..eu pe atunci nu eram gravida..doar auzisem de dr U dar parca aveam incredere in ea totala~... cand a ajuns prietena mea la dr U, dupa mai multe discutii aceasta a lamurit-o ce ar trebu sa ia si prietena mea acum saraca era buimaca nu stia ce sa mai creada cu 2 medici hematologi si tratemnte diferite;)) si ea s-a dus si la a 3a parere unde am fost si eu :dr Coriu, care i-a prescris la fel ca de U: heparina.
Toata sarcina apoi, ca a nascut de curand, a fost monitorizata de dr ei primul de la CF2 ca aveau o relatie ff apropiata si deschisa, dar sub stricta opinie a dr Coriu si U. cand ceva era neclar, ca medicul ei cica ar fi fost un fost rezident al dr U..deci lumea e mica....deci complicata situatie :))in fine..

am mai auzit de un hematolog care are idee despre trombofilie in sarcina la Municipal: Irina Voican, insa nu am fst niciodata la ea..doar am mai azit la mai multe mamici despre ea.

22+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane 0,2; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA, Utrogestan;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Mami_de2, mersi de raspuns. Deja caut a treia solutie, de back-up. Cu Avram v-am povestit ce am patit, nu vrea sa auda de clexane, la Uscatescu am fost dar n-a parut f. ingrijorata de situatie, nu mi-a dat tratament pe motiv ca n-am facut ecografie de confirmare de sarcina (??? - i-o duc azi oricum, am facut-o aseara de urgenta), asa ca nu mai stiu, ma lupt cu morile de vant, vad cum trece timpul si eu nu reusesc sa fac nimic .
Am facut o programare si la Irina Voican, just in case.

7+
Mutatiile PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Ioana, eu am cerut online parerea dnei dr U si mi-a cerut ecografia scanata, vrea sa vada daca sarcina e curata sau sunt ceva hemataome pe acolo, difera tratamentul de la unn caz la altul, e bine sa prescrie tratamentul dupa ce vede ecografia.

Mami de2, eu eram plina de vanatai cand faceam clexane, cred ca de la aspenter pentru ca atunci cand l-am interrupt nu am mai avut probleme.

Miha, felicitari pentru sarcina, sa fie intr-un ceas bun si sa o duci cu bine pana la capat. Legat de clexane, mie medicul ginecolog mi-a prescris in fucntie de kg, dr U a zis ca nu e nevoie de clexane, dar nu am vrut sa riscam si am luat de 0.6, a fost mai simplu ca daca mai pierdeam din bulele alea nu am stresam ca nu ajunge doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Am inteles Suzieq, probabil ca are o logica ca mi-a cerut eco, sunt eu f. tensionata acum ca mi-e frica pt. bebe

7+
Mutatiile PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Ioana, incearca sa te linistesti, nici stresul prea mult nu il ajuta pe bb. Vei primi tratament cand te duci cu ecografia si o sa fiti bine si tu si bb. Ai incredere!
Eu nu prea am facut multe vanatai pana acum de la injectiile cu Clexane (si le fac de vreo 3 luni si ceva). Cand mai nimeresc cate un vas de sange, intr-adevar apare o mica vanataie in zona aia, evit sa mai ma intep pe acolo pana imi trece si e ok. M-am impacat neasteptat de bine cu injectiile (eu sunt fricoasa de obicei si eram convinsa ca nu voi fi in stare sa-mi fac injectii singura, dar acuma am reusit).
O zi buna in continuare tuturor si sanatate tuturor!

Andreea 23+ cu
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andie_n

Ioana, incearca sa te linistesti, nici stresul prea mult nu il ajuta pe bb. Vei primi tratament cand te duci cu ecografia si o sa fiti bine si tu si bb. Ai incredere!
Eu nu prea am facut multe vanatai pana acum de la injectiile cu Clexane (si le fac de vreo 3 luni si ceva). Cand mai nimeresc cate un vas de sange, intr-adevar apare o mica vanataie in zona aia, evit sa mai ma intep pe acolo pana imi trece si e ok. M-am impacat neasteptat de bine cu injectiile (eu sunt fricoasa de obicei si eram convinsa ca nu voi fi in stare sa-mi fac injectii singura, dar acuma am reusit).


Andie ai facut vreodata pana acum dozarea de anticorpi anti-fxa?? sau careva dintre voi? daca da, ti s-a zis vreodata ca trebuie sa decalezi clexanele.. eu am facut azi injectia9acum 5 minute) deci la 21;30 si maine dimineata la ora 6;30 sunt la Fundeni pt recoltare aceasta analiza. oare e ok? nu mi s-a zis nik de la fundeni cand vin sa fac vreoceva special..dar acum mi s-a aprins beculetul ca am mai citit pe undeva ca unele fete decaleaza injectia..

22+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane 0,2; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA, Utrogestan;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Mami de 2, cand am facut eu anti fxa a trebuit sa decalez doza, asa mi-a recomandat dr avram. Analiza se face max dupa 3-4 ore de la administrarea clexanului, asa mi-a spus. Si eu tot ca tine fac clexanul pe la 21:30 dar atunci l-am decalat, l-am facut dimineata la 6 si la ora 9 eram la recoltare. Nu cred ca e o idee buna sa mergi maine dim daca deja ai facut injectia, mai degraba amana cu 1 zi si mergi vineri si recoltezi ca la carte. Intra si pe site ul la synevo...parca si acolo sunt explicate conditiile de recoltare


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
19+

Mergi la inceput