nu stiu ce se intampla cu mine...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

La coloana cervicala ai facut investigatii?
Si eu am trecut prin stari de astea, mers pe la 5 doctori-urgente- tensiunea 18, neuro, endocrine, cardio.. pana la urma am rezolvat problema la Recuperare- fizioterapie.Aveam probleme cu cervicala, dar atunci a fost cel mai rau-pe fondul stresului de la serviciu, am facut atacuri de panica, puseuri de tensiune..
Am luat antiinflamatoare 10 zile, fizioterapie si antidepresive 3 luni.
Acum, dupa un an jumate, sunt ca inainte de episodul ala pacatos.
M-am relaxat si nu m-am mai gandit la astea.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anadeea80 spune:

Draga Oana, vreau sa stiu daca ti-ai mai revenit? Cum te simti acum? Te intreb pentru ca si eu sufar de atacuri de panica de un an de zile si ma consum foarte mult. Cand vin aceste atacuri, am si tulburari gastrice, imi vine sa ma duc la toaleta des si imi vine sa vars, dar doar cand ma simt rau. Am fost la psihiatru de 2 ori si am incercat 2 tratamente. Nu mult timp, o luna, insa aveam acele atacuri de panica in continuare si am renuntat sa mai bag si chimicale in mine pentru ca toata lumea mi-a spus ca doar un psihoterapeut ma poate ajuta, dar nu imi permit unul. Am perioade cand pot sa imi revin singura si sa scap de atacuri, dar zile cand nu reusesc deloc si ma simt f slabita in acele perioade. Sunt ametita, vad in ceata, in fine ... aiurea rau! Si pentru ca nu imi permit un psiholog, incerc sa ma redresez singura, dar nu prea reusesc mereu! Astept un semn ... Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anadeea80 spune:

Plus ca nici nu pot manca atunci cand ma simt rau si ma tem sa nu imi fac rau pe alta parte! Sunt foarte stresata si nu mai vreau sa ma simt asa! Am incercat si naturiste! Mi-a zis lumea sa iau Sedatif PC, am luat, dar nimic, nimic! Totul e din cap! Dar fiind singura acasa si neavand cu cine vorbi, nu pot sa depasesc crizele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Buna Oana,

Avand in vedere ca esti mama a 3 copii e de inteles ca te simti coplesita si deprimata. Acum 2 ani am trecut prin cea mai cumplita perioada din viata mea. Am aflat ca mama are cancer de pancreas, dupa 2 luni am aflat ca eu am un inceput de cancer de col uterin pe care a trebuit sa-l operez fara sa stie nimeni pt ca nu am putut sa-i mai impovarez cu o asemnea veste. Cateva luni mai tarziu, in ziua cand mama a murit, a trebuit sa ma internez cu fica-mea in spital, ea suferind de o distrofie intestianala de cand s-a nascut, si tocmai in ziua aia a facut un episod dizenteric si de voma de am ajuns cu ea la spital intr-un asmenea hal de deshidratare ca a trebuit sa o puna la monitor cardiac (unul din prea multele sejururi pentrecute prin spitale cu fata mea). A trebuit sa las pe cineva cu ea 2 ore sa ma pot duce la inmormantare.
Tot in aceasta perioada Iulia primise si diagnosticul de ADHD si note autiste. In perioada aceea imi era frica de ziua de maine, pentru ca nu stiam ce alta nenorocire imi mai aduce.
Deci din proprie experienta iti spun ca nici un medicament nu te poate ajuta cu adevarat, sunt doar solutii de moment. Trebuie sa gasesti in tine puterea de a depasii anumite momente. Focuseaza-te pe lucrurile care iti fac cu adevarat placere. Pe mine m-au ajutat foarte tare intalnirile cu prietenii. Sau cel putin imi facusem un scop din asta, si cand ma apuca depresia ma gandeam la ce frumos o sa ne distram cand ne vom intalnii. Ai nevoie sa faci un lucru sau mai multe si pentru tine, ceva sa-ti faca placere si la care sa te duci cu mintea atunci cand simti ca nu mai poti.
Nu stiu daca experienta mea ti-a fost de folos, dar cred ca intotdeauna ajuta sa stii ca nu esti singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

rapsody...mai exact care erau simptomele tale??si ce legatura e cu cervicala???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Hmm...
Exact AZI am avut o stare identica cu cea descrisa de tine.
Incep prin a-ti spune ca si eu am la activ destule atacuri de panica ( problema e undeva in copilarie ) , nu am apelat la niciun psihiatru pana acum , insa de multe ori am amanat. Si nu am ajuns inca, deoarece mi-e teama de medicatie, si nu atat de ea, cat de efectele ei, carepot duce la dependenta ( unele antidepresive)

Trec deseori prin stari anxioase, pe care am invatat ( cu greu) sa te stapanesc . Nu tine decat de autocontrol, de cunosterea ta , de o tehnica de respiratie, si de acceptare a starilor anxioase.
Precizez ca am avut aceste stari la 3 luni dupa nastere ....intr-o perioada grea, cu nopti nedormite.

Sper sa gasesti solutie la starea ta, iti doresc sa te faci bine , si daca te ajuta, nu esti singura care trece/a trecut prin asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Buna din nou
Andreea,aceste simptome le-am avut si eu ,exact ca si tine..vrei sfatul meu?atunci sfatul meu e sa iei medicamentele prescrise de medicul psihiatru ,si cateva sedinte parca poti sa le faci gratuit la psihiatrie parca,cu trimitere de la medic de familie ptr psihiatrie ,mergi la psiholog si iti spune daca trebuie sa faci terapie..
da ,eu ma simt mult mai bine,la mine medicamentele au efect,trebuie sa spun ca la mine si efectul placebo are efect:)deci cred si in pastile..dar m-au ajutat f mult..stiu ca nu sunt bune,ca sunt prea tanara etc etc dar eu nu am putut sa traiesc asa,eu nu imi permit sa fiu depresiva si nici nu vreau..daca asta inseamna ca trebuie sa iau xanax toata viata asa sa fie ,numai sa ma simt bine,sa pot avea grija de copii
momentan iau xanax,stimuloton,piracetam(f bun ptr creier)am facut vitamine injectabil B6 si B12(iti recomamnd )10 zile iarasi ajuta f mult, am luat magnerot 2 luni ,Fe ca era sub limita..
deci draga Andreea trateaza-te nu sta asa ca nu stiu daca vor trece de la sine ,nu are rost sa te chinui,daca nu vrei sa iei chimicale mergi la un medic naturist,eu dupa ce termin schema de tratament vreau sa merg la un medic sa-mi prescrie un tratament in continuare,sa-i explic ce am ,de ce sufar ca sa stie ce sa-mi dea..
si eu le controlez ptr ca acum stiu ca nu are ce sa mi se intample,mai am stari de astea depresive dar imi zic ca ce are sa se intample se intampla oricum...ca acestea sunt doar niste stari si incerc sa nu ma gandesc facand ceva...
numai bine iti doresc
oanaib,ai dreptate ,conteaza f mult prietenii ,familia,ceea ce te ajuta sa uiti si sa trecei peste


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anadeea80 spune:

Multumesc fetelor! O perioada mi-a fost bine. Am invatat sa ma controlez, am inceput munca, dar in strafunduri exista acea teama/stare care cateodata mai incearca sa iasa la suprafata. De exemplu, de 2 zile iar simt tremurul ala in corp, teama de a nu-mi fi facut rau, greata si lipsa poftei de mancare. Incerc sa ma autocontrolez, dar as vrea sa nu ma mai gandesc la nimic si sa imi vad de treaba. De ce oare nu pot? Vreau sa fiu ca inainte. Vreau sa fiu normala. Sufar foarte mult din cauza asta. Cateodata parca sunt pe alta planeta. Sunt atat de adancita in ganduri si imi doresc foarte tare sa fiu prezenta. Am facut si B-uri, iau si Magneziu. Mi-as dori sa imi permit sa ma duc la un psihoterapeut, dar din pacate nu imi permit si nu stiu unde sa ma duc. Va pup si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anadeea80 spune:

Doamne Oana, citeam acum din urma si atat de tare ma regasesc in ceea ce si tu ai simtit! Si faza cu calculatorul sau cititul unei carti, acelasi lucru mi se intampla si mie. si parca ma ia o durere si o tensiune in cap. si la fel imi placea si mie inainte foarte mult sa citesc carti. si nu ma pot relaxa. nu ma mai pot relaxa deloc. nu imi pot controla mintea. e groaznic sa nu iti poti controla mintea. inainte aproape ca adormeam uitandu-ma ziua la televizor in weekend, ma relaxam, acum nu pot sa stau, ca sa nu ma gandesc la nimic. apropo, pe ce perioada ti-a dat tratamentul psihiatrul?

Mergi la inceput