nu stiu ce se intampla cu mine...

nu stiu ce se intampla cu mine... | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

Nici nu stiam ce sa scriu la subiect,de fapt mi-a luat mult sa ma gandesc daca sa scriu sau nu...dar ma simt f rau si m-am saturat:(
am in jur de 3 luni de cand am inceput sa am o stare de somnolenta si oboseala,iar capul mi-l simt enorm de greu si o tensiune continua in el
de cand ma simt rau a inceput si atacurile de panica sa revina ,off :(
am invatat sa le controlez pt ca stiu ca nimic nu mi se poate intampla dar de cand ma simt rau ma gandesc tot mai mult : ce am?
am mers la neurolog ,mi-am facut analizele si sunt ok,putin ca lipsa si fe cam scazut in rest au iesit bine,am mers la hematologie,la oftalmo,la endocrinologie (cu trimitere de la un medic la altul..)
acum o saptamana am facut o criza de ca ,mi s-au inclestat mainile,gura si a inceput sa-mi slabeasca vederea ,nu pot sa va spun ca in momentul acela am facut atac de panica,mnai tare ma simteam rau de la atc decat de la criza aia de calciu
am inceput sa iau vitamine cu mg,ca si mi-a dat neurologul si ceva ptr calm dar tot rau ma simt,si pe zi ce trece parca mai rau
o senzatie de lesin,efectiv ma simt turmentata tot timpul,ametita,as vrea sa dorm mereu
de ceva timp am inceput sa uit,cuvinte,stau uneori la calculator si vreau sa scriu un cuvant iar imediat il uit si mi-l amintesc peste ceva timp...mi se intampla sa stau ,sa merg ,intr-un loc si sa-mi provoace o stare de melancolie,tristete si
incep sa tremur
mi s-a intamplat des ca trecand prin anumite locuri si sa ma gandesc la ceva,anumite lucruri care mi s-au mai intamplat sau le stiu ..stiu pare aberant si tocmai acest lucru ma sperie
nici nu stiu cum sa explic,
intrebarea ar fi :de la ce poate fi aceasta styare de somnolenta,oboseala si am uitat sa spun ca des imi simt respiratia greoaie,parca mi se pune un nod in gat..pentru ca sa va intreb de celelalte lucruri ma simt oarecum

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Oana, nu te "cunosc" (nici de pe forum) nu stiu te ajuta cineva cu cei mici? poate este o oboseala adunata. Cu tensiunea cum stai?
Cred ca iti trebuie odihna si ceva relaxare daca zici ca analizele sunt ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Simptomele sunt cele clasice ale anxietatii: nod in gat, ameteala, somnolenta, putere scazuta de concentrare, stare de iritare, etc.
Daca analizele ti-au iesit bine, eu cred ca trebuie sa iei trimitere pentru mediul psihatru, el e cel care iti poate prescrie tratament medicamentos impotriva anxietatii generalizate. In paralel poti urma sesiuni de terapie (cognitiv-comportamentala) la un psiholog.

Incearca sa-ti simplifici viata, concentraza-te pe ceea ce e important. Lasa detaliile, ele nu conteaza. Fa-ti timp pentru tine in care sa te relaxezi (chiar si nefacand nimic).
Uleiul de levantica ajuta in starile de nervozitate / anxietate, il poti folosi in apa de baie sau la masaj. Exista si pastile naturiste pentru starea ta, eventual le poti incerca pe acelea inainte de-a merge la psihiatru. Majoritatea lor sunt pe baza de valeriana.
Daca esti credincioasa, roaga-te mai mult, pune-ti increderea in Domnul si lasa-I Lui grijile tale, te vei simti mai bine.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

violeta
se poate sa fie oboseala ,se poate ca aceasta oboseala acumulata sa ma fi afectat atat fizic cat si psihic ,de la stres,griji..
totusi parca ma simt mai rau ca inainte cand faceam atacurile alea ingrozitoare de nu-mi puteam sa-mi revin..
am inceput sa am aceste atacuri cu 5 ani jumate dar nu aveam stari de somnolenta,ameteala,etc si erau copiii si mai mici
acum pot spune ca cu fetita imi este mai greu dar am timp sa ma si odihnesc ,daca nu pot face un lucru imediat il pot lasa pe mai tarziu,nu sunt atat de stresata acum si totusi parca sunt mai depresiva decat inainte
coracora
am trimitere la psihiatru,mai aman un pic deoarece cred eu ca iar imi va da medicamente si vreau sa mai alaptez putin..
ceea ce ma preocupa si ma ingrijoreaza si ma sperie e ca atacurile trec cu pastile insa nu si depresia,pentru ca de cand am inceput sa fac atacuri dupa ce luam medicamente nu le mai faceam insa depresia tot era si este
banuiesc si sper ca un psiholog ma poate ajuta,in ce masura?se poate sa-ti revii complet ?adica sa fiu ca si inainte ca sa zic asa..
viata este asa cum este ca mai buna nu o pot face ,tot ce ar trebui e sa ma adaptez zic eu..
cand intru in aceasta depresie incerc sa fac orice sa-mi revin dar ma depaseste
as vrea sa-mi revin complet,ca inainte..

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Oana, nu-s in domeniu medical, eu spun doar ca ce descrii tu, mai putin atacurile de panica, imi par cunoscute, experimentate de mine recent, pot fi tot de endocrinologie. Am citit si retinut, ai mers la endocrinolog, ai facut si investigatii de dozare a hormonilor? Nu ma refer aici la T3,T4 si TSH , ci la Parathormon (responsabil cu fixarea calciului in organism din cate stiu), progesteron (asta la nivel ridicat da somnolenta, oboseala, ameteli), estrogen. De-astea.

Sau, o fi oboseala acumulata.

La cardiolog ai mers?

Zic si eu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sau teste de hepatita (A,B).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Oana, sigur ca un psiholog te poate ajuta si iti poti reveni complet, poti fi mai bine decat inainte. Eu nu m-as duce la psihiatru.
Nu stiu cat are copilul cel mai mic, parerea mea e ca ai stat prea mult acasa, cauta cresa/gradinita pentru copii si cauta ceva de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Tiroida...

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Psihiatru, clar!!

Imi suna atat de cunoscute manifestarile tale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:


medicul endocrinolog mi-a dat sa fac cateva analize,TSH,calcitonina si metamorfozele urinale? sau ceva de genu,o analiza care mi-a zis ca in germania o face..
cu tiroida e bine,mi-am facut
acum astept si acele 2 analize ...
nu stiu de la ce ma simt asa si acest lucru ma ingrijoreaza:(
iau o groaza de pastile momentat si am dat o graza de bai pe analize,chiar nu-mi permit sa fac prea multe,mai ales in scurt timp ..
eu am mai avut o roblema cu rinichii,feocromocitom,nu stiu daca ati auzit si imi este frica soi de acest lucrusa,sa nu-mi reapara:(
luni ,m-am hotarat,merg la psihiatru
ary_v,cea mica care o alaptez are 1an jumatate,vreau sa o intarc dar e dependemnta de san ,nu stiu cum o voi intarca:)
nu-mi este greu deloc acasa,pot avea grija de copii si chiar daca ar fi cineva care sa ma ajute probabil ca as prefera sa ma ajute cu curatenie,spalat etc decat sa se bage la copii
imi place si vreau sa stiu tot ce fac ,ce se intampla cu ei asa ca nu ma plang deloc
vreau doar sa fiu sanatoasa psihic si fizic ca sa le pot face pe toate
Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

stiu ca unii nu vor fi de acord cu mine, insa voi spune exact ceea ce gandesc.
mult prea usor se trimit oamenii la psihiatru iar de acolo vor fi indopati cu medicamente, care nu fac decat sa amelioreze temporar efectele deja vizibile. iar cauza care de fapt ar trebui tratata, ramane acolo, ascunsa, netratata de nimeni.

cand nu sunt dovezi medicale ca exista o boala in organism, atunci clar sunt motive de ordin sufletesc. framantari si probleme nerezolvate la timp, si mai ales oboseala cronica.

sfatul meu sincer, nu te indopa cu medicamente. eventual ceva vitamine, luate cu masura. de preferat fructe si legume sa consumi mai multe. incearca sa te disciplinezi putin in tot ceea ce faci, sa-ti iei timp si ptr tine. macar jumatate de ora, daca nu chiar o ora pe zi. incearca sa dormi suficeint de mult cat sa te simti odihnita. odihna si timpul ptr tine ar trebui sa-ti fie sfinte. cand spun timp ptr tine, faci o baie, citesti o carte interesanta/captivanta, faci ceva ce-ti place. nu internet, nu vorbit la telefon, nu privit la tv. si mai ales, mai ales neaparat cineva sta cu copii in acest timp.

toate astea nu te costa nimik, doar vointa si putina reorganizare. nu exista nimic complicat sau sofisticat ce trebuie sa faci, doar lucruri banale la care in acest moment nu te gandesti.

iti doresc bafta si putere multa.


edti, ptr corectarea greselilor.


Mergi la inceput