drepturile copilului cu handicap

drepturile copilului cu handicap | Autor: marimalutan

Link direct la acest mesaj

salut!
Fetita mea are cinci ani si are handicap grav. Eu sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 7 ani si primesc o indemnizatie de 450 Ron.
Conform legii 448/2006 ea are dreptul la asistent personal sau o indemnizatie. Intrebarea este daca pot primi indemnizatia. Se poate separa dreptul copilului de cel al parintelui sau se exclud unul pe altul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Citat:
citat din mesajul lui marimalutan

salut!
Fetita mea are cinci ani si are handicap grav. Eu sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 7 ani si primesc o indemnizatie de 450 Ron.
Conform legii 448/2006 ea are dreptul la asistent personal sau o indemnizatie. Intrebarea este daca pot primi indemnizatia. Se poate separa dreptul copilului de cel al parintelui sau se exclud unul pe altul?


Mai bine intrebi la DGASPC si/sau la Agentia Judeteana pt Prestatii Sociale (ca stiam ca ei dau bani pt indemnizatii), daca nimeni de pe forum nu iti va da raspuns fiindca nu a fost in situatia ta.


Andrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_andrei spune:

Conform legii 448 (r1)/2006 (modificata si actualizata la zi), DA , se poate sa beneficieze copilul si de asistent personal sau sa primeasca parintii indemnizatia de insotitor (art. 42, alin (4)). Pana la 01.01.2012, indemnizatia de insotitor nu o putea primi parintele care era in concediu crestere si ingrijire copil, dar o putea primi sotul. In prezent nu am mai gasit aceasta interdictie. Din cate stiu, la acest moment este prevazut in lege doar ca nu poate fi asistent personal parintele aflat in concediu (art. 36, alin (2)).
Oricum, ideea este ca e perfect legal ca unul dintre parinti sa beneficieze de indemnizatie, chiar daca in unele judete le este ingradit acest drept parintilor.
Op#355;iunea pentru asistent personal sau indemnizatie se exprim#259; prin cerere adresat#259; în scris direc#355;iilor generale de asisten#355;#259; social#259; #351;i protec#355;ia copilului jude#355;ene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucure#351;ti. (art. 42, alin. (5))
Sanatate si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimalutan spune:

Eu am primit banii pana luna trecuta. Acum m_au anuntat ca nu trebuiau sa mi dea si ca ar fi trebuit sa-i incaseze sotul. Acum mi se cere sa dau banii inapoi pe doi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_andrei spune:

Cum v-au solicitat returnarea banilor? In scris sau verbal?
Mi se pare normal, daca se doreste gasirea unui vinovat, sa fie trasa la raspundere persoana/institutia care v-a aprobat cererea prin care ati solicitat indemnizatia. nu e vina dumneavoastra ca vi s-a aprobat...
Iar moral vorbind, oricum tot in familia dumneavoastra ar fi trebuit sa ajunga banii.
Mi se pare foarte ciudata aceasta speta. din ce judet/oras sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil undeva la documentele depuse exista si o declaratie pe proprie raspundere ca nu este beneficiara simultan de CIC. Corect?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_andrei spune:

Atunci se schimba datele problemei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimalutan spune:

Deocamdata nu am primit nimic scris.
La dosar exista o declaratie ca nu sunt asistent peronal si ca nici sotu nu este asistent personal si nu primeste indemnizatie.
Cand am facut cererea pentru a ramne in concediul de ingrijire de la 3 la 7 ani eu primeam deja indemnizatie de handicap si ei stiau asta pentru ca au cerut de la Bucuresti sa le dea in scris ca pot beneficia de indemnizatie cat timp sunt in CIC de la 0 la 3 ani. Problema este de cand a facut fetita 3 ani si am cerut sa raman in concediul de ingrijire a copilului bolnav de la 3 la 7 ani. Ei trebuiau sa-mi sisteze indemnizatia de handicap si eventual sa o trecem pe numele tatalui.
La urma urmei ce conteaza pe numele cui sunt banii ca doar suntem o familie si principalul beneficiar este copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui marimalutan


1. Ei trebuiau sa-mi sisteze indemnizatia de handicap si
2. eventual sa o trecem pe numele tatalui.
3. La urma urmei ce conteaza pe numele cui sunt banii ca doar suntem o familie si principalul beneficiar este copilul.


1. Ei nu sisteaza platile decat in conditiile legii.
2. Nu exista asa ceva sa trecem pe X sau Y - se fac demersurile legale documentate pentru orice persoana.
3. Gresit nu exista asa ceva in lege(suntem o familie). Exista solicitant, platitor, beneficiar, conditii de acordare.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164158&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

Acum ceva timp s-a discutat aceasta problema.Daca mai ai ceva nelamuriri dupa ce citesti toate paginile...te asteptam !

Mergi la inceput