BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (10)!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Progesteron ovule sau pastile, Aschiuta? In primele 12 saptamani trebuia sa iau ovule dar nu am putut mai mult de 9-10 saptamani pentru ca imi afectase f mult flora vaginala si facusem o iritatie urata jos si am intrerupt(nici pipi nu puteam face de usturimi). Mie instinctul de mama imi zicea ca puiul meu vrea musai sa se nasca si ca nu face prostioare sa iasa de acolo mai devreme de termen si le-am intrerupt. Si bine am facut ca acum suntem mari si nu avem probleme. Doar ma chinuiam.
De la progesteron pastilute nu vad ce probleme sa ai...poate cosuletele sa te afecteze.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 15+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Progesteron ovule: in general nici un efect, doar local cel mult, insa nu este o regula, depinde de sensibilitatea fiecaruia. Luate pe cale orala (si iti spun din experienta)..oboseala mai accentuata, greata la fel, poate stari de voma, sau chiar voma . Acum depinde de fiecare persoana in parte si de cantitatea de progesteron pe care o ia. Daca mai ai intrebari te ajut cu drag! Sanatate!
la fete

13+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Progesteron ovule, de trei ori pe zi, timp de 10 zile. Hummmm, sper sa nu am probleme de la ele, eu nici tampoane OB nu pot sa port. Incep de miine, sa fie sotul linga mine daca mi-o fii rau.

Voi pt ce le-ati luat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, acu vazui ca ai ales numele Florin. Pe fiul mei il cheama Florian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Mena, acu vazui ca ai ales numele Florin. Pe fiul mei il cheama Florian

------------------
Still looking for pieces of heaven...



O sa avem 2 floricei.
Mie mi-a dat pentru mentinerea sarcinii, desi nu am avut probleme, dar pentru preventie... Nu mi-a zis ce a vazut la eco cand mi l-a dat si nu am intrebat pentru ca sunt prapastioasa de fel. Plus ca aveam dureri ca la ciclu la inceputul sarcinii, dar mai puternice si .. asa m-am ales cu progesteronul...

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 15+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nu e prea tirziu insa sa iau in saptamina 16 spre 17 de sarcina? Ma gndesc ca doctorul stie el ce stie de mi-l da acum (desi ma mir ca de abia acum i-a venit ideea). A mai luat cineva asa de tirziu in sarcina progesteronul asta (sa nu mai spun ca pe foaie cu informatii in pachet scrie sa nu se ia in sarcina, asa ca sunt confuza acum)?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

neata fetelor
aschiutza, eu am auzit ca progesteronul se poate lua inclusiv pana in saptamana 18 pentru diverse chestii. la noi se da in principal pentru mentinerea sarcinii... eu am sindromul ovarelor polichistice si am luat de cand am aflat pana in saptamana 12 inclusiv pentru fixarea sarcinii
mena... cat de tare.. lucrezi la medicover acolo am eu doctorita momentan: dr. juganaru si eco mi le-am facut cu dr. elvira sanduleac imi plac mult amandoua sunt foarte rabdatoare... mai ales cu sutele de intrebari pe care le pun, mai ales tema principala: dar bebe e bine?!?!?! acum am un pic emotii pentru miercuri cand ma duc la dr. munteanu de la polizu... sper sa fie ok
si mie mi-a curs sange din nas... si nu imi mai cursese de cand eram in clasa a 2a am inteles ca e normal... si mai ales ca e si foarte cald la noi si asta ajuta foarte mult

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikisor

neata fetelor
aschiutza, eu am auzit ca progesteronul se poate lua inclusiv pana in saptamana 18 pentru diverse chestii. la noi se da in principal pentru mentinerea sarcinii... eu am sindromul ovarelor polichistice si am luat de cand am aflat pana in saptamana 12 inclusiv pentru fixarea sarcinii
mena... cat de tare.. lucrezi la medicover acolo am eu doctorita momentan: dr. juganaru si eco mi le-am facut cu dr. elvira sanduleac imi plac mult amandoua sunt foarte rabdatoare... mai ales cu sutele de intrebari pe care le pun, mai ales tema principala: dar bebe e bine?!?!?! acum am un pic emotii pentru miercuri cand ma duc la dr. munteanu de la polizu... sper sa fie ok
si mie mi-a curs sange din nas... si nu imi mai cursese de cand eram in clasa a 2a am inteles ca e normal... si mai ales ca e si foarte cald la noi si asta ajuta foarte mult

16+


Dr Juganaru este o minune de femeie. Extrem de calda si atenta cu pacientele ei. Dr Sanduleac este de asemenea o scumpa, mi-a facut si mie o eco si am observat ca face pozele foarte frumoase fata de ceilalti medici. Intr-adevar foarte rabdatoare amandoua. Inteleg ca mergi cel mai des in Medicover Victoria? Atunci sigur ne cunoastem :))). Pt morfo iti recomand sa mergi la Dr Crangu sau Dr Andrei, sunt cei mai buni pe asta de la noi :D.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 15+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

SAlutare fetele pentru toata lumea.

DEspre progesteron, si eu stiam ca se ia maxim pana in saptamana 12 pentru fixarea sarcinii, dar poate exista si alte cazuri in care se da si mai tarziu. Despre ce scrie pe prospect... no comment, nici mie nu imi vine sa-l mai iau.

DEspre sangerarile nazale sau gingivale in sarcina: sunt normale, fluxul sanguin este mult crescut. Si eu am probleme de coagulare si iau clexane si aspenter si mi-a spus doc sa nu ma sperii.

Si pe mine ma urmareste si un medic de la MEdicover (Silviu Istoc) si ma bate gandul sa nasc acolo mai ales ca el e de acord cu naturala dupa cezariana pe cand doc a mea nu este (desi nu as renunta la ea intrucat a facut f multe pt mine, m-a ajutat enorm). Nu stiu insa ce sa fac cu morfologiile, eu am mare incredere in Iosup dar nu dau de el. Drii din MEdicover sunt majoritar foarte tineri din ce am observat si nu stiu cata experienta au pe morfologii.

Despre HERGHELEGIU "numai de bine" si de la mine . Nu m-as mai duce la el nici daca m-ar plati el pe mine.

toate mamicile si bulgarasii din dotare.

P.S: NU avem nici o pereche de gemenasi la odisee? La odiseea cu Dragos am avut 5 perechi

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Ah, uitasem. L-am intrebat si eu pe doc despre DT metoda Nicolaides (spre ca am scris corect), si mi-a spus ca este vorba de marketing, ca daca vreau el ma trimite sa fac acest DT dar ca nu are rost sa dau atatia bani. Mi-a spus ca DT se face oricum dupa metoda lui doar ca daca nu se plateste pt certificare nu apare numele lui, atata tot.

Acum chiar ca plec sa fac piata

Monica de Zgatie si acum 9+
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput