Clubul "babelor" FIV-oase 51

Clubul "babelor" FIV-oase 51 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

Sa avem un capitol frumos si vesel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Sa avem un capitol numai cu vesti bune!

Acum am primit raspun de la Promed si s-a aprobat dosarul , astazi pe la 15 merg la eco ca ma programasem si o sa stabilim ce facem si cu fiv-ul!
Daniela iti tinem pumnii ca cei trei muschetari sa fie puternici cum e si vorba ,, unul pentru toti si toti pentru unul"
Ana poate gasiti totusi chitanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

baba ana! multzam' de new chapter
meey, qiao, la ce ora te trezesti, de apuci sa faci atatea de dimi si ajungi si la job??? (pe ora 9, imi inchipui..) eu abia ma trezesc, ma imbrac si aranjez, hubby face breakfast-ul si fug la job si..tot intarzii (aproape in fiecare dimi)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Lara si eu am probleme cu trezitul dimineatza, va spun sincer ca eu trebuie sa intru la 7 dimineata dar ajung intotdeauna la ora 8.30 sau 9 , ma mir ca nu m-au dat afara de la munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

miky
super veste..asteptam vesti dupa eco..incet, incet intri in linie dreapta si incep emotiile inerente primului fiv..like a virgin, touched for the very first time, like a viiirrrrgin
si ana e tot virgin mary in materie de fiv..hai c-o sa fie fun


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Lara da, da like a virgin
Cand am vazut ca suna tel si scria "Roxana" m-a luat un treburat de nici tel in mana nu mai puteam sa il tin dupa care il sun pe sotu si ii spun ca tremur toata la care el imi zice senin " ce prostanaca esti" acum mi-am revenit nu mai sunt prostanaca si astept cumintica ora sa merg la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Felicitari Miky ,pt dosarul aprobat.
Stii care vor fi costurile suplimentare platite clinicii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


moah, miky, hai ca esti simpatica foc
pai si ce faci atunci cand tre sa afli rezultatul beta??? lesini de-a dreptul de emotii..deci, neaparat, la beta rezultat insotita, ca s-ar putea sa fii gravi si te rostogolesti cu pui cu tot..sau, raspunde sotul la tel..sau, se uita sotul pe net, etc


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

miky super veste ! inca putin si intri si tu hora

lara sa detalize "putin" Eu ma trezesc cu si fara ceas la 6 dim. m-am defectat de atat trezit la ora asta incat si in w-e tot asa ma trezesc, indiferent la ce ora ma culc (bine, acum fiind vara da si Zburli trezirea de pa la 5.30). inainte ma rabatam din pat maxim la 6.20 dupa ce ascultam stirile si starea vremii, dar in ultima vreme sunt mai obosita asa ca mai trandavesc inca vreo 10-15 min in plus. pe urma fac ca titirezul. de regula soata pregateste micul dejun, intre timp eu mai pun cate o masina de rufe la spalat sa fie gata pana plec. unde pierdem timp e masa ... mancam pe indelete, mai trancanim - asta cand el nu pleaca ca din prastie pe usa fara sa manance. ei si dupa incepe nebunia - strang masa, ma ocup de pasarime - apa, bobite, suplimente legume-fructe, cadite de baita, fac curat in colivii (asta imi ia min 20 min), acum e si Gugulush in peisaj, deci ma ocup si de coada lui (curat in cutia unde doarme, pe dulapiorul unde sta sa se uite pe geam, in sufragerie). cam la 2 zile ud si pigulesc in fuga frunze uscate la florile din balcon, dormitor, pe geam la dormitor si pe de scara blocului. acum ca pasaretul e curat si hranit si florile fericite incepe partea de curatenie - maturat, splalat pe jos balcon, bucatarie, hol (unde are gija Gugulush sa imi lase cachite de control zilnic, pe care oricum le sterg cu servetel cand le vad, dar spalatul e cu domestos, deci nu am cum sa il elimin) Ufff. ma uit la ceas care cam arata ora 8 si ma decid sa ma ocup de mine, dar in drum spre baie mai sterg un praf sau scutur o cuvertura, imi aduc aminte sa schimb apa la florile din vaza, uneori imi pun mancare la pachet (o intrega stiinta sa indesi in casolete, iar legumele le spal si tai sa fie gata de mancat, ba mai fac si dressingul), vad ca a terminat masina si intind rufele ... ceasul se indreapta vertiginos spre 8.30, intru in fibrilatii, eu la 8.45 incep asa ca ma arunc sub apa la dus si imi propun ca in dimineata urmatoare sa nu mai trandavesc asa mult in pat, dupa care aburinda arunc pe mine ce nimeresc, nu ma lasa inima si fac si patul in dormitor .. ceasul e deja 8.45 ... inainte sa ies pe usa fac umbra in balcon sa nu lesine penatii de la soare, iau geanta, strig "pa puii" si zbor pe usa ... in lift in pun ceasul sau cerceii si pana la parter descopar ca am uitat punga cu mancare sau cheile de la masina sau ochelarii de soare asa ca ma intorc, mai strig inca o data din usa "pa puii" si fug, sau mai bine zis ma tarai prin traficul din cartierul de cartite (la noi se face intr-un final metrou si mie imi ia 5 min sa pot iesi din parcare !) Cand ajung intr-un final la servici ma pravalesc pe scaun si exclam spre disperarea colegilor "ce bine e la servici !" Aaaa, si de regula ajung maxim a 2-a, masculii vin agale mai tarzior pt ca de, au viata grea, se trezesc la 8 sau 9, trebuie sa se imbrace si se opresc sa isi cumpere o cafea pe drum.
acum ziceti si voi, ce o sa ma fac eu, "zana eficientei", cand oi avea si un oracaitor mic ?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

QiaoBing-

Eu va "cetesc" din umbra - dar nu puteam sa nu reactionez: QiaoBing cum reusesti??
Credeam ca doar eu sunt eficienta dimineata (caci cunostintele mele se trezesc la "pranz") - dar nu-i asa.
Sunt chiar ff lenesa





Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot

Mergi la inceput