Filmele coreene intamplator?

Filmele coreene intamplator? | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Eu fan declarat si impatimit al filmelor coreene date pe TVR1, am avut o revelatie: aceste filme sunt un "pattern" pt. activitatea politica din tara noastra.
Cine le-a dat pe post: jos palaria!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eu fan declarat si impatimit al filmelor coreene date pe TVR1, am avut o revelatie: aceste filme sunt un "pattern" pt. activitatea politica din tara noastra.
Cine le-a dat pe post: jos palaria!


si eu sunt "disperata" dupa ele, desi in ultima vreme nu le-am mai urmarit, pe net e mai greu...dar am avut o perioada cand vedeam si 5-6 episoade pe zi (ex. cele cu YiSan...)

ce dor imi e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acum, nu aruncati cu rosii!
Serialul care curge acum pe TVR1 are un subiect subtil si nu pot neam sa cred ca este intamplator!
Asa cum poate am mai spus sau nu, pe History a fost dat un documentar fabulos despre cum au reconstituit sud-coreenii o poarta spre palatul lor.
A fost impresionant acest documentar pt. ca era evident interesul pt. redarea acestei capodopere arhitecturale in cele mai mici amanunte.
Am tot respectul si consideratia pt. acest popor!

Cum pot unii sa-si cinsteasca intr-o asa maniera traditiile si istoria iar noi nu facem decat sa ne batem joc de ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pentru ca moderatorii nu au mutat subiectul la Zona artelor asa cum i-am rugat ma vad nevoita sa dau aici niste explicatii.
Aceste filme sunt impresionante atat ca realizare artistica dar si ca mesaj.
Se doreste (este evident din scenarii!) sa se contureze identitatea politica si mai ales culturala a acestei natiuni.
Am capatat un respect deosebit pt. sud-coreeni de cand urmaresc aceste filme.
In toate filmele se incearca sa se evidentieze ca au o identitate proprie si ca in Istoria lor au incercat pe diferite cai sa se desprinda de influenta chineza.
Aceste dovezi de demnitate nationala sunt remarcabile si ar putea sa ne serveasca drept model!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Moderatorii nu sunt nonstop pe DC ca sa mute un subiect la cerere.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Multumesc Marius dar nu ma certa ca la sanctiuni sunteti f. iuti !

Mergi la inceput