Zakynthos, un vis frumos

Zakynthos, un vis frumos | Autor: mariana90

Link direct la acest mesaj

Salutare,

Dupa lungi cautari pe net m-am hotarat la destinatia de vacanta pentru acest an si am ales ZAKYNTOS :)

Vreau sa impartasesc si cu voi unele detalii pe care am reusit sa le adun si sper sa primesc sfaturi si de la voi.

Drumul (aproximativ 1250km)
Bucuresti – Giurgiu – Ruse – Sofia – Blagoevgrad - Kulata (Vama Bulgaria - Grecia) – Promachonas (Vama Grecia - Bulgaria) - Antirrio (Taxa Pod) – Patras – Kyllini (Ferryboat) - Zakynthos (Zante)
*pe unele GPS-uri Kyllini (locul de unde se ia ferryboat-ul spre Zakynthos) se mai numeste si Kastro Killini.

- noi vrem sa-l facem dintr-o bucata, adica sa plecam la ora 5 dimineata din bucuresti si sa ajungem in port pe la 1-2 noaptea (somn in port pana la 8 cand luam ferryboat-ul)

Cazare

Am ales statiunea Tsilivi, fiind cea mai linistita de pe insula (din ce am citit cel putin) ideala pentru familie.

Ca hotel am rezervat aici: www.hotelscombined.com/ro/Hotel/Zante_Calinica_Apart_Hotel.htm?a_aid=61467" target="_blank">Zante Calinica pentru toate calificativele bune de pe tripadvisor, booking, forumuri romanesti si diverse bloguri de calatorii (si pretul foarte ok pentru ce ofera)

Obiective turistice si plaje

Navagio (pe primul loc :P), Dafni, laganas, zante town, blue caves, banana beach ... si probabil mai vad pe acolo (sau sa-mi spuneti voi care ati fost acolo)

Astept informatii extra daca aveti :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noi am ratat Navagio, din motiv de mare agitata, ocazie cu care m-am convins ca navigatul nu e de mine

Vezi ca in port la Killini sunt niste mici hoteluri, sacrificati 30 EUR pentru somn; cand am fost noi, barbatii s-au incapatanat sa economiseasca bani si ne-au mancat tantarii groaznic in masini !

Nu uitati calatoria cu submarinul, sa vedeti testoasele caretta-caretta. Dupa experienta cu vaporasul, mie nu mi-a mai trebuit si submarin, eram si asa pe 3/4 moarta.

Atentie la GPS, uneori nu e actualizat...la intoarcere, pe noi ne-a dus aiurea si ne-am spart baia de ulei pe varf de munte, in the middle of nowhere. Noroc cu asigurarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Mariana, frumoasa destinatie ati ales! Super!
Pot sa-ti spun doar ca veti face mai mult timp pe drum decat preconizati. Poate va mai opriti din cand in cand. Si mai este o bucata de drum intre Lamia si Antirrio (ca presupun ca pe acolo o luati) pe care nu se merge in regim de autostrada ci in regim de drum de munte. Adica serpentine una dupa alta, urcus si coboras. Drumul este de vis, daca ati putea sa-l faceti ziua.....fain ar fi. (Gravia, Amfissa, Galaxidi, Nafpaktos).
Sunt multe locuri superbe pe aceasta insula, daca sunteti cu masina, sigur le veti descoperi!
Drum bun si vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mi-am adus aminte exact : E952 e "E" doar pe harta, in realitate e un fel de Transfagarasan (uneori si mai prost) cu caderi de bolovani de care nu se ingrijeste nimeni sa-i ia. E drept ca peisajele iti taie rasuflarea, dar ...evitati traseul Lamia-Karpenissi-Agrinio.

Mergi la inceput