INSEMINARE 91 - Felicitari aruam, MariaBcf, alina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa78

Aruam, de ce nu o suni si pe dr Moisa sa-i ceri parerea? Cu siguranta s-ar bucura sa afle vestea cea buna.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot, anticorpi antispermatici, NK crescute
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt



Alexa am sunat-o si nu putea sa vb a zis sa revin peste 2-3 ore

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
5 +
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Dankutza, asa e, parca ar fi din buzunarul lor, daca eram pe Gonal, imi maream singura doza, dar m-a trecut pe fostimon (un FSH)si sunt seringi de 75ui, deci nu pot sa iau cate vreau. Daca maine la eco nu o sa am foliculi ok, ii cer ori sa anuleze ori sa imi mareasca ca plec in concediu si nu mai am timp sa ma intind. Daca zice ca nu, ma injectez cu 2 seringi odata si gata.
I-ai zis "suriei mare" ca bine un pitic? sau mai asteptati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aliceparis85 spune:

Buna fetelor,tocmai ce am vn de la monitorizare si cred ca doctora aceasta m-a cam gresit cu stimularea,sa va zic si dc,luna asta am avut 2 menstra,cea de a doua fiind f abundenta iar la ecografie doctora imi spune ca e din cauza unui chist pe trompa dreapta( trompa cea buna) de 2,4 mm.bun din spusele ei nimic tragic,dupa care imi da stimularea,ok,merg la prima monitorizare stiti deja ca erau prea mici,aveam 3 foliculi pe trompa dreapta si chistul bineinteles dar care ea in continuare zicea ca se trage el,bun,azi fiind a 3 monitorizare si z15 imi spune ca am decat un folicul care a mai crescut de 17 mm restul au stagnat din crestere si ca din cauza acelui chist ei nu sau dezvoltat cum trebuie ba mai mult tot din cauza lui sar putea sa afecteze permeabilitatea trompei si sa nu iasa nimic luna asta,fetelor sunt eu nebuna cand zic ca odata ce era un chist ea nici nu trebuia sa imi dea stimulare?????sincer e absurd ce se intampla nu?deja sunt atat de nervoasa ca imi vn sa urlu,concluzia ei fiind sa fac tratament de chist si sa asteptam urm menstra ca vb aia am timp berechet pana in Noiembrie sa reusesc sa raman insarcinata,zic Noiembrie fiindca cam pe atunci ar fii ultima incercare cu I.A dupa care tre sa trec la fiv ca se infunda la loc trompa,offfffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Alice chist pe trompa? De 2,4 mm mi se pare foarte mare , eu cand am facut HSG mi-a spus ca trompele sunt cat un fir de par . Ai facut laparoscopie? De ce FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aliceparis85 spune:

Scz Maria am scris gresit trompa,pe ovar am vrut sa spun.da am facut laparoscopie pe 14 mai dupa ce la hcg mia iesit ca am ambele trompe infundate,dupa laparo doctora mia zis ca trompa stanga am pierduto nu a mai avut ce sa ii faca iar dreapta a desfundato 60% doar,mia zis ca am 6 luni la dispozitie sa raman gravida ca dupa se va infunda la loc trompita,am încercat o luna natural,nu a mers,logic odata ce foliculul meu de 24 mm de luna trecuta nu sa spart cum trebuie si sa facut chist.de asta plang ca mai am 4 luni doar dupa care mai imi ramane decat fiv-ul pe care sincer nu mi-l permit,daca nu m-ar presa timpul nu as dispera pe cuvant.maine vn din concediu si doctora mea ca luna asta sa ocupat de mn inlocuitoarea ei cat a fost ea in concediu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Alice, dar e bine, un folicul de 17mm, nu iti da declansare pt el, pa maine seara? Nu conteaza chistul ala, sunt multe fete care au chisturi functionale si tot fac stimulare, se duce el.
Ce tratament pt chist? La ce bun? Si nu mai faci IA luna asta?
In plus, e o prostie sa-ti zica ca ti-a stagnat celelalte din cauza chistului, ele nu erau mature, deci aveau 3 obtiuni: fie stagnau, fie se micsorau, fie cresteau. Cineva care are experienta in stimulare ti-ar spune ca se intampla des sa ai selectati 2-3 foliculi si la sf sa ai numai unul.
Acum cateva luni am avut in chist de 4mm, am continuat stimularea si la urmatorul cm, imi disparuse, fara tratament.
(sa stii ca eu ma stimulez mult mai mult, cu injectabile si nu am obtinut niciodata un folicul mai mare de 17mm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele
Am fost la eco si are activitate cardiaca totul e ok .
Alice si eu cred ca atata timp cat aveai chistul acela pe ovar nu trebuia sa faci stimulare .Imi pare rau ca ai ratat luna asta ,dar rezolva chistul inainte sa te apuci de alta stimulare

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
5 +
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Aruam, felicitari, ma bucur ca bebe e bine, ca sunteti amandoi bine.

in asteptarea unei minuni
AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani.
3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina.
Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aliceparis85 spune:

Pai gaby mie nu mi-a zis nimic de declansare din contra mi-a zis sa mai vn si vineri si daca nu ajunge la 19 mm nu mai facem nimic luna asta,ce nu inteleg eu este ca luna trecuta fara stimulare,natural am avut folicul de 24 mm si luna asta cu stimulare de abia am ajuns la 17 mm,sunt incepatoare ce sa zic,dar exact cum va zic a#537;a mi-a zis si mie doctora,plus ca tot ea a zis ca chistul s-ar putea sa afecteze permeabilitatea trompei alt motiv pt care sa nu mai fac I.A luna asta,de tratament pt chist inca nu mi-a zis exact ce doar ca va trebui facut,nush ce sa mai zic,uite la tn natural sa tras chistul,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Alice si eu am un polip de 8mm , noi ne pregateam pt histeroscopie sa scoaatem polipul, dar nu a mai fost nevoie ,. Au am avut CSD in ziua 14 am fost la fuliculometrie (folicul 17 mm sambata) si mi-a zis ca contact sexual luni, marti , miercuri , noi am avut doar Duminica . Rezultatul II.

Mergi la inceput