INSEMINARE 91 - Felicitari aruam, MariaBcf, alina

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Mie mi-a dat sa fac analizele astea, dupa ce am pierdut sarcina. Sunt pe prima pagina, dar le trec si aici:

Analize necesare in caz de avort spontan/avort menstrual/sarcina oprita din evolutie, recomandate de obicei dupa doua, chiar trei sarcini pierdute:
- AC. ANTI-CARDIOLIPINICI IgG
- AC. ANTI-FOSFOLIPIDICI
- ANTICOAGULANT LUPIC

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Imi pare tare, tare rau, Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Multumesc fetelor

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Maria fa te rog, analizele de mai sus. Nu sunt f scumpe. Probabil cam 50 lei analiza, mai ales ca e a doua oara cand ti se intampla asa ceva. Tu ti-ai facut vreodata coagulograma (INR, Aptt, Quick)? Eu le-am facut de curand la Synevo si am dat 33 sau 35 lei.
MA gandesc ca ar trebui sa faci toate analizele posibile inainte de o urmatoare sarcina ca sa fii sigura ca e ok.

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza am facut coagulograma completa si hemoleucograma ( sa vedem trombocitele- ele cresc in sindrom antifosfolipidic), timp de o saptamana le facem zilnic. Pe langa cele amintite de tine mai facem pt trombofilie, factor reumatoid . Nu sunt optimista in provinta sindromului antifosfolipidic - cauze- insufficienta mitrala ( ceea ce am. eu), mi-am facut si TOUCH la care asteptam rezultatele. Restul analizelor doar cand se opreste sangerarea. O parte din analizele pt trombofilie ( inca nu stiu exact care dintre ele) se fac la SPitalul de Hematologie., cand ies din spital o sa ma duc la Hematologie . Dancutza eu I-am spus Dr Surcel ca vreau sa imi fac toate analizele posibile . Noi am vrea sa ne facem si cariotipul genetic, sotul insista sa isi faca si el ceva analize( spermograma e ok) , dar eu nu stiu ce tip de analize sunt recomandate pt el.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

La ecografia de la ora 22: sarcina era coborata , asteptam sa treaca noaptea sa vedem daca o elimin. Dr Surcel e un om deosebit , azi a venit la mine de vreo. 20 de ori , mai ales ca azi noapte l-a sunat dr care era de Garda ca nu stiau ce sa faca cu mine, am avut niste dureri ca nu mi-au trecut cu nimic si la indicatia Dr Surcel si a anestezistului m-au sedat pana azi la 12 ca sa evitam chiuretajul,( m-am trezit cu dorinta de viata, astept sa treaca timpul sa ne putem apuca din nou de treaba)

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

oh Maria sa te ajuta Bunul D-zeu sa treci cu bine peste toate , ma gandesc si ma rog pentru tine ....




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_r spune:

Maria, asa de rau imi pare... sper sa treci peste asta cu cat mai putine traume... te pup si ma rog pentru tine!

IA 1 - iunie 2012 nereusita, IA 2 - iulie 2012 nereusita, ne pregatim pentru FIV
cu ajutorul lui Doamne-Doamne, o sa avem si noi un bebe!

waiting

ovulation ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Astea sunt analizele cerute de Cezara pt sot:

1. Spermograma
2. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV, GRUP+RH
3. Dozari hormonale: FSH, LH, TESTOSTERON, PROLACTINA
4. Cariotip genetic ambii parteneri
5. Deletii brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Multumesc Fetelor. Dancutza o sa faca si sotul dozarile hormonale si Facem si cariotipul genetic, pe langa celelalte . Sper ca saptamana viitoare sa pot sa imi fac analizele pt trombifilie si sdr antifosfolipidic + cele amintite de tine. As vrea sa ma operez si pt polip(am unul de 8 mm) - dar sa treaca urmatoarea mentruatie , trebuie sa fac histeroscopie operatorie.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput