INSEMINARE 91 - Felicitari aruam, MariaBcf, alina

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Am facut feteloor beta azi ca n-am mai putut sta pana maine si e asa cum ma asteptam, a scazut este 4,5. Acum astept ciclul sper macar asta sa nu-mi creeze probleme si sa vina fara mari valuri.

Vezi Dankutza, daca eu faceam test doar in ziua 19 ca tine nu stiam niciodata ca a fost ceva si-a plecat ... probabil evenimente de acest fel patesc multe femei fara sa stie, de fapt si statisticile spun ca 1 din 4 sarcini se pierde.

E asa neplacut sa treci brusc de la euforie la dezamagire ...

http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aliceparis85 spune:

Betty imi pare tare rau,fii curajoasa,suntem alaturi de tn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Multumesc mult fetelor, nici nu va inchipuiti ce mult ajuta un cuvant de mangaiere.

Nu stiti din ce ati citit sau din experienta voastra, cam cand ar trebui sa-mi vina ciclul? Sanii inca ma dor la fel, temperatura bazala n-a coborat nici ea, de durut nu ma doare nimic, n-am nici un alt simptom, banuiesc ca daca beta e deja sub 5 nu se presupune ca ar trebui intervenit altfel decat sa astept nu?

http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Betty imi pare rau.
Intr-adevar multe femei habar nu au ca raman gravide si le vine un ciclu mai abundent. Probabil ca daca nu te testai, habar nu ai fi avut de sarcina.
Mie mi s-a oprit din evolutie prima sarcina. M-am dus la dr ca sa-mi confirme sarcina. Avea, 8 saptamani. Aflasem ca am ramas gravi exact de Craciun. Pluteam efectiv. Cum Cezara se respecta, nu s-a dus la cabinet pe 4-5 ianuarie. Asa ca de abia am prins o programare la Bechir pe 13 ianuarie. Statea si asteptam pe scaun si zic sa ma duc sa trag un pisi inainte de eco. Cand colo, firicele de sange pe hartie si chilot. M-am panicat, dar am asteptat.
Imi face eco si ma intreaba ultima menstra si imi spune ca exista sac embrionar in uter, dar ca el corespunde varstei de 5 sapatmani si 2-3 zile si nu de 8 sapatmani si ceva cat aveam eu. I-am spus de sangerare. I-am cerut progesteron si ea a spus sa las natura sa-si faca treaba si sa vin peste o saptamana la ea sa ma vada iar.
Asta se intampla joi, sambata am avut asa zisul avort menstrual. Am inceput sa sangerez din ce in ce mai tare. Sambata pe la 2 dupa-amiaza, m-au apucat contractiile ca la nastere. Am dat-o pe mama afara din casa, m-am asezat in pat si am strans cu putere de patura.
A trebuit sa ma ridic din pat sa inchid masina de spalat. Cand mergeam, brusc am simtit ca ma despicat ceva. Dau chilotii jos si ce vad? O masa de carne de consistenta plamanului, cu multe camarute si destul de mare. Era si sacul embrionar gol golut, asa cum a banuit Bechir ca e ou clar.
Am sangerat mult. Sa zic un tampon la o ora- ora jumatate. Peste cateva zile, am ajuns la Cezara, Mi-a facut eco si mi-a zis ca am eliminat mare parte dar mai e o bucatica de 2 cm patrati. Mi-a dat niste injecti sa fac. Nu stiu ce injectii erau alea, dar imi provocau contractii mari si presiune in cap, de simteam ca innebunesc. Practic la aproape 10 zile de la debutul sangerarii am eliminat ultima bucatica si am scapat de chiuretaj.
Eu zic totusi sa te duci la dr sa-ti spuna el. Poate iti da vreun tratament pt eliminare. Sincer, nu cred ca e nevoie de chiuretaj. Mai mult ca sigur ca se va elimina cu ciclul. Astepta-te la un ciclul mai abundent.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Dankutza, m-am cutremurat cand am citit si in principal gandindu-ma la trauma psihica desi la tine si fizic a fost mai involburata problema, eu sper sa scap mai usor avand in vedere ca am avut doar 4 saptamani de sarcina maxim, ma ingrijoreaza putin ca inca n-am nici un simptom de ciclu (am avut azi un moment in care, desi de felul meu sunt un om extrem de pragmatic, sa-mi zboare gandul ca poate nu i-a placut unde se implantase si poate-si alege alt locusor puiul mamei, apoi repede mi-am revenit si-am concluzionat ca mintea umana e capabila de o multitudine de combinatii pentru a mai spera ca raul nu s-a produs.

Am inceput de asemenea sa caut cauzele mental pentru care s-ar fi putut intampla asta, imi reprosesz fiecare contact sexual de dupa ovulatie, fiecare efort peste medie ... e greu ...

http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Am fost azi la Dr Surcel , mi-a facut Eco intravaginal . Sarcina e fixata , dat inca nu avem activitate cardiaca si m-a chemat peste o saptamana iarasi. Am o nelamurire: activitatea cardiaca nu trebuia sa se auda deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Maria cate saptamani ai? La mine s-a vazut la amnadoua sarcinile in saptamana 6 si cateva zile. Nu am auzit, dar a pus sonda pe bebe si a innegrit un pic ecranul si am vazut un punctulet care pulseaza.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200
Am inceput de asemenea sa caut cauzele mental pentru care s-ar fi putut intampla asta, imi reprosesz fiecare contact sexual de dupa ovulatie, fiecare efort peste medie ... e greu ...


Dupa ce am patit ce am scris mai sus si eu aveam in cap DE CE. Ma omora intrebarea asta. Nu intelegeam. Cum naibii, raman si eu gravi dupa 5 ani si jumatate si se fasaie. Bechir mi-a spus ca natura e mai desteapta decat orice medic si daca considera produsul de conceptie a nu fi de calitate, il respinge corpul. Cezara mi-a spus ca ceva s-a intmaplat in momentul fecundarii si proababil ca la nivel de cromozomi, ceva nu era in regula. Tot ea mi-a spus sa vad partea plina a paharului ca macar se poate sa raman gravi. Asa ca mi-am sters lacrimile in ianuarie si in martie aveam urmatoarea IA si de data asta reusita si dusa pana la termen.
Eu totusi zic sa te duci la dr sa te indrume el ce sa faci mai de parte.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza prima zi a ultimei menstruatii 10 iunie , testul de ovulatie pozitiv in 25 iunie, am prestat, . Dr mi-a aratat vezicula vitelina , embrionul( un punct alb mic) . Dupa calculele mele as avea 6 sap si 2 zile.

Mergi la inceput