Parinteala nepavloviana(5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ela, si eu precum Aqai, i-as fi raspuns la fel cu buna si as fi zimbit. Cind inchizi usa spune-i si de ce o faci, de acolo, de dincolo de usa. Ca ai prefera sa-ti comunice cu glas domol, asa cum ii vorbesti si tu (cu conditia sa fie asa) de ce e suparat, daca nu, tu stai in baie pentru ca te doare capul cind tipa. De ce as fi apreciat acel buna? Pentru ca atunci cind tipa nu e bine, cind e zimbaret si iti spune buna, tot nu e bine... nu va face deocamdata legatura intre faptul ca tu nu-i spui buna pentru ca a tipat inainte... la copii lucrurile sint mai simple decit la adulti si sint in prezent: am tipat, s-a suparat, i-am zimbit si i-am spus buna, mami si ea tot suparata e... distanta in timp dintre cel care tipa si cel care spune buna e mare pentru el, ai spune ca a uitat si acel necajita pentru el inseamna ca nici zimbind si salutindu-te tot in neregula este el.

Iar cu 'eu sint mic'... am si eu unul mic acasa. Eu il accept mic pentru ca fata de cele mai mari, el este mic. Dar nu accept micimea lui, ci pe a mea, caci stim amindoi cit si ce poate sa faca. De fapt, eu am procedat asa si cind nu aveam mari... poti sa duci cana cu lingura din ea la bucatarie (folosita de copil si lasate pe jos)? Nu, caci eu sint mic/a. Bine, am inteles, duc eu cana, dar duci tu lingura... Acolo unde stiu ca poate, nu mai pun intrebarea, te rog, poti sa faci asta? Ci spun direct tu duci asta, deci stie ca stiu ca poate si nu are de ales. Nu s-a intimplat niciodata sa refuze sa duca lucrul mai mic sau alege copilul ce anume poate sa duca sau spune el ca de fapt duce si cana, ca poate... s-a razgindit. Si mereu am dus eu ceva si copilul ceva mai mic, pina cind n-am mai dus eu nimic.

Ma bucur ca nu aveti pedepse, vezi cum stai si cu cicaleala si critica. Observa de cite ori repeti sa faca un lucru si el refuza sistematic sa il faca... mult de discutat aici.

Sinziana, la noi era pentru ca avea o sora. Si pentru ca noi sintem atit de enervanti, nu intelegem nimic, stim doar scoala si scoala. Si pentru ca eu vreau ca ea sa fie ca mine, iar ea e ea si vrea sa fie ca ea, caci ii place mult de ea. Si multe altele...

Si mai sint de acord cu Aqai cu lista de reguli comunicata. Asa este, am observat ca ii irita sa le spui ce sa faca, insa daca le arati si au mereu acelasi lucru de facut, atunci accepta mai usor, le intra in obisnuinta. De exemplu, spalatul pe miini sau pe dinti. Cind erau mici si intram in casa, primul lucru pe care il spuneam este sa se spele pe miini sau la spalat pe miini sau vino sa te spal pe miini... si ei faceau orice, numai la baie nu veneau. La un moment dat nu le-am mai spus, am intrat in casa si m-am dus la baie sa ma spal pe miini... si ca si cum le aduceam doar aminte, veneau si ei sa se spele sau sa-i spal. Acum alearga si problema este ca se bat care e primul... ba eu, ba eu am ajuns... Eu am inventat niste expresii, care au si ele istoria lor... care, pentru ca toata familia stie de unde vin si de le ce spunem, apasa singure pe butoanele necesare actiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

I-am spus ca sunt necajita pt ca e o noua abordare
De fiecare data cand face cate o boacana vine ba sa ma pupe, ba cu "buna mami" iar eu bineinteles ca il pup si eu si zambesc la el.
Asa facea si cand ne "batea" dupa asta daca vedea ca suntem suparati venea si pupa buba. Pana i-am spus ca nu e ok... nu poti sa dai in noi si apoi sa ne pupi ca buba e tot acolo...Bine ca am scapat de faza asta!
Nelia, el stie de ce sunt acolo. I-am explicat de 20 de mii de ori cat de tare ne deranjeaza tipatul asta. Uneori am impresia ca o face intentionat... Pana sa nasc ii mai spuneam sa se duca in alta camera si sa tipe acolo alta incercare tampita ca nu tinea mai niciodata decat daca avea el chef. Acum nu se mai poate ca acolo e fata.
O sa incerc si cu "recompensarea" momentelor bune.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ela, eu nu stiu ce sa-ti zic, fiti fermi si siguri pe voi in atitudine si in ceea ce faceti. Faptul ca asa era si inainte, cred ca ti-am mai zis, sau oricum am mai spus ideea, copilul simte de cand mama este gravida, deci perioada de gravizenie a ta e posibil sa-l fi confuzat sa-l fi nelinistit, inainte de a fi tu gravida, cred ca oricum era micut...

Eu uneori asa imi doresc niste doape de urechi si asta cand nu este scandal, pur si simplu sunt momente cand fata vorbeste ( ea vorbeste non stop oricum), baiatul vorbeste inteligibil se tin dupa noi, nu apucam nici sa ne intrebam ceva intre noi ( eu si sotul)...vorba lui "nici gandurile nu mi le mai aud!". Asta se intampla cam o ora dupa ce venim de la servici si ne intalnim toti 4, toata lumea spune ce a facut toata ziua, copii sunte exaltati, noi epuizati si infometati, cainele scheauna la usa sa intre si el in nebunia din casa ( si deobieci intra :) )...

Acum, cu gelozia, si noi le cumparam lucruri la fel, chiar daca sunt fata si baiat cu diferenta de 4 ani, deci au papusi la fel, masinute la fel...de geaba, pentru baiat, ce are fata in mana vrea si el, chiar daca sunt la fel ( nu mai zic ca intr-un timp il imbracam in rochita prin casa, pe la 1 an si ceva, i-a trecut repede-vroia si el sa se invarta si sa i se invarta poalele la rochie ) ...ea uneori il provoaca, uneori il chinuie parca intentionat. Baiatul a fost si el gelos, gelos rau ( nu ma gandeam ca sunt asa posesivi de mici) inca de la cateva luni, daca sugea si se apropia fata de mine o impingea, eu am dragalit-o in continuare, bine nu ostentativ... dar sa inteleaga ca amandoi sunt ai mei si am vazut ca i-a trecut. La fata gelozia asta trece si revine, de iubit il iubeste asta e clar. Eu seara, ii inventez povesti, avem un cadru, un personaj asa-zis negativ ( dar care este bun, insa nu intelege anumite situatii, pe care i le explicam noi,) si pe langa personajul asta mai este un personaj reprezentat de ea...de la o vreme l-am bagat si pe bebe in poveste ca cica e mai distractiv...ii place mult, cum ea cu bebe fac front comun in fata personajului negativ, cum ea ii ia apararea lui bebe sau chiar il salveaza, si cum bebe o ajuta #351;i el si o apreciaza....

Si fata a avut o problema, ca de ce are frate si nu surioara, a tinut-o multa vreme...am aflat asa, ca ea considera ca baieteii sunt rai si batausi...ii intrase in cap asta de la gradinita- asta e alta poveste...

Deviez ca deobicei, vroiam sa zic, tot citesc pe aici ca imi e frica sa nu fiu prea permisiva, ca poate nu pun limite, ca fac criza numai cand aud de reguli...mi-am dat seama, ca la noi regulile sunt nescrise si ca nu as permite sa ne suim in cap unii altora. Si ma gandeam ca bunica avea o expresie " la mine unu si cu unu fac doi", cand zicea asta nu mai exista loc de negociere, loc de intors, era clar ca m-am intins la maxim :), uneori o aud in minte, nu o zic, dar cand situatia o impune, mintea mea clar o repeta ( granitele cred ca sunt altele si ce urmeaza dupa expresie este altceva :). Eu de obicei zic " Toate ca toate, dar pana aici!" . Voi aveti astfel de expresii, de semnale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

O fi si asta Inbox... azi vad ca a fost liniste... dar a stat mai mult pe afara se si plictiseste in casa de cand cu vremea asta.
Seara se trezeste pe la 17 -17,30 de la o vreme si deja e noapte afara asa ca nu il mai pot scoate decat ce mai merge cu noi pe ici colo...
Azi am patito si eu
Am primit pachet de la soacra-mea si avea printre altele o papusica pt fetita si o masina pt el... bineinteles ca a inceput sa planga ca vrea el papusa...bine cel putin ca fata inca nu se supara


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si ALexandra tipa si vorbeste tare. Si eu ii spun: mai incat, mai incet, mai incet si ea vorbeste tot mai incet. Ma simt ca telecomanda axata pe butonul de volum mic! Imi spune : asa vorbesc eu! Am preluat de la Barbey&friends o chestie: vocea de afara si vocea de innauntru. Adica, afara avem voie sa vorbim tare, dar vocea de innauntru are alt ton. Nu-mi iese intotdeauna, dar macar a prins ideea. Da, acum se plictisesc. E mai frig si nu mai au ce face pe-afara cu orele. ALex mai nou nu mai vrea sa doarma de-amiaza ptr ca atunci cand se trezeste e intuneric. Intr-o dupa-amiaza a inceput sa planga cand a vazut ca se face deja noapte.
Am sa-i caut de Craciun ceva jocuri de societate sa-si mai ocupe timpul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput