Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

Rufus si pe mine ma batea acelasi gand si am zis ,,ptiu drace " !

Daca am ajuns sa il regretam pe Vacaroiu et comp, prima legea ce ar trebui data ar fi despre reinfiintarea Academiei Stefan Gheroghiu !

ligeea


O, nu ! Metodele predate acolo sunt deja folosite in zilele noastre cu mult succes. Sa le enumar: transformarea din vorbe a victimelor in calai, distorsionarea realitatii, damnarea publica a celor care gandesc diferit, modificarea documentelor oficiale, denaturarea cifrelor publice, propovaduirea oficiala a interesului de grup mai presus de lege, condamnarea publica a intelectualilor si mai sunt.

Nu degeaba noul ministru al Administratiei a adus vorba de sectoristul din colt care stie cine si ce... era bun acum la recensamantul ad hoc sec(t)uristul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

L-a vazut careva pe interimar la intilnirea cu delegatia fmi? In caz ca nu, puteti vedea aici video+spici+traducere

Spicuiesc un pic din articol:

"Crin Antonescu s-a intilnit, intr-un tirziu, cu sinistra delegatie a Fondului Monetar International, institutie mondiala pusa pe exploatarea României cu ajutorul lui Traian Basescu. Primul Camarad al Tarii nu s-a lasat impresionat de FeMeIstii care se aflau in fata sa si a reprezentat cu multa demnitate românii vii din patria noastra.

Fara a ceda un milimetru din patria stramoseasca, Crin Antonescu a explicat delegatiei FeMeI ca Florin Georgescu este „tatal si mama” relatiilor economice cu guvernul României. Presedintele discret nu a ezitat sa-i linisteasca pe interlocutorii sai in ceea ce priveste capacitatea statului nostru suveran de a respecta acordurile economice in vigoare si a explicat rolul pe care Constitutia il rezerva conducatorului republicii: Traian Basescu NU este seful guvernului"

... (a se vedea spici-ul in engleza)

"Presedintia Romaniei ne-a trimis traducerea din engleza in limba româna, dialect USL (multumim domnului profesor Daniel Barbu pentru traducerea fidela a vorbelor Primului Camarad al Tarii):

Buna, imi pare bine sa va vad. Imi pare bine sa va intilnesc – pentru cei noi, noii veniti, de la mine. Sunt sigur ca cunoasteti tot despre marimea economica a acestor relatii cu guvern. Aici avem ministrul de finante, tatal si mama… [neinteligibil, Camaradul Antonescu gesticuleaza enervat apoi renunta pentru ca nu avea cu cine n.prof. Daniel Barbu].
Ieu prejedinte interimar, prejedinte la interimar. Situatie politica deosebita. Cred ca putem vorbi despre criza politica, dar prima mea declaratie este:
Aceasta criza politica nu influienteaza, nu influienteaza negocierile cu FeMeI, UiE si Banca Mondiala pentru ca guvernul are program (program politic), are angajamente, are viziune si criza politica (care sper ca la sfirsitul acestei luni este incheiat) nu influienteaza, nu… afecteaza aceste, aceste discutii.
Si in al doilea rind, constitutia româna da prejedintelui rolul reprezentativ si politic. Prejedintele nu este seful guvernului.
"

Desi cred ca nivelul rudimentar de engleza e cel mai mic defect al providentialului prim camarad interimar al tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

De notat tracul extraordinar pe care il are za prezident av zis craizis.Penibil.

Tot la topicul asta scriam pe la inceput ca nu necesita sa te scremi in alta limba, pe care nu o cunosti, daramite sa o stapanesti ( don't influences, dom'Antonescu, don't influences??), cand poti face o prezenta foarte acceptabila cu un translator competent. Cu asa prestatie, hilarul capteaza esenta mesajului.Daca este.Dar azi n-a fost nici ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM


cu un translator competent.


Hai, mai se poate ?! Si sa vada poporul ca domnul interimar nu se converseaza in engleza...ntzzzz, ii scade din prestanta.

Nu ca Basescu ar fi cu mult mai fluent, reprezentantii clasei politice actuale cred ca au fost generatiile cu rusa si franceza pe bancile scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

L-a vazut careva pe interimar la intilnirea cu delegatia fmi? In caz ca nu, puteti vedea aici video+spici+traducere

Spicuiesc un pic din articol:

"Crin Antonescu s-a intilnit, intr-un tirziu, cu sinistra delegatie a Fondului Monetar International, institutie mondiala pusa pe exploatarea României cu ajutorul lui Traian Basescu. Primul Camarad al Tarii nu s-a lasat impresionat de FeMeIstii care se aflau in fata sa si a reprezentat cu multa demnitate românii vii din patria noastra.

Fara a ceda un milimetru din patria stramoseasca, Crin Antonescu a explicat delegatiei FeMeI ca Florin Georgescu este „tatal si mama” relatiilor economice cu guvernul României. Presedintele discret nu a ezitat sa-i linisteasca pe interlocutorii sai in ceea ce priveste capacitatea statului nostru suveran de a respecta acordurile economice in vigoare si a explicat rolul pe care Constitutia il rezerva conducatorului republicii: Traian Basescu NU este seful guvernului"

... (a se vedea spici-ul in engleza)

"Presedintia Romaniei ne-a trimis traducerea din engleza in limba româna, dialect USL (multumim domnului profesor Daniel Barbu pentru traducerea fidela a vorbelor Primului Camarad al Tarii):

Buna, imi pare bine sa va vad. Imi pare bine sa va intilnesc – pentru cei noi, noii veniti, de la mine. Sunt sigur ca cunoasteti tot despre marimea economica a acestor relatii cu guvern. Aici avem ministrul de finante, tatal si mama… [neinteligibil, Camaradul Antonescu gesticuleaza enervat apoi renunta pentru ca nu avea cu cine n.prof. Daniel Barbu].
Ieu prejedinte interimar, prejedinte la interimar. Situatie politica deosebita. Cred ca putem vorbi despre criza politica, dar prima mea declaratie este:
Aceasta criza politica nu influienteaza, nu influienteaza negocierile cu FeMeI, UiE si Banca Mondiala pentru ca guvernul are program (program politic), are angajamente, are viziune si criza politica (care sper ca la sfirsitul acestei luni este incheiat) nu influienteaza, nu… afecteaza aceste, aceste discutii.
Si in al doilea rind, constitutia româna da prejedintelui rolul reprezentativ si politic. Prejedintele nu este seful guvernului.
"

Desi cred ca nivelul rudimentar de engleza e cel mai mic defect al providentialului prim camarad interimar al tarii.


da, si eu m-am amuzat copios. Mega jenant. Ce cauta individul ala acolo? Si cum se agita si se lasa pe spate ... in sfortari mistuitoare de a gasi niste biete cuvinte. Cred ca Becali ar fi fost mai potrivit in acele momente, pe acel scaun.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Vad ca e cam suparat si pe Ponta ca cica pare timorat zilele astea...io cred ca-i suparat ca a anulat mini recensamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Am urmarit si eu niste secvente la antena 3 cu domnul acesta, nu pot sa ii zic presedinte.

Cica ce daca e criza si cade leul, el vrea dreptate si democratie indiferent cit dureaza pina scapam de dictator, bla, bla, bla, ca si la americani a durat doua luni pina s-au numarat voturile lu' bush. Oare n-o fi aflat ca acuma nu am avut alegeri si ca scaunul ala nu-i al lui?

Ca romanii din strainatate, chiar daca au votat (cica, nu foarte multi, restu' om fi morti zic eu), nu fac parte din listele permanente. Da' ii numaram totusi, ii trimitem Curtii si ii spunem ca nu fac parte din cvorum.

Cind tocmai, dupa corectia tiparita azi in monitorul oficial, da, cetatenii romani din strainatate intra in calculul cvorumului. Dar nu se impiedica dom' Antonescu de o lege din tara asta cind el vrea dreptate si democratie, bla, bla, bla.

In rest poezia cu omu' in albastru, cetateanul ala, omu' in albastru, ce mai, paranoia e in floare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

A sintetizat Sorina foarte bine cele declarate de za madar and za fadar of democrasi [ aka Cacarau ]

http://sorinamatei.blogspot.ro/2012/08/the-english-patient-asta-pana-nu-se.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM


cu un translator competent.


Hai, mai se poate ?! Si sa vada poporul ca domnul interimar nu se converseaza in engleza...ntzzzz, ii scade din prestanta.

Nu ca Basescu ar fi cu mult mai fluent, reprezentantii clasei politice actuale cred ca au fost generatiile cu rusa si franceza pe bancile scolii.


Accentul nu exista nici la Basescu, dar are mai multe cuvinte la el si efortul de a le spune (fara accent, e drept) pare mult mai mic si antreneaza mai putine parti din corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM


cu un translator competent.


Hai, mai se poate ?! Si sa vada poporul ca domnul interimar nu se converseaza in engleza...ntzzzz, ii scade din prestanta.

Nu ca Basescu ar fi cu mult mai fluent, reprezentantii clasei politice actuale cred ca au fost generatiile cu rusa si franceza pe bancile scolii.


Accentul nu exista nici la Basescu, dar are mai multe cuvinte la el si efortul de a le spune (fara accent, e drept) pare mult mai mic si antreneaza mai putine parti din corp.




Ar fi fost culmea sa nu stie Basescu engleza, si macar asa cu acccent.....MEeseria lui a fost cu umblatul in lume ...
Dar intradevar jenant cuma fost Antonescu, ar fi putut alege un translator...

Mergi la inceput