detaxe/refund informatii

detaxe/refund informatii | Autor: ruscus

Link direct la acest mesaj

buna,

folositi sistemul asta de rambursare a TVA-ului, pt persoanele care nu locuiesc in europa? nu stiu daca e cunoscut prin magazinele din romania mai ales intr-un mic oras.
as vrea sa stiu daca cineva a facut "detaxe" pt cumparaturile facute in rom in vacanta si cum se procedeaza exact.
merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

OK am gasit eu ceva pe net
OMEF 1692/2007 – Restituirea TVA persoanelor fizice nestabilite in CE
daca va intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Hmm.
Eu sunt scutita de tva dar nu m-am gandit sa aplic asta la cumparaturile mici din RO.
In RO nu am platit TVA cand am cumparat masina , dar in rest,da.-la orice alt produs cumparat.

Acum primesc tva-ul inapoi numai pt ce comand de pe Amazon pt ca, comand f des- daca nu zilnic la cateva zile . Dar recunosc ca nici nu l-am cerut din alta parte.
Mi se pare mult pre complicat ( pt ca eu tb sa intocmesc o gramada de documente daca vreau TVA ul inapoi).

Am citit linkul dat de tine si nu cred ca functioneaza la multa lume.
Deoarece esti considerat inafara sau inauntrul CE in functie de ce pasaport ai / ce mentiune ai in pasapoartele in care este trecut domiciliu. Nu prin prisma vizei.

Multe persoane nu si-au schimbat pasaportul.
Eu de ex in pasaportul Romanesc am domiciliul in UK si nu in Bangladesh. Aisi nu e nici macar ambasada romaneasca , nu ca mi-as fi mutat domiciliul aici.. Oricum nu folosesc pasaportul romanesc ..iar celalalt iarasi nu e dinafara CE.
Poate in cazul tau, sotul sau chiar tu daca ti-ai schimbat domiciul legal - in pasaport.


Mi se pare aiurea si ca se cere in magazin.

Eu stiu persoane ( nescutite de TVA - in mod normal) care locuiesc in Asia dar deoarece au pasaport european , daca cumpara un laptop din Singapore de ex, cer TVA-ul inapoi in aeroport.
In aeroporturi sunt birouri speciale pt asta.
Si se considera ca au domiciliul inafara Asiei pt ca au pasaport European chiar daca au viza de lunga sedere si sunt pe aici de 7-8 ani.

Magazinele mici din Ro... cred ca te trimit la plimbare. In cel mai bun caz te sfatuiesc ' sa astepti pana cand vine sefu'...'

Mergi la inceput