concediu N Moldovei- Bucovina

concediu N Moldovei- Bucovina | Autor: Delalex

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
La sfarsitul lunii planuim o plimbare de vreo sapt. la manastirile din Bucovina.
A mai fost cineva de curand??
M-ar interesa un traseu orientativ Bucuresti-P.Neamt-Gura Humorului si poate niste pensiuni la care ati fost si v-a placut.
Multumesc :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Acum cativa ani cand am fost eu...
Deci,depinde ce urmaresti,vizitarea manastirilor?sau printre altele mai vezi si o manastire?
Daca urmaresti vizitarea manastirilor(care sunt multe si frumoase) si nu esti un tip pretentios,iti recomand sa te cazezi direct la manastiri.E curat,civilizat,mancarea nu e de hotel,dar merge.
La pensiuni e scump,conditiile de cazare nu sunt mai bune,plus ca exista anumite prezente galagioase care iti vor strica cu siguranta concediul.
Am fost cazata fortat(era noapte,copii obositi)la Hanul Ancutei.Dezamagire.Scump si mizerabil(poate acum s-o fi renovat),mancarea nu excela cu ceva...
Am mai nimerit la o pensiune(nu mai tin minte cum ii zice) pe malul Bistitei, unde toata noaptea a fost o nunta.

Sunt sigura ca exista si variante mai bune,poate ceilalti utilizatori ai forumului te vor ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Vreau neaparat sa vad manastirile si ....restul.Si eu ma gandeam ca ar fi mai ieftin sa ne cazam la manastiri. Pe de alta parte n-as vrea sa deranjez cu 2 fete (6 si 4) neastamparate :-S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Pentru Neamt nu stiu ce sa zic insa in jud Suceava sunt numeroase pensiuni pentru toate buzunarele, unele chiar super ca si cost/calitate servicii, multe dintre ele chiar in apropierea manastirilor. Oricum in 2 zile poti face turul manastirilor din Suceava, nu trebuie sa te cazezi la pensiuni diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

cazarea la manastiri nu e rea.Sunt numeroase familii cu copii cazati acolo.
Am vazut ca multa lume (de pe aici) se perinda pe la hoteluri de 4 sau 5 stele,nu stiu ce fel de dorinte ai.
La manastiri trebuie sa faci din timp rezervare pentru ca e ffff aglomerat,mai ales ca in luna august sunt multe sarbatori mari,hramuri.
La manastiri ai o atmosfera adecvata,participi la slujbe,daca mancarea nu iti place(desi nu cred)sunt multe localuri in apropiere
In jud.Neamt sunt cele 3 manastiri celebre Sihastria,Secu,Neamt,poti sa dai o fuga si pana la Razboieni(drumul era rau acum 5 ani).
Noi am fost cazati la Secu unde mancarea e excelenta si cazare e ok(am mers 3 ani la rand si mereu ne-am simit bine).Nu am mai fost de 5 ani insa...
In Suceava,noi am stat la Sucevita,la maici.Este super acolo,o diferenta mare fata de Secu(mai multa evlavie-din punctul meu de vedere).
Nu stiu daca iti ajug numai 2 zile sa vizitezi tot(Voronet,Sucevita,Moldovita,Humor eventual Arbore sau la Varatec).Merita sa mergi si la Dragomirna(deosebita arhitectura si pictura),sau sa vezi Cetatea de Scaun,eventual Putna(zona e minunata).In orasul Suceava sunt biserici frumoase-Sf Dimitrie, ctitoria lui Petru Rares.
In Botosani mai sunt cateva manastiri.
.Super frumos si deosebit este si mai jos, in jud.Iasi,merita vazut Harlau,in apropiere este o ctitorie a lui Stefan cel Mare la Cotnari,Tg Frumos e in zona.
Traseul ti-l faci si in functie unde iti gasesti cazare.

Iti doresc sa ai o vacanta placuta si sa gasesti ceea ce-ti doresti.
Despre pensiuni,din pacate nu iti pot zice nimic.Sunt multe oricum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Noi am mers anul trecut in Moldova, cu 3 copii si am stat la Voronet la o pensiune extraordinara, Casa Liana. Nu mai am datele de contact, dar cred ca o gasesti pe internet. Ne-a placut asa de mult, ca nu mai voiam sa plecam, camerele curate si frumos decorate, bucataria mare, cu tot ce ai nevoie in ea, tot confortul... Si o gradina minunata, cu iarba inalta si flori, cu un leagan unde stateam cu copiii, bebelina dormea, noi citeam... De vis... Liniste, cerul albastru, aer curat... Aveam inplan sa mergem si anul asta, dar a venit bebe si nu am mai ajuns in Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Vrem sa stam cam o saptamana!
Plecam din Bucuresti catre Moldova si am vrea sa ne intoarcem pe la Cluj pt. ca vreau neaparat sa vad salina Turda.
O sa ma interesez si la manastiri bine ca mi-ati spus. Nu ma gandeam ca si acolo trebuie rezervare, desi daca ma gandesc aveti dreptate ca e o perioada aglomerata.
Multumesc pt. sfaturi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Buna seara,
Daca te ajuta cu ceva, uita-te si aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136350.
E un subiect mai vechi, si impresii.

Concediu placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Intre timp, in Gura Humorului parcul de agrement are o piscina acoperita si doua in aer liber ( in week-end e destul de aglomerat); telescaun,
partie de schi ( daca planuiesti un concediu la iarna ).
Pensiuni sunt multe, dar pretul difera in functie de confortul oferit.
In apropiere de manastiri , in fiecare sat , sunt pensiuni .

Drumurile sunt destul de bune, cu mici exceptii. De la Vama-Moldovita-Pasul Palma-Sucevite ,ceva denivelari, dar peisajul e de vis.

va stau cu placere la dispozitie si pentru alte informatii .

Mergi la inceput