Actiunea "Suspendation"(2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Revin si eu cu o intrebare pe care am pus-o in urma: ce ziceti de procurorii arestati de la CSM, care isi negociau functiile lui Morar si Kovesi?
Si prin care si Ponta apare, asa putin?


Parerea mea este ca toate functiile se negociaza, diferenta acum este ca s-a inregistrat si a "scapat" in presa.


Corect, toate se negociaza. In toate guvernarile a fost la fel. Doar ceva e diferit aici, si as vrea sa citez, asa macar de amorul artei.

Nota: discutiile se purtau atunci cand premier era Ungureanu.
"George Balan: Este complicat de spus ce se va īntāmpla. Eu spun ca, cine va fi pus acum, mai mult de un an jumatate - doi, n-o sa-l putem presa...
Mihai Vlad: Asta pana cānd va fi ales noul presedinte. (...)"

Pai de ce oare in timpul guvernarii lui Ungureanu, cu presedinte Basescu nu-l puteau presa pe Procurorul General sau pe seful DNA, in timp ce dupa numirea noului presedinte ( care toata lumea se astepta sa fie Crin), lucrurile se schimbau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Se pare ca , CCR a decis ca schimbarea presedintilor camerelor e legala, adica a judecat cauza, nu s-a fofilat de taierea drepturilor ei de a analiza HG, adica au fost analizate si declarate inadmisibile.

http://www.finantistii.ro/politic/decizia-curtii-privind-revocarea-lui-blaga-ccr-nu-se-poate-transforma-intr-un-arbitru-al-conflictelor-politice-din-parlament-73835

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Da, sunt surprinsa...nu ma asteptam la o asemenea motivare. Acum inteleg de ce ziceau cei de la Kamikaze ca ungurul din CCR a facut blat. Voturile din cate imi amintesc au fost 4 la 5, votul judecatorului de etnie maghiara inclinand balanta.

Bun, asta e viata. Asa a decis, asa a decis.Desi motivarea mi se pare putin funny, recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Se pare ca , CCR a decis ca schimbarea presedintilor camerelor e legala, adica a judecat cauza, nu s-a fofilat de taierea drepturilor ei de a analiza HG, adica au fost analizate si declarate inadmisibile.

http://www.finantistii.ro/politic/decizia-curtii-privind-revocarea-lui-blaga-ccr-nu-se-poate-transforma-intr-un-arbitru-al-conflictelor-politice-din-parlament-73835




E na??? Mda ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Uite ca mai aparu un secretar de stat, la MAE, la nea Marga, fostul rector al unei universitati de plagiat si fabricat diplome din TG Jiu.
Dar de unde scot nene fonduri numai pentru sefi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Deci dupa intilnire de azi iese Pontacu vesel si zimbaret si zice ca e optismt, vai vai ... totul e ok.

Si nu iese bine pe usa ca Van Rompuy si Barroso se arata profund ingrijorati. Viviane Reding da in continuare cu noi de pereti.
Ambasadorul Romaniei la Brux e chemat la raport de madam Merkel.

Iar Barroso i-a cerut "restaureze puterile Curtii Constitutionale", sa "nominalizeze un mediator care sa se bucure de sustinerea tuturor partidelor, sa asigure o procedura noua si transparenta de numire a procurorului general si a procurorului sef al DNA si sa faca din integritate o prioritate politica".

Dar oamenii astia in ce film joaca frate???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Ei nu dtiu in ce film joaca dar noi curand vom juca intr-un film de groaza

1. Cursul a luat-o razna ( atat pentru euro cat si pentru dolar)
2. Madam Merkel nu ne slabeste, ca de altfel toata Europa. Doar mother Russia zice ca vor americanii sa scape de Basescu ( bine prin intermediul presei, nu direct)
3. Reding zice ca mai sta pana miercuri si Comisa decide.( probabil ca vor urma sanctiunile - taieri de fonduri europene, toate proiectele alea putine pe care le aprobasem se pun pe hold, indepartarea Romaniei de la masa de vot, prelungirea mecanismului de control asupra justitiei etc)
4. America o sa ne intoarca dosul occidental.

In vremea asta primul ministru rade tamp si face glumite insultatoare pentru maghiari ( ca nu ne paruisem si cu aia!) iar presedintele interimar e disparut ( sau doarme impresionat de propria-i majestate).

Doamneeeeee....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Uite ca mai aparu un secretar de stat, la MAE, la nea Marga, fostul rector al unei universitati de plagiat si fabricat diplome din TG Jiu.
Dar de unde scot nene fonduri numai pentru sefi ?


Da, Marga mai are putin si numeste si un secretar de stat pentru relatia cu extraterestrii, ca poate, poate apar ei candva cu farfurie cu tot si aterzeaza in curte la MAE. Dar noi nu mai suplimentam aparatul bugetar! Si promovat competenti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Personal apreciez pozitiile externe pentru a Romania si romanii trebuie sa isi ajusteze mentalitatea catre normalitate.
Re(subscriu) ideii de baza ca principiile de aceea sunt principii ca sa fie stabile si respectate de catre toti, oricand.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu ma ingrozesc! E incalificabil si incredibil in acelasi timp! Oamenii astia se si ne discrediteaza minut cu minut.
Deja toti comentatorii seriosi care nu-i erau deloc favorabili lui Basescu in ultima vreme, ca de ex Hurezeanu, trag semnale de alarma cu privire la gravitatea mesajelor externe ! Si USL pare ca vine de undeva din tunelul timpului, sau de pe vreo insula cu bastinasi primitivi si usor de pacalit...

Pe de alta parte se intampla alte chestii interesante in justie, fam Nastase numa ce a primit verdict cu suspendare, ca-s buni familisti, ca s-antamplat demult, dar tanti Jianu merge la zdup! Cred ca nu-i buna familista...

Mergi la inceput