FIV in Ungaria 166

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

Ziua buna dragutzelor! va mai salut si eu din cand in cand si incerc sa recuperez citing paginile anterioare.
Imi te astept nerabdatoare :)
pupici la toate burticutele si viitoarele burticute

e cineva pe aici care a scos trompele din cauza hidrosalpinxului?(poate ma ajutati si pe mine cu ceva detalii).ma bate gandul sa le scot ,astfel ca evit niste riscuri pentru urmatorul fiv .nu mi-a recomandat nimeni insa vreau sa o fac din proprie initiativa pentru ca oricum nu ma mai ajuta cu nimic.


sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
urmeaza FIV in toamna
mutantica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Petty, eu am scos ambele trompe. Cu ce te pot ajuta?

Orice lucru ar fi, sau l-ai visa, poti sa-l faci, incepe-l numai.Indrazneala are geniu, magie si putere in ea!Incepe-l acum!"Goethe


--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

multumesc amaradia...siggur ca ma intereseaza...tot :).cine ti-a sugerat sa le scoti si de ce?unde le-ai scos si cat te-a costat?

sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
urmeaza FIV in toamna
mutantica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Sa incep cu inceputul
La prima trompa nu prea am avut vreun cuvant de spus. M-am operat in 2006 de fibrom si chist paraovarian si endometrioza.Asa ca au hotarat sa-mi scoata anexa dreapta ca oricum nu mai aveau ce face.Trompa era oricum si subtire si plina cu lichid.Apoi am facut instilatii pt. trompa stanga care era si ea destul de "bulita" dar nu era de scos.Dupa doua laparoscopii de desfundare si un FIV nereusit am luat hotararea sa o scot si pe a doua.Astea au fost si indicatiile lui PK, el spunandu-mi ca sansele mele la FIV au scazut considerabil si din cauza asta.Asa ca in februarie anul asta am scos-o si pe stanga ca oricum mai mult a incurcat.Despre bani nu-ti pot spune nimic.Eu am o relatie de familie cu medicul respectiv asa ca nu s-a pus problema.Sper ca te-am ajutat in deciziile pe care vrei sa le iei.

Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Ambele trompe le-am scos la Polizu.Daca vrei ma interesez cat te-ar costa.

Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

da amaradia ..mi-ai fi de mare ajutorti-am spus...ma tot gandesc la asta


sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
urmeaza FIV in toamna
mutantica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Dieta dietelor- sunt a 2 a zi!! inca mai pot munci deci e bine !!
Scuze dar am pus copy & paste in engleza !!
Day1
Breakfast 1 slice dry toast with 1 gilled tomato OR tinned tomatoes
Lunch-Fresh fruit - any amount
Dinner 2 hard boiled eggs,Salad & grapefruit
Day2
Breakfast 1Grapefruit,1 boiled egg
Lunch-Grilled chicken with tomatoes,1 Toast
Dinner-Grilled steak &Salad
Day3
Breakfast
1Grapefruit,1 boiled egg
Lunch-Fresh fruit - any amount
Dinner-2 grilled lamb chops ,Salad & 1 grapefruit
Day4
Breakfast-1 slice dry toast
Lunch-Fresh fruit - any amount
Dinner-2 hard boiled eggs,Salad & 1grapefruit
Day5
Breakfast-1 slice dry toast
Lunch-Fresh fruit - any amount
Dinner-Fresh fish(eu am sa mi fac la cuptor)&Salad
Day6
Breakfast-1 glass grapefruit juice
Lunch-Fresh fruit - any amount
Dinner-Grilled chicken ,Carrots & 1grapefruit
Day7
Breakfast-Scrambled eggs
Lunch-Grilled or tinned tomatoes&2 poached eggs
Dinner-Spinach&Grilled steak&Salad
Rules
1. No alcoholic drinks.
2. Permitted drinks: Black coffee, tea, lemon/grapefruit juice without sugar.
3. No milk, butter or fats.
4. NO EATING BETWEEN MEALS
5. Abstain from all not included in diet. Eat what is shown or go without.
6. ONLY DIET FOR ONE WEEK IN THREE - TWO WEEKS OFF
7. No substitutes allowed. The basis of the diet is chemical, not the quantities.
8. Lunch and dinner may be swapped but only on the same day.
9. GUARANTEED TO LOSE ONE STONE IN ONE WEEK.
Va pupic si va multumesc fetele de urari!! sunt foarte determinata asa ca am sa va spun intr o saptamina daca am slabit si cit!!

5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) , urmeaza deep tests.
Vine soarele si pe strada mea , adevarat intr-o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Petty
Trompe : sarcina mea ectopica a insemnat un bebe de 6 saptamini in trompa stanga ,mi au scos trompa cu totul ,iar dupa 2 fiv nereusite mi au gasit hydrosalpinx in trompa dreapta ,Dr care mi a facut si sarcina ectopica mi a spus ca trompa ramasa e de jumatate damaged, si elimina lichid , asa ca impreuna am decis sa o scoatem in speranta ca voi reusi!
Pt mine stiind ca oricum nu e nimic de facut m am decis dupa vreo 4 luni, dupa ce m am documentat si cu alti dr si pe site ri.
Daca un Dr ti a propus asa ceva e ok ,mai du te si la altii sa discuti problema, e o decizie mare de luat!
Nu stiu in Ro ,cum se face si unde !! Daca mai pot sa te ajut cu ceva ,sunt pe aici!!
O zi frumoasa va doresc !!
Olimp , tu cu termometrul ,eu cu cantarul la mine tot timpul arata mai mult , la sotuyl meu mai putin!!


5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) , urmeaza deep tests.
Vine soarele si pe strada mea , adevarat intr-o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

pety,nu mai retin daca ti-am mai scris pe undeva.Si eu am scos trompele din cauza hidrosalpinxului.Initial am facut o laparo pentru curatarea acestora,desi inca de atunci am insistat sa fie scoase,dr nu a fost de acord.Dupa vreo 7 luni aratau mult mai rau,am incercat FIV cu scoaterea lichidului la punctie si a esuat.La urmatoarea ecografie(cand incepusem deja schema pt FET),dr mi-a propus sa opresc tratamentul si sa scot/clipsez trompele.In luna urmatoare am scos trompele.Din cate imi amintesc,tu ai un AMH micut ,iar riscul cu scoaterea trompelor este tocmai scaderea rezervei ovariene.Probabil ca ti s-ar potrivi mai degraba clipsarea acestora,efectul fiind apropiat.In orice caz,scaderea AMH poate fi un risc in unele cazuri,la mine nu s-a intamplat.Ceea ce este cert este faptul ca hidrosalpinxul trebuie indepartat neaparat,el iti poate crea probleme si in timpul sarcinii,nu numai la implantarea embrionului,asa ca te-ai gandit foarte bine si ai putea vorbi cu dr tau sa vedeti ce e de facut.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Lori, pupici pe burtic
Jaguarcum te simti??

5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) , urmeaza deep tests.
Vine soarele si pe strada mea , adevarat intr-o zi!

Mergi la inceput