Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@catrinik
Iti respect decizia dar nu sunt de acord cu ea.
Nu am fost de acord cu acest referendum nu sunt nici acum nu este corect sau ma rog moral sunt multe de spus nu asta este esenta insa eu sunt principialist de felul meu.
Daca oficial este referendum inseamna ca oficial mi se cere parerea.
Deci este datoria mea sa imi spun parerea oricare ar fi aceasta.
Si daca majoritatea dintre cei ca mine spun intr-un anumit fel, indiferent daca ceea ce spun coincide sau nu cu parerea mea, am obligatia cel putin morala sa respect decizia majoritatii.
Eventuala afectare sau eu zic chiar deturnare a dorintei unei majoritati prin mijloace legate de absenteism nu sunt si nu vor fi corecte, nu subscriu acestora si personal imi doresc sincer ca astfel de practici sa dispara din societatea romaneasca indiferent de loc, zona, moment ca e referendum ca e greva parlamentara.



Ceea ce spui concorda cu prevederile Comisiei de la Venetia, in materie de referendum, despre care se tot discuta acum, din cate vad/aud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Dincolo de scenariile fantasmagorice ale unor co-forumisti care se si vad cu latul rusesc de gat in eventualitatea ca pica Basescu, constat cu foarte mare tristete ca sacrificiul acelor oameni care au murit la Revolutie pentru ca romanii sa-si poata alege conducatorii prin vot liber e luat in ras de cel care ocupa functia de presedinte al tarii si care, din aceasta pozitie, indeamna lumea sa nu se prezinte la urne. Si mai trist este ca multi ii tin hangul...


Cel mai in ras l-a luat Ion Iliescu, iesea si soarele cand radea el.

In ceea ce priveste referendumul, fiecare joaca cu ce poate. Dupa ce faci tandari imaginea Romaniei si esti tras de urechi cum treci granita spre vest-mai putin in Ungaria, inghiti cu noduri doctoria democratica si mai stai in banca ta nitelus linistit. Poate ti se mai limpezeste mintea. Si incepi sa te intrebi daca lumea asta europeana nu are si ea dreptate.
Neparticiparea la vot in semn de protest fata de distrugerea ideii europene din Ro este o solutie.

Apropo, iar a disparut presedintele interimar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

...aoleu cata ipocrizie in cele spuse mai sus

Sa amesteci Revolutia de la 89 si dreptul de alege liber ... :))) ca sa aperi aceasta gasca a USLului care a scandalizat Europa democratica este cel putin hilar. Pai despre ce vorbim aici? Dinc ate stiu eu, la ultimele alegeri prezidentiale, a fost ales un presedinte - si acesta nu este lasat sa isi faca mandatul pentru ca gasca USL are de pus mana pe niste dosare care TICAIE si dl Crin nu mai avea rabdare sa puna mana pe butoane...Cum se respecta dreptul la vot in conditiile in care votul nu conteaza cand mafia politica are alte planuri????Pai asta e democratie? Ha ha ...

Despre ce drepturi democratice vorbim aici cand gasca USL nu respecta constitutia acestei tari si da ordonanta dupa ordonata pentru a-si face singura dreptate, confundand legile, schimonosindu-le si interpretandu-le dupa bunul lor plac?

ah, cati moralisti ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Revolutia din '89 = dreptul de-a vota liber, imi pare rau ca ti-a scapat acest lucru.

In rest, tot ceea ce scrii sunt speculatii cu copy-paste Labeunu, asta daca e sa reproduc cu fidelitate stilul "combativ" al sustinatorilor PDL de pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle35 spune:

Si eu am vorbit aiurea...Nu mi inteleg nimic. Banuiesc ca si asta face parte din strategia USL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

eh, n-are nimic, daca tot trebe sa adune 50% + 1, USL a gasit o solutie: www.adevarul.ro/actualitate/politica/Georgica_Severin_-PSD-_Propun_referendum_timp_de_doua_zile_0_735526810.html#" target="_blank">referendum timp de 2 zile. Mai dam o ordonanta de urgenta pt treaba asta si pac, am rezolvat problema.

Si daca nici asa nu merge, poate prelungim referendumul la o saptamina, ie oamenii in vacanta dom'le si ii ajutam sa voteze cind pot si ei, saracii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui marius

@catrinik
Iti respect decizia dar nu sunt de acord cu ea.
Nu am fost de acord cu acest referendum nu sunt nici acum nu este corect sau ma rog moral sunt multe de spus nu asta este esenta insa eu sunt principialist de felul meu.
Daca oficial este referendum inseamna ca oficial mi se cere parerea.
Deci este datoria mea sa imi spun parerea oricare ar fi aceasta.
Si daca majoritatea dintre cei ca mine spun intr-un anumit fel, indiferent daca ceea ce spun coincide sau nu cu parerea mea, am obligatia cel putin morala sa respect decizia majoritatii.
Eventuala afectare sau eu zic chiar deturnare a dorintei unei majoritati prin mijloace legate de absenteism nu sunt si nu vor fi corecte, nu subscriu acestora si personal imi doresc sincer ca astfel de practici sa dispara din societatea romaneasca indiferent de loc, zona, moment ca e referendum ca e greva parlamentara.



Ceea ce spui concorda cu prevederile Comisiei de la Venetia, in materie de referendum, despre care se tot discuta acum, din cate vad/aud.

Trebuie sa ma pun la punct, nu cunosc ce anume prevede Comisia de la Venetia - nu pot sustine discutia acum pe aceasta tema. Citesc si revin dupa ce voi cunoaste aceste informatii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Catrinik si Mickyy

Exista acea vorba "cu o floare nu se face primavara" si opozant acestei idei decizia voastra fiind bazata pe principiul "ochi pentru ochi". Repet nu ma pot realia acestui gen de decizie. Nu ca nu as putea fizic, ci pentru ca eu cred pentru mine desigur si in acelasi timp sper ca daca eu imi asum "riscul" sa fiu corect nu imi voi putea reprosa niciodata mie nimic am curajul sa tin ochii si fruntea sus in orice clipa si sunt linistit fata de mine insami.
Nu cred ca o sa poata cineva sa imi reproseze de ce nu am fost necinstit daca altii au fost necinstiti la randul lor.
Iar daca totusi o vor face am sa spun si atunci ca si acum si oricand, ca eu Marius cu voie si buna stiinta nu am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata necinstit indiferent de pret pentru ca acesta este crezul meu.
Voi vota la referendum asa cum am spus in conformitate cu ceea ce cred eu.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

vad ca si www.cotidianul.ro/transcrierea-conferintei-de-presa-sustinute-de-vicepresedintele-pnl-mihai-voicu-188439/" target="_blank">pnl-ul o da inainte cu comisia de la venetia in ce priveste referendumul, nu le mai convine decizia CCR, se prevad niste zile interesante. Ca sa recapitulam:

ieri: decizia CCR
azi: comisia de la venetia ---> OUG
miine: ... ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Dincolo de scenariile fantasmagorice ale unor co-forumisti care se si vad cu latul rusesc de gat in eventualitatea ca pica Basescu, constat cu foarte mare tristete ca sacrificiul acelor oameni care au murit la Revolutie pentru ca romanii sa-si poata alege conducatorii prin vot liber e luat in ras de cel care ocupa functia de presedinte al tarii si care, din aceasta pozitie, indeamna lumea sa nu se prezinte la urne. Si mai trist este ca multi ii tin hangul...


asta e din punctul tau de vedere din punctul meu

da, ii tinem hangul pt ca l-am votat!!!!!!!!!!!!!!!!!

si aceia care au murit la revolutie s-ar rasuci in morminte sa afle ca ne-am lasa condusi de o haita de nemernici!
toti cei care s-au saturat de hoti vor alege sa nu mearga la vot sa nu aleaga USL!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Trebuie sa ma pun la punct, nu cunosc ce anume prevede Comisia de la Venetia - nu pot sustine discutia acum pe aceasta tema. Citesc si revin dupa ce voi cunoaste aceste informatii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Aici este
http://www.venice.coe.int/docs/2007/CDL-AD(2007)008-e.pdf

7. Quorum

It is advisable not to provide for:

a. a turn-out quorum (threshold, minimum percentage), because it assimilates voters who abstain to those who vote no;

b. an approval quorum (approval by a minimum percentage of registered voters), since it risks involving a difficult political situation if the draft is adopted by a simple majority lower than the necessary threshold.


Mergi la inceput