Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Si eu tot la asta ma gandesc:

Daca stau acasa sunt mai multe sanse prin care mister Basescu nu este suspendat: 1. nu se intrunesc cei 50%+1 prezenti la vot si in acest caz 2. USL ar trebui sa scoata acesti 50%+1 oameni la vot. Ceea ce este dificil.

Daca merg/mergem la vot: cresc sansele sa se prezinte 50%+1 la vot si astfel dau o mana de ajutor USL-ului pentru ca nu mai trebuie sa se agite si sa scoata cum-necum 50%+1 de oameni la vot.

De aceea, desi ieri nici nu imi trecea prin cap sa nu merg sa votez, acum incep sa ma gandesc si la varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
... intram sub aripa protectoare a Rusiei ...


Da. Am vazut ca domnii acestia sunt f de acord cu ce se intampla la noi in tara. Chiar ma intrebam zilele trecute cand apare in piesa si tatucul de la Est.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Dincolo de scenariile fantasmagorice ale unor co-forumisti care se si vad cu latul rusesc de gat in eventualitatea ca pica Basescu, constat cu foarte mare tristete ca sacrificiul acelor oameni care au murit la Revolutie pentru ca romanii sa-si poata alege conducatorii prin vot liber e luat in ras de cel care ocupa functia de presedinte al tarii si care, din aceasta pozitie, indeamna lumea sa nu se prezinte la urne. Si mai trist este ca multi ii tin hangul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...aoleu cata ipocrizie in cele spuse mai sus

Sa amesteci Revolutia de la 89 si dreptul de alege liber ... :))) ca sa aperi aceasta gasca a USLului care a scandalizat Europa democratica este cel putin hilar. Pai despre ce vorbim aici? Dinc ate stiu eu, la ultimele alegeri prezidentiale, a fost ales un presedinte - si acesta nu este lasat sa isi faca mandatul pentru ca gasca USL are de pus mana pe niste dosare care TICAIE si dl Crin nu mai avea rabdare sa puna mana pe butoane...Cum se respecta dreptul la vot in conditiile in care votul nu conteaza cand mafia politica are alte planuri????Pai asta e democratie? Ha ha ...

Despre ce drepturi democratice vorbim aici cand gasca USL nu respecta constitutia acestei tari si da ordonanta dupa ordonata pentru a-si face singura dreptate, confundand legile, schimonosindu-le si interpretandu-le dupa bunul lor plac?

ah, cati moralisti ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...bine spunea acel ziarist englez: acum in Romania se intampla Revolutia Borfasilor

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

bun, si pina la urma e clar dupa care lege se voteaza, 50% + 1 sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

turturica, stai pe faza ca sigur nu isi respecta Ponta promisiunea facuta ... stai sa vezi ca inventeaza ei ceva...si schimba iar planul.
Ca atunci cand a fost Ponta la Bruxelles ne-respectand constitutia, si a avut tupeul grosolan sa spuna ca daca nu vine Basescu, merge el - desi el spunea sus si tare ca el merge si gata.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ai dreptate, pina pe 29 nu sint sigura de nimic. Vad ca la bruxelles e mielusel, dar asteptam transformarea cind se intoarce acasa. Ca doar nici data trecuta n-a recunoscut ce-a declarat ziarului el pais, una zice acolo, alta isi aduce aminte la bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

totusi, eu am citit declaratia lui Ponta si nu mi-s clare lucrurile:

"Ordonanta de urgenta nu ramāne nerezolvata, saptamāna viitoare Parlamentul se va reuni pentru a pune īn acord toate textele, pentru ca īn acest moment este vorba de trei legi: Legea initiata de domnul Basescu si PDL prin care presedintele nu poate fi demis decāt daca majoritatea absoluta a romānilor voteaza īn acest sens, este si al doilea text de lege aflat la Curtea Constitutionala īn care se vorbeste de majoritatea celor care voteaza, dar cu o conditie de cvorum si a treia lege, care a fost si īn 2007, cuprinss si īn ordonanta, īn care se vorbeste de majoritatea celor care participa. Īn acelasi timp īnsa; am spus care este solutia de a asigura atāt pentru Comisia Europeana, cāt si pentru toti cei implicati īn procesul din Romānia: pe 29 iulie va fi referendumul, care nu produce niciun efect juridic decāt dupa ce a doua zi, probabil, pe 30 iulie, Curtea Constitutionala īl valideaza si spune daca rezultatele sunt valide sau nu", a spus Ponta.

Nu prea zice ca gata, se face dupa 50% + 1, vad ca o lalaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

bun, si pina la urma e clar dupa care lege se voteaza, 50% + 1 sau nu?


Inca nu. Ne fierb pina pina pe 29.
Dar eu cred ca nu mai scapa uslasii de data asta.

Mergi la inceput