Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 73

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu
Ne salvati sustinand asa un premier capabil si mai ales original in toate



Premierul a fost numit de Basescu.


Ia de la Basescu!




tot Basescu e de vina
nici nu ma asteptam sa poti sa poti sa spui altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu
Ne salvati sustinand asa un premier capabil si mai ales original in toate



Premierul a fost numit de Basescu.


Ia de la Basescu!




tot Basescu e de vina
nici nu ma asteptam sa poti sa poti sa spui altceva

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Spune tu altceva , ca vad ca doar vanezi...

Ai timp, nu gluma....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Eu nu il sustin nici pe Ponta si nici pe Antonescu, insa Basescu este genul de om caruia ii plac scandalurile.
Mrenescu, indiferent ce prezenta va fi la vot tu castigi ceva ca "sari" repede in apararea lor? Agresivitatea asta , asa afara sens, chiar nu o pot intelege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar Manualul PSD de utilizare a "dezvaluirii" Basescu-Vila Dante l-ati vazut?

CATRE ORGANIZATIA JUDETEANA PSD
IN ATENTIA PRESEDINTELUI
DIRECTORULUI DE CAMPANIE
COORDONATORULUI JUDETEAN -MEDIA SI COMUNICARE

Stimati colegi,

Având in vedere importanta deosebita a ultimelor zile de campanie si miza uriasa a acestui referendum, va solicit ca in cursul zilei de MÂINE, JOI 26 IULIE 2012, in intervalul orar 10.00 si 12.00, sa organizati o CONFERINTA DE PRESA in care sa abordati subiectul ”Vila Dante”, punând accent deosebit pe opulenta manifestata de Traian Basescu prin amenajarile de la Vila Dante, in contrast cu greutatile suportate de români in plina criza economica.

In acest sens, regasiti atasat un set de mesaje pe care trebuie neaparat sa le transmiteti in cadrul conferintei de presa.

De asemenea, este necesara mediatizarea urgenta si intensa a acestui subiect de catre posturile de televiziune locale. In acest sens, va rog sa distribuiti, acolo unde se poate face acest lucru, imaginile video care prezinta amenajarile luxoase facute la comanda lui Traian Basescu din bani publici, pentru a fi difuzate si dezbatute de catre media TV locala.

Imaginile se pot descarca de pe ftp://public@www.psd.ro/
User name: ….
Parola: ….

E pe tot netul, dar il pun si aici:

http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/documente-manual-psd-de-utilizare-a-dezvaluirii-basescu-vila-dante-271658.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si acesta este setul de mesaje:

VILA DANTE

Traian Basescu nu se lupta pentru un scaun; se lupta pentru o vila de milioane de euro si pentru toate scaunele din interiorul ei. Basescu stie ca daca e suspendat pierde dreptul la aceasta locuinta si la toate privilegiile aferente.

Indecenta nu e casa în sine, ci faptul ca amenajarea s-a facut din bani publici. Poporul roman trebuie sa asigure conditii decente celor care au ocupat functia de presedinte. Asa e civilizat. Dar e indecent ca un presedinte sa îsi amenajeze din bani publici casa primita cadou.

Cand a spus „Sa traiti bine!”, Traian Basescu se uita în oglinda, pentru ca numai pentru el si pentru apropiatii lui s-a îndeplinit acest slogan.

Vila Dante explica rasul permanent al lui Basescu în timp ce anunta taierile de venituri si cresterile de taxe. Basescu nu a simtit criza si nu-i pasa. Basescu nu stie cum e sa traiesti cu o pensie de 300 de lei. Basescu nu stie ce înseamna sa ai rate la banca. Nu stie cum este sa nu gasesti de lucru.

Vila Dante este un fel de casa din Mihaileanu pe care si-o da Basescu la final de mandat. La fel cum si-a dat Casa din Mihaileanu cand era Primarul Capitalei, la fel si-a aranjat vila care sa-i ramana dupa mandatul de Presedinte al Romaniei. În ambele cazuri, Basescu a folosit resursele statului pentru a-si aranja propriile interese.

Toti sefii de stat totalitari si-au facut palate. Basescu si-a facut un palat mai mic; daca mai statea doua mandate mai facea o Casa a Poporului. Amenajarea vilei Dante nu exprima decenta, ci OPULENTA.
Traian Basescu are un comportament de presedinte sovietic. Vila Dante exprima un reflex totalitar pe care îl vedeam la presedintii din blocul sovietic.

Romanii au un motiv în plus sa iasa la referendum. Traian Basescu nu merita opulenta din Vila Dante. E corecta legea care limiteaza privilegiile doar la presedintii care nu sunt demisi de popor, pentru ca cei care si-au batut joc de tara si sunt demisi prin referendum nu merita astfel de privilegii.

Recent Basescu spune ar putea trai dintr-un salariu de bugetar, dar în vila si masina asigurate de la bugetul de stat. Într-un interviu recent Basescu a spus ca nu e chiar atat de greu sa traiesti dintr-un salariu de bugetar si ca el si-a luat chiar o masina în aceasta perioada. A uitat sa mentioneze toate beneficiile pe care le are pe langa salariul sau de „bugetar”, cum este si amenajarea cu 1.000.000 de euro a Vilei Dante, pregatita pentru el dupa ce nu va mai fi presedinte.

PRECIZARI

Proba ca Vila Dante a fost pregatita pentru Traian Basescu
Proba indubitala ca Vila Dante a fost pregatita cu bani publici pentru Traian Basescu este documentul RA-APPS care confirma ca vila a fost scoasa din circuitul imobilelor pentru reprezentare si protocol, intrand în coordonarea SPP.

„Începand cu luna aprilie 2012, folosinta Casei Dante a fost coordonata de catre SPP. Din mai 2011 si pana în prezent nu au mai avut loc activitati de reprezentare si protocol”, se arata în adresa RA-APPS trimisa Guvernului Romaniei

Basescu pierde dreptul la vila si la indemnizatie pe viata daca e demis la referendum.

Legea 406 din 10 iulie 2001 acorda urmatoarele drepturi persoanelor care au avut calitatea de sef al statului roman
(Art. 2.)

a) folosinta gratuita a unei locuinte de protocol, cu destinatia de resedinta, care cuprinde si un spatiu cu destinatia de cabinet de lucru, incadrat cu un post de consilier si un post de secretar;

b) o indemnizatie lunara in cuantum egal cu 75% din indemnizatia acordata Presedintelui Romaniei in exercitiu;

c) paza si protectie, precum si folosinta gratuita a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protectie si Paza, potrivit reglementarilor in vigoare.

Drepturile nu se acorda însa fostilor sefi de stat care au fost demisi prin referendum (Art. 1, alin. 3)

„Nu beneficiaza de prevederile prezentei legi persoana careia i-a incetat calitatea de sef al statului roman ca urmare a savarsirii unei infractiuni pentru care a fost condamnata definitiv sau ca urmare a demiterii din functie prin referendum.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andas

Eu nu il sustin nici pe Ponta si nici pe Antonescu, insa Basescu este genul de om caruia ii plac scandalurile.
Mrenescu, indiferent ce prezenta va fi la vot tu castigi ceva ca "sari" repede in apararea lor? Agresivitatea asta , asa afara sens, chiar nu o pot intelege!


AndaS, de acord, agresivitatea nu e buna. Nu face nimanui bine. Dar replica mea nu e agresiva avand in vedere ca vine ca raspuns la analogia ta de ordin literar. Inainte de a califica in felul respectiv niste oameni e bine sa te gandesti ca au dreptul la o opinie care s-ar putea sa nu fie in concordanta cu a ta.

Eu? Ce castig am eu? Eu nu-mi vreau tara calcata in picioare.Nici pe ea si nici legile ei. M-a prostit scoala.Sunt mai nationalista, asa. Am invatat acolo ca legea e egala pentru toti si ca trebuie respectata. Ce castig eu? Sper ca asta, respectarea legii fundamentale si a legislatiei romanesti ca intreg. Dar din pacate valorile nu mai conteaza in ziua de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Citat:
citat din mesajul lui andas

Eu nu il sustin nici pe Ponta si nici pe Antonescu, insa Basescu este genul de om caruia ii plac scandalurile.
Mrenescu, indiferent ce prezenta va fi la vot tu castigi ceva ca "sari" repede in apararea lor? Agresivitatea asta , asa afara sens, chiar nu o pot intelege!


AndaS, de acord, agresivitatea nu e buna. Nu face nimanui bine. Dar replica mea nu e agresiva avand in vedere ca vine ca raspuns la analogia ta de ordin literar. Inainte de a califica in felul respectiv niste oameni e bine sa te gandesti ca au dreptul la o opinie care s-ar putea sa nu fie in concordanta cu a ta.

Eu? Ce castig am eu? Eu nu-mi vreau tara calcata in picioare.Nici pe ea si nici legile ei. M-a prostit scoala.Sunt mai nationalista, asa. Am invatat acolo ca legea e egala pentru toti si ca trebuie respectata. Ce castig eu? Sper ca asta, respectarea legii fundamentale si a legislatiei romanesti ca intreg. Dar din pacate valorile nu mai conteaza in ziua de azi.


In Romania in care o gradinita mi-a bagat copilul in spital si au spus ca ea e de vina...niciodata.Toate pana aici.Legea e doar pentru smecheri.Da?Sa nu vina nimeni cu argumente ca legea e lege pentru toti.Nu e asa.Cati au dat piept cu legea cu copilul desfigurat de o .....nu am cuvinte?Nu ma mai lua cu legea asta...in vremea PDL-ului a fost oparita Eva....legea apropape ca nu a facut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Peste tot...aud ca vai Basescu a facut si a dres cu justitia....NU A FACUT NIMIC.Ai nevoie de nervi de otel si de avocati si bani multi ca sa te lupti cu un sistem care ar trebui sa apere nevinovatii.

Nu mai ic nimic.Am plecat ca mi-a crescut tensiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Deci ce sa inteleg ca PDL-ul e de vina pentru ce a patit copilul tau? Buna asta. Unghiul din care privesti e gresit. E exact pe dos. Daca ar exista mai multi oameni cu principii si care sa creada si sa respecte legile acestei tari in situatii ca cea prin care a trecut copilul tau ar fi pedepsit cineva. Dimpotriva, nu ne bagam picioarele in ea de lege pentru ca oricum n-o respecta nimeni.

Ce s-a intamplat cu avantul cu care scriai pe tot internetul ca mori cu ei de gat, ca te judeci pana in panzele albe???

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Off topic...e inceputa urmarirea penala impotriva ...lor,e la al treilea termen deja dosarul......dar a trebuit sa lupt....mult ....nu e PDL-ul,draga mea,dar justitia e cea din vremea PDL-ului o justitie corupta pe care trebuie sa o invingi cu propriile ei arme...josnic.
Asa ca Androix,nu te bucura ,tocmai ca am avut tupeu sa ma iau de gat cu ei....
Si de aia zic din toate puterile ca nu a facut nimic cu lupta impotriva coruptiei si nimic pentru o justitie normala...nimic cu majuscule da?

Mergi la inceput