Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Inca ceva, autoritatea electorala n-a validat referendumul trecut pentru demisia presedintelui tocmai fiindca n-a fost 50+1 din nr alegatorilor de pe liste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu sunt ca cetateanul turmentat

O sa ma duc la referendum (fetele mele sunt amatoare de votari, abia asteapta sa le dau sa puna vreo stampila sau sa bage buletinele de vot in urma), dar deocamdata nu-s hotarata unde pun stampila. Mai sunt 2 saptamani, vedem ce ne mai spune fiecare si ma mai gandesc.


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Si deci eu NU ma duc la vot.


De ce?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai am tot zis: pt ca asta a fost mesajul transmis de Base, in opinia mea.
Si in plus toate cite le-am enumerat mai sus.
Si in plus USL indeamna populatia sa iasa masiv la vot ( deci pt mine e clar ).

Ce? e ceva ce nu vad eu? imi scapa? ziceti.




daca USL indeamna populatia la vot inseamana ca sunt mai multi cei care vor vota pentru suspedare dacat impotriva ei, si vor sa se asigure ca vor fi prezenti la votare(apoi le-ar mai da si peste nas celorlalti ''ca ia uitati cu ce procent l-au suspendat romanii pe Basescu'').
Eu cred ca absenteismul va veni tot din partea celor care sunt impotriva suspendarii(le e greata,sila,''toti politicienii sunt la fel'' ,nu au alte alternative de votatre,etc).
Ura pentru Basescu e prea mare,prea puternica.


(Voua nu vi s-a intamplat sa mergeti la vot pe ultima 100 m si sa vedeti ca in dreptul numelui vostru exista deja o semnatura?Mie mi s-a intamplat si stiu si cateva persoane din anturajul meu ca au patit la fel.)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Hopa! Pai asta inseamna frauda pe fata! Cineva a "votat" in locul tau, dupa cum au fost directivele de sus!
Si ce ai facut cand ai constatat lucrul asta? Ai reclamat pe undeva? Ca e infractiune... Practic nu ai putut sa votezi! Sau ti-au dat peste nas "aaa, pai uite, ati votat?"

N-am patit niciodata asa ceva, dar in fine, de obicei merg la vot pe la mijlocul zilei. O data m-am dus, asa pe ultima suta de m, adica pe la 20.30-20-45 si nu a fost nici o problema, nu "votase" nimeni pt mine

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ba poate sa insemne si de fapt inseamna ca persoana care ii arata omului unde sa semneze,i-a arata un rand mai sus sau mai jos,sau omul a semnat in viteza gresit.

Haideti sa nu extrapolam.
Probabil ti-ai exercitat dreptul de vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Voi merge sigur la referendum!
Nu am nimic cu diaspora, au aceleasi drepturi ca si cei de aici, insa, de acolo de unde locuiesc stiu ei ce este mai bine pentru cei din tara? Au trait cumva cu scandalurile fara numar provocate de Zeus in ultimii 8 ani ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@catrinik
Iti respect decizia dar nu sunt de acord cu ea.
Nu am fost de acord cu acest referendum nu sunt nici acum nu este corect sau ma rog moral sunt multe de spus nu asta este esenta insa eu sunt principialist de felul meu.
Daca oficial este referendum inseamna ca oficial mi se cere parerea.
Deci este datoria mea sa imi spun parerea oricare ar fi aceasta.
Si daca majoritatea dintre cei ca mine spun intr-un anumit fel, indiferent daca ceea ce spun coincide sau nu cu parerea mea, am obligatia cel putin morala sa respect decizia majoritatii.
Eventuala afectare sau eu zic chiar deturnare a dorintei unei majoritati prin mijloace legate de absenteism nu sunt si nu vor fi corecte, nu subscriu acestora si personal imi doresc sincer ca astfel de practici sa dispara din societatea romaneasca indiferent de loc, zona, moment ca e referendum ca e greva parlamentara.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@catrinik
Iti respect decizia dar nu sunt de acord cu ea.
Nu am fost de acord cu acest referendum nu sunt nici acum nu este corect sau ma rog moral sunt multe de spus nu asta este esenta insa eu sunt principialist de felul meu.
Daca oficial este referendum inseamna ca oficial mi se cere parerea.
Deci este datoria mea sa imi spun parerea oricare ar fi aceasta.
Si daca majoritatea dintre cei ca mine spun intr-un anumit fel, indiferent daca ceea ce spun coincide sau nu cu parerea mea, am obligatia cel putin morala sa respect decizia majoritatii.
Eventuala afectare sau eu zic chiar deturnare a dorintei unei majoritati prin mijloace legate de absenteism nu sunt si nu vor fi corecte, nu subscriu acestora si personal imi doresc sincer ca astfel de practici sa dispara din societatea romaneasca indiferent de loc, zona, moment ca e referendum ca e greva parlamentara.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Intr-o tara normala, in care oamenii politici respecta legea, si nu schimba regulile jocului doar pentru ca pot, ceea ce spui tu e perfect logic si corect.
In Romania insa cand vad cum sunt comise ilegalitati pe banda rulanta de noua guvernare in scopul de-a acapara puterea (ignorarea deciziilor CC, schimbarea avocatului poporului cu unul care reprezinta pe oricine numai poporul nu, etc), si cand vad ca drepturile mele ca si cetatean imi sunt afectate (sunt mii de petitii trimise avocatului poporului pentru a contesta OUG-uri, iar el tace malc), si ca singura modalitate prin care pot eu sa ripostez e sa ies in strada sau sa boicotez referendumul, atunci aleg sa imi calc pe principii, si sa o fac.
Sunt un cetatean "model" din punctul asta de vedere, am votat intotdeauna, asa ca pentru a-mi linisti constiinta ca nu imi voi face datoria civica am ales sa particip in alt mod la referendum, in masura in care va fi si posibil (sa supraveghez, nu sa votez).

Asa ca nu, eu nu voi vota daca voi avea siguranta ca regulile jocului sunt cele facute de CC. E modul meu de a protesta, asa cum cei anti-basescu au puterea stampilei in maini, asa am si eu puterea de-a nu participa la vot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Oricum mai e pina pe 29. Si mai vedem pina atunci cum decurg lucrurile.

Eu una doresc clar taxarea modului in care USL s-a comportat in ultima vreme si il sustine pe Base, iar daca m-as duce la referendum as vota clar NU.
Dar ... ascultind mesajul transmis "scopul meu este cistigarea referendumului, romanii nu vor accepta acest mod de a face politica " eu l-am interpretat asa: stati acasa. boicotat-i. Nu le legiferati puciul cu un referendum.

Mai vedem ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

PS: fortand putin lucrurile (un scenariu putin probabil, dar nu imposibil), sa zicem ca merg la vot, sa zicem ca se intruneste majoritatea aia fix cu votul meu, si refrendumul devine valid, iar Basescu pica, vine USL=ul la putere cu norma intreaga, schimba si politizeaza tot ce poate, instaureaza anarhia, ne dau astia afara din UE, intram sub aripa protectoare a Rusiei, criza economica se amplifica, inflatie cat cuprinde, etc., etc. Scenarii puteti face si voi (poate altii vad mai roza treaba, eu nu), cert e ca peste 5-10 ani sa zicem o sa fie o dictatura completa, avand ca singura solutie de revenire la normal o revolutie cu iesit in strada si varsari de sange.
Cand copii mei vor fi acolo, in piete strigand jos Ponta, peste 10 ani, nu mi-as baga eu unghia in gat de ciuda stiind ca am avut puterea sa impiedic acest rau, dar n-am facut-o, pentru ca m-a macinat spiritul civic si onoarea?!

Mergi la inceput