Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 68

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.



mie, ceea ce a scris copiloi mi se pare foarte trist (suna putin pleonastic trist, foarte trist, eh! ;)) pt ca V Ponta este o persoana publica si mai mult este primul ministru al Romaniei deci cea mai mica suspiciune asupra lui se reflecta asupra tuturor romanilor: "Daca el a putut sa o faca, ce sa mai cerem de la ceilalti!?".
edit: gramatica, bat-o vina :)


reflectia asta e putin cam fortata, in primul rand ca nu le e tuturor accesibil acest lucru
de exemplu, ca sa ma folosesc de observatia Capcaunului (aceea privind standardele minime), numai absolventii de studii superioare se pot inscrie la doctorat (mai nou cica tre sa ai musai si master)...inscrierea e trecerea prin prima comisie, apoi sunt nu mai stiu cate referate, nu mai stiu cate examene si ce alte bazaconii...fiecare se incheie inaintea unei comisii, dupa toate astea e sustinerea in colectiv (de catedra sau departament..sau cum sunt organizati), dupa asta vine sustinerea publica...alta comisie... de aici impachetat merge la minister si pe unde mai merge pentru verificari si aprobari...deja e clar ca nu oricine poate face ce au facut ponta, kovesi si altii ca ei...(ca nu e ca la piata, te duci sa cumpari cartofi si pana iti cantareste vanzatorul, profiti de neatentia lui si ciordesti unu, asa de al naibii sa ai satisfactia ca l-ai facut, satisfactie care te va tine pana la cantarul pietei unde constati ca si de data asta tot el te-a facut pe tine)

apoi trebuie sa treaca cca 10 ani si daca esti intr-o functie oarecare vei fi dat in vileag, sa crape obrazul natiei de rusine ca e conationala cu tine....

mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene si de sustinatori ale lor, trebuie sa fi unul dintre ei ca sa poti face la fel...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Si stenogramele astea cu au aparut asa?

Intrebare din ciclul uselist "Nu-i bai ca Ponta a plagiat. Mai grav e ca plagiatul a transpirat".



Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.

Faptul ca apar in presa stenograme tam-nesam inseamna ca sunt servicii ale statului care fac asta la comanda. Daca justitia se face la comanda politica, asta ma afecteaza si pe mine.





Poate fi o explicatie mai putin interesanta ca teoria "serviciilor secrete" care monitorizeaza tot. De exemplu ca memebrii participanti la sedintele cu pricina au decis sa faca un banut "cinstit" oferind transcrierile discutiilor cui plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.



mie, ceea ce a scris copiloi mi se pare foarte trist (suna putin pleonastic trist, foarte trist, eh! ;)) pt ca V Ponta este o persoana publica si mai mult este primul ministru al Romaniei deci cea mai mica suspiciune asupra lui se reflecta asupra tuturor romanilor: "Daca el a putut sa o faca, ce sa mai cerem de la ceilalti!?".
edit: gramatica, bat-o vina :)


reflectia asta e putin cam fortata, in primul rand ca nu le e tuturor accesibil acest lucru
de exemplu, ca sa ma folosesc de observatia Capcaunului (aceea privind standardele minime), numai absolventii de studii superioare se pot inscrie la doctorat (mai nou cica tre sa ai musai si master)...inscrierea e trecerea prin prima comisie, apoi sunt nu mai stiu cate referate, nu mai stiu cate examene si ce alte bazaconii...fiecare se incheie inaintea unei comisii, dupa toate astea e sustinerea in colectiv (de catedra sau departament..sau cum sunt organizati), dupa asta vine sustinerea publica...alta comisie... de aici impachetat merge la minister si pe unde mai merge pentru verificari si aprobari...deja e clar ca nu oricine poate face ce au facut ponta, kovesi si altii ca ei...(ca nu e ca la piata, te duci sa cumpari cartofi si pana iti cantareste vanzatorul, profiti de neatentia lui si ciordesti unu, asa de al naibii sa ai satisfactia ca l-ai facut, satisfactie care te va tine pana la cantarul pietei unde constati ca si de data asta tot el te-a facut pe tine)

apoi trebuie sa treaca cca 10 ani si daca esti intr-o functie oarecare vei fi dat in vileag, sa crape obrazul natiei de rusine ca e conationala cu tine....

mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene si de sustinatori ale lor, trebuie sa fi unul dintre ei ca sa poti face la fel...



cred ca n-ai inteles/n-ai vrut sa intelegi ceea ce am spus (sau poate ca nu m-am exprimat eu suficient de clar). intr-adevar, doctoratul nu este accesibil tuturor dar furatul da (din pacate). este vorba de ideea care alimenteaza mentalitatea: "daca primului ministru i se trece cu vederea furtul, merge si la mine".
iar chestia ca "mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene", poate in lumea ta pt ca in lumea mea nu exista asa ceva (crede-ma ca iti spun din experienta. si da, am facut un master inainte de doctorat, amandoua in afara Romaniei). iar daca kovesi a plagiat, sa plateasca. deocamdata se pare in Europa dintre plagiatorii dovediti numai Ponta si ministrul de cultura al Rusiei (Vladimir Medinsky) au refuzat sa demisioneze. asta spune mult depsre verticalitatea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.



mie, ceea ce a scris copiloi mi se pare foarte trist (suna putin pleonastic trist, foarte trist, eh! ;)) pt ca V Ponta este o persoana publica si mai mult este primul ministru al Romaniei deci cea mai mica suspiciune asupra lui se reflecta asupra tuturor romanilor: "Daca el a putut sa o faca, ce sa mai cerem de la ceilalti!?".
edit: gramatica, bat-o vina :)


reflectia asta e putin cam fortata, in primul rand ca nu le e tuturor accesibil acest lucru
de exemplu, ca sa ma folosesc de observatia Capcaunului (aceea privind standardele minime), numai absolventii de studii superioare se pot inscrie la doctorat (mai nou cica tre sa ai musai si master)...inscrierea e trecerea prin prima comisie, apoi sunt nu mai stiu cate referate, nu mai stiu cate examene si ce alte bazaconii...fiecare se incheie inaintea unei comisii, dupa toate astea e sustinerea in colectiv (de catedra sau departament..sau cum sunt organizati), dupa asta vine sustinerea publica...alta comisie... de aici impachetat merge la minister si pe unde mai merge pentru verificari si aprobari...deja e clar ca nu oricine poate face ce au facut ponta, kovesi si altii ca ei...(ca nu e ca la piata, te duci sa cumpari cartofi si pana iti cantareste vanzatorul, profiti de neatentia lui si ciordesti unu, asa de al naibii sa ai satisfactia ca l-ai facut, satisfactie care te va tine pana la cantarul pietei unde constati ca si de data asta tot el te-a facut pe tine)

apoi trebuie sa treaca cca 10 ani si daca esti intr-o functie oarecare vei fi dat in vileag, sa crape obrazul natiei de rusine ca e conationala cu tine....

mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene si de sustinatori ale lor, trebuie sa fi unul dintre ei ca sa poti face la fel...



cred ca n-ai inteles/n-ai vrut sa intelegi ceea ce am spus (sau poate ca nu m-am exprimat eu suficient de clar). intr-adevar, doctoratul nu este accesibil tuturor dar furatul da (din pacate). este vorba de ideea care alimenteaza mentalitatea: "daca primului ministru i se trece cu vederea furtul, merge si la mine".
iar chestia ca "mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene", poate in lumea ta pt ca in lumea mea nu exista asa ceva (crede-ma ca iti spun din experienta. si da, am facut un master inainte de doctorat, amandoua in afara Romaniei). iar daca kovesi a plagiat, sa plateasca. deocamdata se pare in Europa dintre plagiatorii dovediti numai Ponta si ministrul de cultura al Rusiei (Vladimir Medinsky) au refuzat sa demisioneze. asta spune mult depsre verticalitatea lor.


eu vorbeam despre ce se intampla noi nu in europa, iar ca sa treci cu o teza copiata prin atatea comisii nu este accesibil oricui ci doar privilegiatilor, sunt in romania doctori in stiinte care si-au castigat titlul pe merit si sunt doctoranzi care muncesc pentru teza lor si care si sa vrea nu au cum sa se fofileze pentru ca nu fac parte dintre cei privilegiati...asa ca daca niste unii au plagiat si nu le crapa obrazul de rusine cand ies din casa si dau ochii cu lumea, eu nu o sa imi pun tarana in cap ca asa vrea europa sau mapamondul, eu o sa imi pun tarana in cap numai pentru faptele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.



mie, ceea ce a scris copiloi mi se pare foarte trist (suna putin pleonastic trist, foarte trist, eh! ;)) pt ca V Ponta este o persoana publica si mai mult este primul ministru al Romaniei deci cea mai mica suspiciune asupra lui se reflecta asupra tuturor romanilor: "Daca el a putut sa o faca, ce sa mai cerem de la ceilalti!?".
edit: gramatica, bat-o vina :)


reflectia asta e putin cam fortata, in primul rand ca nu le e tuturor accesibil acest lucru
de exemplu, ca sa ma folosesc de observatia Capcaunului (aceea privind standardele minime), numai absolventii de studii superioare se pot inscrie la doctorat (mai nou cica tre sa ai musai si master)...inscrierea e trecerea prin prima comisie, apoi sunt nu mai stiu cate referate, nu mai stiu cate examene si ce alte bazaconii...fiecare se incheie inaintea unei comisii, dupa toate astea e sustinerea in colectiv (de catedra sau departament..sau cum sunt organizati), dupa asta vine sustinerea publica...alta comisie... de aici impachetat merge la minister si pe unde mai merge pentru verificari si aprobari...deja e clar ca nu oricine poate face ce au facut ponta, kovesi si altii ca ei...(ca nu e ca la piata, te duci sa cumpari cartofi si pana iti cantareste vanzatorul, profiti de neatentia lui si ciordesti unu, asa de al naibii sa ai satisfactia ca l-ai facut, satisfactie care te va tine pana la cantarul pietei unde constati ca si de data asta tot el te-a facut pe tine)

apoi trebuie sa treaca cca 10 ani si daca esti intr-o functie oarecare vei fi dat in vileag, sa crape obrazul natiei de rusine ca e conationala cu tine....

mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene si de sustinatori ale lor, trebuie sa fi unul dintre ei ca sa poti face la fel...



cred ca n-ai inteles/n-ai vrut sa intelegi ceea ce am spus (sau poate ca nu m-am exprimat eu suficient de clar). intr-adevar, doctoratul nu este accesibil tuturor dar furatul da (din pacate). este vorba de ideea care alimenteaza mentalitatea: "daca primului ministru i se trece cu vederea furtul, merge si la mine".
iar chestia ca "mediul universitar este o cloaca de astfel de specimene", poate in lumea ta pt ca in lumea mea nu exista asa ceva (crede-ma ca iti spun din experienta. si da, am facut un master inainte de doctorat, amandoua in afara Romaniei). iar daca kovesi a plagiat, sa plateasca. deocamdata se pare in Europa dintre plagiatorii dovediti numai Ponta si ministrul de cultura al Rusiei (Vladimir Medinsky) au refuzat sa demisioneze. asta spune mult depsre verticalitatea lor.


eu vorbeam despre ce se intampla noi nu in europa, iar ca sa treci cu o teza copiata prin atatea comisii nu este accesibil oricui ci doar privilegiatilor, sunt in romania doctori in stiinte care si-au castigat titlul pe merit si sunt doctoranzi care muncesc pentru teza lor si care si sa vrea nu au cum sa se fofileze pentru ca nu fac parte dintre cei privilegiati...asa ca daca niste unii au plagiat si nu le crapa obrazul de rusine cand ies din casa si dau ochii cu lumea, eu nu o sa imi pun tarana in cap ca asa vrea europa sau mapamondul, eu o sa imi pun tarana in cap numai pentru faptele mele



nu tu trebuie sa iti pui cenusa-n cap (pt ca nu tu, nadaflorilor, "vorbesti" in numele tuturor romanilor si te impaunezi cu un doctorat furat). eu cred ca VP ar trebui sa demisioneze (si sa isi puna cenusa-n cap) din respect pentru amaratii aia care isi mananca zilele si noptile si muncesc pe branci sa obtina un doctorat pe bune (si care acum risca sa fie pus sub semnul intrebarii de toate institutiile din afara Romaniei). dar, vorba unui prieten de demult, de unde nu e, nici D-zeu nu cere.
iar cand spui "ce se intampla noi nu in europa", ultima oara cand am verificat Romania era o tara europeana (sau macar incerca sa fie).
edit: si pt ca se intreaba unii de ce acum si nu atunci, Pal Schmitt (presedintele Ungariei), a obtinut doctoratul in 1992 si a fost prins cu ocaua mica/demisionat in 2012 (pt "optimisti" - poate ca VP sa demisioneze in 2023). si o sursa: http://www.bbc.co.uk/news/18962349

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Noi avem doi pe lista, suntem cei mai tari.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

M-am grabit si am uitat sa mentionez ca pe cel de-al doilea plagiator noi il vrem in continuare la conducere, ce daca il arata Europa (si nu numai) cu degetul, pentru numai 100 de pagini sa-l dam jos, nu....nici chiar asa, ii acordam votul de incredere si ne mandrim cu el, altul mai bun n-avem. Indrumatorul tezei lui de doctorat era aplaudat ieri la scena deschisa cand a intrat in sala de judecata si asta numai pentru ca si-a tras un glont pe langa (saracu' ), putem sa-i acordam si lui o sansa. Merge si asa, suntem un popor bun si iubitor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

In timp ce euro se duce de-a dura cat nu s-a dus in 3 ani de criza gestionata de dictator, guvernul cel mai competent incearca sa tina in frau cresterea deficitului prin taierea investitiilor, iar BERDul inrautateste prognoza de crestere a Romaniei ( pe a Bulgariei o pastreaza neschimbata, cata nesimtire), premierul nostru preacinstit o trage de urechi pe Viviane Reding care desigur e in campanie electorala pedele si e spalata pe creier, face pe agentul imobiliar pentru ca are prea mult timp disponibil si totul in jur e foarte roz, presedintele interimar cantonat la Antena 3 zice ca "ramasagul" cu retragerea din viata politica nu a existat pentru ca atunci nu luase in calcul pragul si boicotul si... si... si...,iar primarii pesede majoritari in tara pregatesc evenimentul cu foarte mare grija : astfel, in Panciu, exista un inventar al cetatenilor cu drept de vot care sunt atent monitorizati, adica primarul stie cine a votat si cine nu a votat ceva de genul "fisa de bloc", cam ca in "1984", masinile sunt gata spalate si aranjate, fiecare sectie cu masina ei, ba unii au fost si in carciumi sa ii convinga ca in Giurgiu, de preferat nu trebuie vazute microbuze sau autocare, ci masini normale.
Din pacate, mai trebuie rachiu, placinte si sandvisuri, deci facem apel la sufletele caritabile din aceasta tara sa aiba mila de bietii oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Si stenogramele astea cu au aparut asa?

Sau nu va intereseaza Face parte din democratie











daca hotul nu e prins se numeste ca-i cinstit, nu?
hai sa ii dam in cap la cel ce-l prinde! tipic USL!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Despre ce hot si despre ce hotie vorbesti?
Dovezi?





In cel mai rau caz dovezile sunt ca ale lui Ponta cu vila.
Un mic sfat: cereti-le sa incerce, macar un pic asa sa vada cum e ca poate le place , sa si guverneze. Sa stai toata ziua la teveu s-ar putea sa faca rau la creier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Si stenogramele astea cu au aparut asa?

Intrebare din ciclul uselist "Nu-i bai ca Ponta a plagiat. Mai grav e ca plagiatul a transpirat".



Plagiatul lui Ponta e problema lui personala si e onoarea lui in joc. Nu ma afecteaza pe mine, ca cetatean.






Oho, si inca cum ma afecteaza.
Am un copil care a ajuns la varsta concursurilor scolare si a evaluarilor. Am mai spus, in unele scoli se copiaza la greu, acum, daca ponta nu pateste nimic, o sa fie bairam.
In plus, eu mi--am facut personal lucrarea si nu prea pricep cum un copiator, un hot cu alte cuvinte, conduce guvernul cel mai cinstit si cel mai competent din istoria Romaniei.(saraca!)

Mergi la inceput