Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu personal, dupa referendm sunt foarte OK cu oricare din rezultatele posibile. Daca ramane Basescu e OK, daca pleaca vom avea alegeri anticipate, OK, s-ar fi intamplat asta oricum peste doi ani.

Sunt tare curioasa daca cei care doresc demiterea sunt in stare sa accepte oricare din rezultatele posibile ale referendumului. Pana la urma, daca nu e cvorum inseamna ca pur si simplu nu s-au adunat destul de multi care sa-si doreasca ca Basescu sa plece acasa, in acest moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
Mult stimate si iubite tovarase Victor Ponta,


Din inima va multumesc pentru invitatia la Referendumul de duminica si pentru increderea acordata mie si concetatenilor mei pe care ne catalogati ca fiind poporul. Constat cu deosebita satisfactie ca importanta mea creste ori de cate ori presedintele – suspendat momentan – Traian Basescu va supara, justitia va condamna cate un mentor sau sponsor, Universitatea Bucuresti va gaseste plagiator. Pentru asta, in mod normal ar trebui sa-i multumesc lui Traian Basescu, Justitiei sau Universitatii Bucuresti, pentru ca, fara ei, eu – si ca mine multi altii, am ramane la categoria „prostime”. Si totusi nu indraznesc sa le multumesc lor, ci va adresez Domniei Voastre intreaga mea recunostinta, pentru ca oricum o luati si fara acordul meu. In numele meu – fac si eu parte din popor – l-ati suspendat pe Traian Basescu, in numele meu l-ati lasat acasa si ati mers la Bruxelles chiar daca Curtea Constitutionala a spus ca nu e legal si tot in numele meu ati infiintat propria dumneavoastra comisie care sa stabileasca daca ati plagiat sau nu. Mi-ati luat atunci vointa. Este evident ca imi veti lua si recunostinta, chiar fara voia mea. Exact asa cum probabil imi veti lua si votul, duminica, chiar daca nu am sa onorez invitatia dumneavoastra de a ma prezenta la plebiscit.
Va intreb insa, mult iubite si stimate tovarase Victor Ponta, daca parerea poporului – si a mea evident – este atat de importanta pentru domnia voastra, de ce nu ati pus in aplicare vointa noastra manifestata prin referendumul din 2009? Am „ordonat” atunci – noi poporul – sa reduceti numarul de parlamentari la 300 si sa schimbati organizarea Parlamentului din bicameral in unicameral. Nu ati avut interesul sa o faceti, pentru a nu va pierde posturile si privilegiile si de aceea nu v-a durut nici macar in dos de vointa noastra, a poporului. Acum ne invitati la vot, pentru ca aveti interesul sa-l schimbati pe Traian Basescu. Va anunt pe aceasta cale ca nu accept sa ma transformati dumneavoastra, mult iubite si stimate Tovarase Ponta, si acolitii dumneavoastra, intr-o masina de vot care sa functioneze exclusiv in interesul unor grupuri politice care tin seama de vointa noastra numai atunci cand interesul personal sau de grup nu le este afectat. Va asigur iubit conducator de partid si de guvern ca nu ma voi lasa manipulat de mesaje demagogice si promisiuni desarte. Ca nu cred in buna dumneavoastra intentie asa cum nici Europa nu crede si cum sper ca nici majoritatea dintre romani nu vor crede. Puneti dumneavoastra in aplicare decizia noastra, a POPORULUI, din 2009, reduceti numarul de parlamentari, treceti la Parlamentul unicameral si apoi mai vorbim despre referendumuri si vointa poporului.
In aceste conditii, nu vad de ce sa-mi irosesc timpul si sa particip la un vot pentru un sistem care oricum nu tine cont de vointa mea decat atunci cand ii convine. Asa ca ma voi duce si eu la vot numai atunci cand imi convine. Duminica am altceva mai bun de facut. Nu o sa spun ca orice as face e mai folositor pentru mine si pentru popor, decat daca ma duc la Referendum.


Sursa originala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Sunt tare curioasa daca cei care doresc demiterea sunt in stare sa accepte oricare din rezultatele posibile ale referendumului. Pana la urma, daca nu e cvorum inseamna ca pur si simplu nu s-au adunat destul de multi care sa-si doreasca ca Basescu sa plece acasa, in acest moment.


Nu, nu vor fi. Apoi o vor da cu: asta a fost vointa poporului. Base s-a intors la Cotroceni impotriva vointei poporului.

**************

Astia pe la consulate au primit ordin sa elibereze pe loc buletine ( in caz ca au expirat ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

In primul rand, mesajul meu era o caterinca evidenta, doar ca unii sunt atat de infocati in apararea intereselor personale, incat l-au luat la modul serios !


Daaa, Mickyyy, copiloi sigur isi apara "interesele personale" cu cele maxim 30 de mesaje postate la topicurile de politica de cand a inceput sarabanda asta......

Tu insa cu cele 6-7 topicuri!!! si sute de postari la aceleasi topicuri pur si simplu nu poti fi banuita de interese personale in aceasta disputa politica. Nuuu, nici pomeneala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu sint curioasa de ceva, poate voi stiti sau ati observat ( ca eu deja le-am pierdut sirul ): cei de la USL care se strofoaca toata ziua pe la TV sau in conferinte nu au cumva dosare penale?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Eu personal, dupa referendm sunt foarte OK cu oricare din rezultatele posibile. Daca ramane Basescu e OK, daca pleaca vom avea alegeri anticipate, OK, s-ar fi intamplat asta oricum peste doi ani.

Sunt tare curioasa daca cei care doresc demiterea sunt in stare sa accepte oricare din rezultatele posibile ale referendumului. Pana la urma, daca nu e cvorum inseamna ca pur si simplu nu s-au adunat destul de multi care sa-si doreasca ca Basescu sa plece acasa, in acest moment.

Daca ar fi alegeri atunci cei absenti ar fi considerati ca se abtin ceea ce nu ar fi afectat castigatorul.
Fiind un referendum cei absenti se considera ca se opun demiterii si il sustin pe presedinte ceea ce-i fals.

In diaspora sunt aproximativ 2 mil de cetateni cu drept de vot din care, la fiecare scrutin s-au prezentat la vot 5%.

Practic cei 2 mil nu se pronunta, dar prin pragul respectiv se considera ca fiind impotriva demiterii.
Comisi de la Venetia www.venice.coe.int/docs/2007/CDL-AD%282007%29008-rom.pdf" target="_blank">CODUL DE BUNE PRACTICI ÎN MATERIE DE REFERENDUM spune clar la pag.13 ca:
Citat:
7. Cvorum
Nu se recomanda urmatoarele:
a. un cvorum (prag, procentaj minimal) de participare, întrucât îi asimileaza pe cei care se abtin cu partizanii votului negativ;
b. un cvorum de aprobare (acceptarea de catre un procentaj minimal din numarul alegatorilor înscrisi), întrucât risca sa creeze o situatie politica dificila în cazul când proiectul este adoptat cu o majoritate simpla, inferioara însa cvorumului (pragului) necesar.


10% electorat absent din tara inseamana foarte mult si asta ar fi justificat cu atat mai mult eliminarea pragului minim raportat la cei inscrisi in liste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Eu sint curioasa de ceva, poate voi stiti sau ati observat ( ca eu deja le-am pierdut sirul ): cei de la USL care se strofoaca toata ziua pe la TV sau in conferinte nu au cumva dosare penale?

Unii au altii nu. Spre exemplu Ghise nu are, desi a fost primar.

Nu cred ca au mai multe decat au, sau se estimeaza ca vor avea oponentii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Vai, stimate tovarase Ciocan, sa vedeti, o tanti care cica este Procuror General al Romaniei si a stat pret de doua mandate pe acest post, ca sa vezi, e tot o copy-paste! Si mai are cateva luni in aceasta functie importanta, dar tovarase Ciocan, stiu ca nu va intereseaza asta, e de porc sa o pomenim pe vajnica luptatoare cu coruptia, replica dumneavoastra ar fi ca a tuturor pedeleilor: dar de ce iar va uitati in ograda noastra, e constructiv asa?


Vad ca sefii din minerit s-au grabit sa puna in practica dorinta sfanta a lui Base: retin ilegal buletinele oamenilor ca sa nu voteze duminica. Eh, vrei nu vrei, la vot stai acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Asa hop top sa o dam iar cu plagiatul.
Sau cu: da' si ala a furat. da' si ala a facut!!!

Mergi la inceput
Mergi la inceput