Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui histamina

copiloi, unde-s mama argumentele alea, ca eu nu le-am vazut in 58 de pagini?
sau scrii la alt topic, intocmai ca USLul.cand ii intrebi de ceva si nu au ce spune,schimba subiectul.

asa , de curiozitate.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


histamina, tot te impiedici de mine.

Imi ceri sa aduc argumente pe niste chestiuni care nu au de-a face cu referendumul de duminica. Nu se voteaza duminica daca Ponta a plagiat sau nu.


Categoric nu ,"dar ce mult conteaza!"( asta era raspunsul la un banc porcos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

CCR a respins contestatia PDL.

Deci referendum intre orele 7-23 e constitutional.

Comentarii?





dap, eu comentez . Atata timp cat sustinatori lui basescu au declarat public faptul ca vor boicota alegerile, consider ca se face risipa din bani publici pastrarea deschisa a sectiilor o perioada atat de indelungata!!
Pentru cei 5 milioane de votanti usl, sunt peste 18,000 de sectii deschise, adica mai putin de 300/persoane pe sectie. Asta inseamna ca in cele 16 ore de vot, vor merge in medie cam 19 persoane pe ora! Cum in fiecare sectie sunt 6 reprezentanti ai partidelor, deci 6 stampile, fiecare membru al comisiei va avea de "ajutat" 3-4 persoane/ora sa voteze .

Prin urmare, consider ca remuneratia aferenta unui membru al comisiei de vot nu se justifica. De fapt, exemplu clasic usl-ist de "noi ne facem ca muncim"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Ceea ce nu vreti voi sa intelegeti este ca votul de duminica il vizeaza doar pe Basescu si numai pe el.
Nu trebe sa votezi intre Basescu si X sau intre Basescu si Y.

Deci aducerea in discutie a lui X sau Y e doar sa ne aflam in treaba.

Duminica pe buletinul de vot e doar un nume: Basescu Traian.




De acord daca si cei care voteaza pentru demitere ar discuta numai despre incalcarile grave ale Constitutiei. Ca despre asta este vorba duminica. Dar aici se discuta vrute si nevrute, asa cum tot vrute si nevrute sunt scrise si pe panourile USL de peste tot. Care n-au nici o legatura cu demiterea ci eventual cu sanctionarea presedintelui la termen, prin vot la expirarea mandatului.

Asa ca pretentia asta a ta cu pana duminica nimic despre nimeni si de luni incolo veti vedea de fapt cu ce ati ramas e derizorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


dap, eu comentez . Atata timp cat sustinatori lui basescu au declarat public faptul ca vor boicota alegerile, consider ca se face risipa din bani publici pastrarea deschisa a sectiilor o perioada atat de indelungata!!



Asta e gandire tipic democratica?
Adica daca unii nu vor, atunci sa nu aiba dreptul nici ceilalti sa voteze . E logica basista, dar din pacate nu are de-a face cu democratia, dreptul la vot etc.

Cu atat mai mult, faptul ca se cheltuie bani publici pt a-ti putea manifesta tu dreptul democratic, ar trebui sa mergi la vot.

Dar daca presedintele masaverde v-a spus sa stati acasa, stati.
Vorba lui CTP: va simtiti ca turma de oi, cand inainte, cand inapoi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali


De acord daca si cei care voteaza pentru demitere ar discuta numai despre incalcarile grave ale Constitutiei. Ca despre asta este vorba duminica.




Perfect adevarat. Dar problema asta s-a transat deja. Curtea Constitutionala a spus ca suspendarea e constitutionala.

CCR nu a spus in niciun fel ca Basescu NU ar fi incalcat grav constitutia.

Ca nu-ti place verdictul, asta e.

Dar el ramane in istorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar nu a spus clar nici ca a incalcat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


dap, eu comentez . Atata timp cat sustinatori lui basescu au declarat public faptul ca vor boicota alegerile, consider ca se face risipa din bani publici pastrarea deschisa a sectiilor o perioada atat de indelungata!!



Asta e gandire tipic democratica?
Adica daca unii nu vor, atunci sa nu aiba dreptul nici ceilalti sa voteze . E logica basista, dar din pacate nu are de-a face cu democratia, dreptul la vot etc.

Cu atat mai mult, faptul ca se cheltuie bani publici pt a-ti putea manifesta tu dreptul democratic, ar trebui sa mergi la vot.

Dar daca presedintele masaverde v-a spus sa stati acasa, stati.
Vorba lui CTP: va simtiti ca turma de oi, cand inainte, cand inapoi





In primul rand, mesajul meu era o caterinca evidenta, doar ca unii sunt atat de infocati in apararea intereselor personale, incat l-au luat la modul serios !

In al doilea rand, citez: "faptul ca se cheltuie bani publici pt a-ti putea manifesta tu dreptul democratic" - iarta-ma doamne, da' eu le-am cerut referendum???? Cine i-a pus sa cheltuie banii publici pe mizeria asta? Ia sa mai bage un buletin de vot pentru referendumul asta - sunteti de acord sa aruncam banii pe geam pe referendumuri ori de cate ori ni se scoala noua?! Garantez ca 90% vor spune nu!!

Daca ar fi o modalitate prin care sa nu achit la buget bucatica mea de impozit care se va cheltui pe organizarea acestei farse, zau ca as face-o!! Asa ca vraja cu sa-mi manifest eu dreptul democratic, nu tine! La alegeri, sunt 100% de acord, de asta nici n-am lipsit pana acum de la vreun tur de scrutin. dar la orice traznaie de refrendum li se nazare??? daca ar fi dupa mine, i-as pune pe aia 256 parlamentari sa plateasca din buzunare costurile pentru acest referndum!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Dar nu a spus clar nici ca a incalcat-o!




A spus insa ce era de competenta ei sa spuna: ca suspendarea e constitutionala.

Case closed!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Lali


De acord daca si cei care voteaza pentru demitere ar discuta numai despre incalcarile grave ale Constitutiei. Ca despre asta este vorba duminica.




Perfect adevarat. Dar problema asta s-a transat deja. Curtea Constitutionala a spus ca suspendarea e constitutionala.

CCR nu a spus in niciun fel ca Basescu NU ar fi incalcat grav constitutia.

Ca nu-ti place verdictul, asta e.

Dar el ramane in istorie.




Curtea constitutionala a spus ca nu a existat nici o incalcare grava a Constitutiei. Si ca, din 7 puncte ridicate de USL in doua s-au constatat incalcari.

Constitutia spune ca presedintele poate fi suspendat daca se constata incalcari grave ale Constitutiei.

Desigur cel mai convenabil ar fi ca poporul sa nu gandeasca cand voteaza. Si atunci de ce mai voteaza ?
Uite ca nu toti sunt asa. Unii mai au cap si gandesc, citesc legile, vor sa stie si ce se intampla dupa referndum in fiecare din ipotezele posibile si sa aleaga in cunostinta de cauza.

Desigur ca ti-ar conveni sa vorbim despre USL dupa referendum, vom vorbi si atunci, stai linistita. Dar nu poti sa ne pui lacat la ... taste, cum sugerai mai inainte cu referire la Plesu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Copiloi, la mine la munca s-au introdus niste teste obligatorii, care trebuiesc promovate de toti angajatii. Ce nevoie are femeia de serviciu sau soferul sa dea test de contabilitate (e doar un exemplu)? Nu are, dar au modificat ROF-ul si cine nu ia testul, i se poate desface contractul de munca.

Femeia aia de serviciu saraca chiar daca e la mintea cocosului ca nu trebuie sa stie contabilitate ca sa dea cu matura, conform "legilor" interne din firma, poate fi data afara daca nu ia acel test. Daca va fi cumva data afara, e "constitutional", si nicio instanta nu ii va da dreptate, pentru ca a semnat un act aditional la contractul de munca. Intereseaza pe cineva latura morala daca va vrea sa o dea afara?! Nope!
Asa si presedintele, oricare ar fi el, odata ajuns la cotroceni stie ca oricand poate fi suspendat, pentru ca a jurat sa respecte constitutia, iar in constitutie e prevazuta suspendarea.

Daca noi avem clauza in constitutie ca presedintele poate fi suspendat, indiferent de decizia CC, e la mintea cocosului ca orice-ar motiva CC-ul, suspendarea e constitutionala.
Daca cineva vrea cu tot dinadinsul sa o faca, nu conteaza CC-ul. Avizul e doar consultativ!!

Mergi la inceput