Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu ma intreb daca vom fi lamuriti in ce conditii se va desfasura referendumul exact pana pe 29 iulie! Imi este greu sa cred ca se va lua in calcul 50%+1 cum a decis CC!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, nici mie nu-mi este clar pina la urma care dintre variante a ramas in picioare si am vazut in jurul meu oameni absolut convinsi ca s-a stabilit deja...care se "paruiesc" intre ei si se contrazic sustinind variante diferite. Asadar, cum e deocamdata?



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Azi 12.07.2012 e conform prevederilor actuale in vigoare publicate in MO.

50%+1 din cei care au votat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adica ramane valabila asta?Banuiesc ca ce apare in MO e definitiv si obligatoriu de aplicat,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

e definitiv pana la modificare (ia modificarea asta intr-un sens larg - lege, alta oug, hotarare cc etc)

(bineinteles, modificarea tb sa fie publicata in aceeasi publicatie de larga circulatie din subordinea guvernului.) daca e lege intra in vigoare la 3 zile de la publicare (daca in textul ei nu se prevede un termen mai lung), celelalte acte din momentul publicarii.

pana la data referendumului, actul normativ in baza caruia se organizeaza ar mai putea fi schimbat de aproximativ 10 ori (ma gandesc ca mai mult de o data pe zi nu fac fata).

Nu ca asta ar fi legal (pt. ca 1. regulile referitoare la drepturi elective nu se pot schimba cu 1 an inainte de alegeri si 2. nu se poate da o ordonanta de guvern in domeniul acesta - asta in punctele principale si in linii mari), da' nu mai vad pe nimeni sa se-mpiedice de lege in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu mai au uslasii cum sa o dea la intors.
La Brux Ponta a afirmat clar ca se va respecta horatirea CC, referendumul va fi atent monitorizat de europeni, Crina Balerina a semnat azi un decret cf caruia se pot da OUG si in vacanta parlamentara.
Asa ca nu mai e loc de intos. Deci 50+1.

Si deci eu NU ma duc la vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Si deci eu NU ma duc la vot.


De ce?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pen'ca deja crede in promisiunile lu' ponta mai mult decat in ce-i scris in monitoru' oficial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Da, ceata-i deasa in continuare...
Lupta pentru cifre e un alt aspect interesant. Pe de-o parte ne-a scazut natalitatea si unii ar crede ca a scazut si populatia Romaniei. N-as fi asa de sigura. A imbatranit , da, de acord, dar poate n-a scazut. In ultimii ani, cetatenia romana a fost acordata multor persoane, cei mai multi sunt fratii de peste Prut, dar pe langa ei s-au mai stabilit in Romania si au obtinut cetatenie si altii. Cifra de 18 milioane de alegatori e mai mica decat cea care ar trebui sa fie anuntata acum fiindca la locale nu pot vota cetatenii romani cu domiciliul in strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Si deci eu NU ma duc la vot.


De ce?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai am tot zis: pt ca asta a fost mesajul transmis de Base, in opinia mea.
Si in plus toate cite le-am enumerat mai sus.
Si in plus USL indeamna populatia sa iasa masiv la vot ( deci pt mine e clar ).

Ce? e ceva ce nu vad eu? imi scapa? ziceti.

Mergi la inceput