Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cele mai multe minciuni le-a spus El suspendado, aia cu imi dau demisia in 5 minute e antologica. Daca s-ar face un top cu cine ce a mintit, marinelul ar conduce detasat. Dar stiu, vai, a mintit spre binele poporului. Se accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Cele mai multe minciuni le-a spus El suspendado, aia cu imi dau demisia in 5 minute e antologica. Daca s-ar face un top cu cine ce a mintit, marinelul ar conduce detasat. Dar stiu, vai, a mintit spre binele poporului. Se accepta.

Ingrid S si Diana


Nu a mintit.S-a razgandit.Parca asa spunea ca orice politician se poate razgandi. Si mai era si filmuletul acela in care il facea un puiut de comunist pe un tanar care il intreba de ce a mintit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Catrinik, si ce ai vrea sa explic? Tot cereti explicatii de la cei care au marturisit ca sunt antiBasescu. Sa iti explic evidenta? Unde e minciuna? Le-a trimis prima oara raspunsul in draft. Vineri, si luni a fost scrisoarea oficiala. Luni au trimis draft CE cu MCV-ul, marti oficial. Intreaba-i pe ei care e treaba cu draftul... ne suparam noi dc CE n-o face ca nu il suferim pe Ponta?In rest no comment!


Magistrala Sinteza Antenelor de aseara! au reluat o filmare cu Videanu din noaptea alegerilor(parca as spune noaptea Sf Bartolomeu si nu cred ca gresesc, pt ca atunci au fost masacrate voturile acelora care au optat pt Geoana, majoritar in tara). Vorbea din fata ecranului cu rezultatele BEC furnizate de STS cu Viorel Hrebenciuc la telefon. Tonul discutiei desi nu mai are rost sa il comentez, era al unui om (sistinut de backing vocals PDL) care era sigur ca Basescu a castigat detasat. Asta se intampla pe la orele 2 si jumatate noaptea. Si spunea ca ii da el rezultatele, nu mai are rost sa numere in paralel, persiflandu-l, ca stie exact ce si cum mai putin rezultatele la 76 de sectii de votare din diaspora!!! reamintes, Basescu a castigat la un scor strans exclusiv datorita "diasporei"!
Iar apoi arata un alt film, deh! pe toate le-am vazut la momentul cand s-au petrecut, doar ca acum prind sens...cu Blaga, minsistru de interne interimar SUSPENDAT, Videanu, Berceanu la Ministerul de interne, in dimineata de dupa alegerea presedintelui. Dap, la vremea respectiva au fost acuzati de PSD ca intalnirea ar fi avut loc pt a ordona stergea filmarilor de la sectiile de votare speciale insa politica ciocului mic ca acum noi suntem la putere si-a spus cuvantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Deci boicot!!!


Discutie de azi de pe hotnews:

I:
De ce puneti romanii intr-o astfel de situatie, extrem de dificila, indemnandu-i sa mearga la vot si sa valideze prin prezenta lor acest referendum organizat pentru a legitima o lovitura de stat?
Nu credeti ca tocmai boicotarea acestui simulacru de referendum, ar fi un semnal extrem de puternic, transmis întregii lumi, ca romanii nu accepta calcarea in picioare a democratiei?

R:
Stiu ca atitudinea mea ii pune pe romani intr-o situatie extrem de dificila. Trebuie sa-ti spun ca obiectivul meu nu a fost acesta, ci ideea ca prin vot romanii pot arata ca democratia este instaurata generalizat in poporul roman. Asta ne-ar fi permis o mult mai rapida reabilitare ca tara in interiorul UE, pentru ca ar fi demostrat ca poporul este deasupra clasei politice. Sigur, si varianta neprezentarii este una valabila, si inteleg sensibilitatea celor care nu vor participa la vot pentru a nu legitima lovitura de stat. Daca nu as fi fost minat de gindul rapidei recuperari a credibilitatii Romaniei, si eu as fi indemnat la neparticipare.

**********************

I:
Stim toti ca usl va fura la alegeri si inca masiv asa ca ar trebui sa va pregatiti pt asta. De ce nu cereti totusi oamenilor sa stea acasa si absenteismul este expresia unei optiuni.

R:
Voi reflecta la propunerea ta


Mai multe aici:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12857006-traian-basescu-discuta-online-cititorii-luni-ora-11-00.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Deci boicot, se hotari ganditor marinelul, ce am declarat in 2007 cu participarea obligatorie la vot daca se cere cvorum era doar sub influenta bauturilor alcoolice, hahaha. Poporul meu credincios, stai acasa ca un las si nu-ti exercita un drept fundamental.

Ca asa sade bine unui personaj de o factura dubioasa ca Base, sa indemne tot posibilul votant la un somn bun in ziua de duminica.
Cica apara statul de drept. Romanul e un orb condus de un chior. Rusine Dinu Patriciu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Stim cu totii ca se va fura la referendum?????
Dar cand a fost vorba de observatori straini raspunsurile au fost:
Ponta:Suntem deschisi la orice fel de observatori
Basescu:Cred ca nu avem nevoie de monitorizare, România este un stat stabil din punct de vedere al functionarii institutiilor implicate în referendum”,

Si acum o dam la intors....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Stim cu totii ca se va fura la referendum?????


Daca nu stim asta, atunci de ce:
- s-a prelungit programul pana la ora 23 seara? in conditiile in care la locale, unde erau 4 buletine de vot, mult mai stufoase, au considerat ca un program de 12 ore este mai mult decat suficient?!
- procesele verbale sunt facute la gramada, nu exista rubrica pentru cei care au votat pe liste speciale?
- nu vor sa foloseasca camerele de luat vederi deja existente in majoritatea sectiilor de vot (se stie ca in general se voteaza in scoli si licee, care au camere deja instalate de la bac sau capacitate)?
- nu vor sa foloseasca softul pentru depistarea votului multiplu, care deja exsta si a fost folosit la 2-3 runde de alegeri locale?

Ca sa nu mai zic de sectii de vot in hoteluri!! Stiti ce are fiecare hotel din belsug?! Va spun eu daca nu stiti: nume si CNP-uri de turisti!!!

Asa ca pana la proba contrarie, da-mi voie sa fiu sceptica, legat de bunele lor intentii!

PS: pentru boicot, asa cum exista declaratie pe propria raspundere atunci cand vrei sa votezi pe liste speciale (prin care declari ca nu ai mai votat) eu propun pentru cei care vor sa boicoteze sa faca o declaratie pe propria raspundere prin care anunta ca NU vor vota. Si sa le depuna la sectia de care apartin, iar in caz ca vor descoperi CNP-ul lor pe liste, sa poata face scandal!! Plus ca orice declaratie de boicot depusa la sectie, inseamna de fapt un vot impotriva demiterii

Cum ar fi ca la final, in sectie sa se numere: xxx de voturi DA, xxx de voturi NU, si xxx de declaratii de boicot?!

Chiar daca nu au legitimitate, au impact acele declaratii, doar sa fim lasati sa le depunem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Referendulmul este acelasi lucru cu alegerile presedintelui, parlamentare ori locale?
Boicotul prin absenteism este o minciuna atat timp cat rezultatul este favorabil in sensul nedemiterii presedintelui.
Ce faceau marmotele in 2009? Pai ia sa vedem: http://www.antena3.ro/politica/basescu-afirma-ca-se-pot-fura-milioane-de-voturi-in-intelegere-cu-sts-de-unde-stie-176790.html

A alege sa nu pedepsesc infractiunile, ca despre asta vorbim facute in 8 ani portocalii, ci sa pedepsesc asa zise infractiuni, care nu au avut loc, pe motivul ca vor avea loc, ceea ce nici macar nu este cert, si pe motivul ca Ponta a plagiat e...uauuuuuuuu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:



tu ai ascultat macar interviul lui basescu, sau iei de bun orice manipuleaza antena 3?! culmea ca eu am ascultat, si modul in care a facut acea afirmatie, si tonul ei, in niciun caz nu spune asta. Era o afirmatie ironica.
Chiar m-am uitat aseara de curiozitate la ei, ca avea aceasta "Dezvaluire bomba" scrisa cu litere de-o schioapa peste tot, si ma gandeam ca chiar o fi ceva interesant, da' de unde, o alta mizerie marca antena3!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mickyyy, tu si dc l-ai vedea dand foc Constitutiei in piata publica, aka filmata de catre Antene, ai spune ca ceea ce vedem nu este ceea ce este. Pfuai! deja zici ca dezbatem arta abstracta

Mergi la inceput