Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

eu si toata familia mea vom merge la vot. si nu vom sustine tradarea, minciuna si nedreptatea. vom vota NU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Am aprofundat putin problema boicotului ca in ultimele zile nu am avut deloc timp.

Eu am ajuns la urmatoarea concluzie:

daca la ora 16 prezenta la vot este in jur de 30 %, referendumul nu va fi validat, daca prezenta este intre 36 - 40 %, trebuie sa fac o plimbare pe seara.


Voi ce ziceti de cifrele astea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu zic ca abia in ultimele zile ne vom lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Neata!
Lali, ti-am ramas datoare cu un raspuns. Cu toate ca nu stiu dc mai are sens, pt ca inteleg ca tu ti-ai facut deja o concluzie.
Legat de acel link, mai dau unul http://www.cotidianul.ro/cum-l-a-facut-ccr-seful-statului-pe-traian-basescu-188685/
BTW, Corap: diferenta dintre unii cu diploma si studenti(habar nu am ce culoare are asta, ca nu l-am verificat, dar te cred pe tine pe cuvant) este ca unii au informatia mai proaspata.
Legat de excursia de la Bruxelles care a fost de toata jena indiferent de partea cui ai fi, Ponta spunea ca este mandatat de Parlament si de Guvern. Well, cam asta am auzit eu din gura lui. Din pacate nu pot sa imi iau informatiile direct din gurile celor care fac si dreg, ca nu sunt tot timpul pe acasa zilele astea. Din pacate presa cerne lucruri in functie de partea cui se afla. Asa ca eu in afara ca a primit mandat de la Marga, confirmare pe net ca are si de la Parlament n-am gasit. Unde are el dreptate e ca el ca premier ar fi trebuit sa mearga pt ceea ce se discuta acolo. Bombele aruncate de Basescu nu au confirmat necesitatea prezentei lui ca presedinte acolo. Asta e cert. Mai departe s-a vazut...

CCR a fost de acord ca e cosntitutionala revocarea Avocatului Poporului. Insa aici imi place tare mult observatia dnei Pippidi. Care nu vede coser acest fapt.

Pt restrangerea atributiilor CCR si faza cu Monitorul da, naspa!Pt mine CC insa a fost puternic politizata in sensul ca Basescu si-a tras o Curte care sa vina in intampinarea nevoilor mnealui si a facut-o si asa...cu UDMR-istul, la limita straveziului Aici clar gandim diferit

Eu inca afirm (si nu sunt singura, sunt altii mai capabili decat mine) ca aceasta nu a fost lovitura de stat. Cel putin nu una intentionata. S-a facut mult din prostie si pe copy/paste la ceea ce a facut Basescu insa cu pasi mici ca a avut doar ani la dispozitie. Politica bagatului pumnului in gura printr-o majoritate parlamentara, in contra vointei poporului exprimata la vot. O lovitura de stat presupune un risc major asumat(cel putin pe Ponta care abia acum incepe sa culeaga roadele si este inca tanar nu il vad sa isi taie craca in mod voit) cand iata ca nu mai suntem atat de suverani pe cat credeam(Lisabona) si ne strang unii de dejte sa pastram drumul drept. Si presupune abilitiate la cote inalte, iar la USL asta nu se vede. Nu contest ca probabil ca in gasca USL sunt unii actori cu ganduri si sperante tainice si in van.
Un alt lucru pe care il percepem diferit este ca tu zici ca UE ne-a dat o perioada de gratie pana la finele anului. Eu zic ca s-a spalat pe maini si ca le este egal acum, dupa intrevederea cu Ponta cu cine vor trata pe mai depart, adica s-au linistit. Insa pot spune ca ambele puncte de vedere pot fi la fel de valabile atat separat cat si sa coexiste.
So, sper ca nu am ratat ceva la care sa iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Si liniste in tara cand va fi? Sa fie "razboi" in continuare si dupa 29 iulie doar pentru ca unii boicoteaza referendumul? Eu sper ca dupa referendum sa se stabileasca ceva :ori iasa Base ori iasa USL si o sa avem alegeri prezidentiale in toamna, dar sa fie valid referendumul ca sa i se inchide gura unei tabere.
Eu m-am saturat de atatea acuzatii si cearta si suspiciuni.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu nu prea mi-as dori liniste intr-o tara profund corupta precum Romania si nici concentrarea puterii doar la usele.
Boicotul ca forma de protest, asumat de presedintele suspendat, este cam singura modalitate de pastrare a echilibrului politic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Neata!
BTW, Corap: diferenta dintre unii cu diploma si studenti(habar nu am ce culoare are asta, ca nu l-am verificat, dar te cred pe tine pe cuvant) este ca unii au informatia mai proaspata.


dat fiind ca eu nu fac parte din "unii cu diploma cu informatii de-acu' 20 de ani" si nici nea' papuc din categoria cu informatia mai proaspata (nu de alta, dar are full time job in timpu' asta + munca de partid si pe la scoala nu l-a mai vazut nimeni de foarte mult timp), iar tu esti varza cu sursele de informatii (ca n-ai pus neam mana sa citesti ceva nemijlocit, ci numai ce-ti dau mestecat altii, asta din linkurile "relevante" postate de tine), as zice ca incerci sa intoxici. si daca n-ai fi chiar atat pe dinafara subiectului (vezi combaterea a ceea ce textual a zis antonescu cu ceea ce-si dau unii cu parerea pe antena3) as zice ca incerci sa intoxici cu buna-stiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Sincer, nici eu nu mi-as mai dori concentrarea puterii doar la PDL, asa cum a fost.
Eu as vrea ca sa fie liniste pentru ca institutiile statului sa-si poata face treaba asa cum trebuie.Sub presiune toti fac prostii si nu se iau intotdeauna decizii corecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ali, am avut liniste intre 2000 si 2004 de nici musca nu se auzea...


Concentrarea puterii nu e buna in mana nici unui partid de capul lui - vezi ce-a facut si PSD-ul singurel. Aliante de cate 2 gen USL - mai devreme sau mai tarziu isi vor da reciproc la cap, e imposibil sa conlucreze deoarece doctrinar sunt opusi. Cat despre coabitari, tocmai ce s-a vazut recent ca nu se poate.

Asadar, ce ne facem fetelor ?! Tara asta e neguvernabila in 1, 2, 3 partide...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Neata!
BTW, Corap: diferenta dintre unii cu diploma si studenti(habar nu am ce culoare are asta, ca nu l-am verificat, dar te cred pe tine pe cuvant) este ca unii au informatia mai proaspata.


dat fiind ca eu nu fac parte din "unii cu diploma cu informatii de-acu' 20 de ani" si nici nea' papuc din categoria cu informatia mai proaspata (nu de alta, dar are full time job in timpu' asta + munca de partid si pe la scoala nu l-a mai vazut nimeni de foarte mult timp), iar tu esti varza cu sursele de informatii (ca n-ai pus neam mana sa citesti ceva nemijlocit, ci numai ce-ti dau mestecat altii, asta din linkurile "relevante" postate de tine), as zice ca incerci sa intoxici. si daca n-ai fi chiar atat pe dinafara subiectului (vezi combaterea a ceea ce textual a zis antonescu cu ceea ce-si dau unii cu parerea pe antena3) as zice ca incerci sa intoxici cu buna-stiinta.


Te-as ruga sa iti ridici pantofiorul ac emiti pareri despre mine. Merci!

Mergi la inceput