Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Da,am sa merg la vot si imi asum aceasta actiune.
De ce? sunt multe de zis.Mi-e teama ca pentru unii voi fi incoerenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Uf, da, mergem la referendum! Oricate lucruri as avea sa-i reprosez lui Basescu si PDl-ului, nu accept sa aruncam si copilul(democratia) odata cu apa din copaie.
Schimbarile se puteau face democratic dupa alegeri, si nu toate odata acum in batjocura legii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pe cat puneti pariu ca Ponta o sa accepte decizia CCR si astfel o sa avem prezenta record in istoria recenta la votarea Referendumului!
Sau nu se risca cu smecheriile psd-iste de la vot si isi impune HG-ul?In situatia asta risca sa fie contestat ref. si mult, f. mult scandal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dupa ultimele hotariri e posibil sa fie nevoie sa stam acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pai Ponta trebuie sa accepte decizia CCR, altfel ar fi de toata jena, dupa ce aseara o lauda, acum iar nu mai e buna?!

Nu cred ca va fi prezenta record la vot, din simplu motiv ca, din ce am inteles eu, e exact cum spuneam inainte, paote fi demis cu 50%+1 din numarul celor care se prezinta, adica sa fie validat e nevoie de 9 milioane de locuitori.
Nu cred ca sunt 9 milioane de sustinatori ai demiterii presedintelui, ori in conditiile astea, cei care inca il mai vor pe basescu, cu mici exceptii, vor boicota referendumul prin neparticipare, ca sa nu asigura majoritatea de 50%+1 prezenta.

Asa ca vor fi probabil 5-6 mil de voturi pro suspendare, si maxim 1-2 contra. Eu recunosc cinstit, as vota cu 2 mani anti-suspendare, dar daca legea ramane asa cum e acum, voi alege sa apar democratia (asa cum inteleg eu ca ar trebui sa fie, nu cum isi bate joc de ea cuplul Ctr+V si Ctr+C) printr-un act total nedemocratic, neprezentare la vot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

sa inteleg ca acum e mai avantajos sa nu mergem la vot?
problema e sa nu se stranga aia 50% + 1 din persoanele din mediul rural care se bucura cand au de mers la vot de parca e sarbatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu, de exemplu, daca nu ma prezint, nu este pentru ca mi-as dori sa ramana unul sau altul din cei de acum, ci pentru ca nu vreau alegeri prezidentiale peste trei luni.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:



Pai ce interes ar avea? Ca sa fie nevoie de mai multi prezenti la vot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Duceti-va la vot! Nu stati acasa, nu mi se pare ok sa stai acasa, e mai mare controlul cand stie fiecare ce a votat. Fiind referendum national se va vota si pe liste provizorii, in alte localitati. Stim bine ca asta a fost mereu o metoda de fraudare.

Mergi la inceput