Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-12790289-victor-ponta-transmis-comisiei-europene-raspunsurile-cele-11-probleme-ridicate-presedintele-barosso.htm

Pai si nea Ponta la ce a raspuns bre? La felicitarea de Craciun a Comisiei trimisa in avans?

Zau asa...

Si pentru o lectura facila, citam din d-l Ponta desi dansul nu prea le are cu de-astea
"astea sunt cele 11 probleme; nu spunem ca sunteti vinovat, spunem doar ca am vrea raspunsuri la ele". Eu astazi am facut aceste raspunsuri si le-am transmis catre Comisia Europeana"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

Eu chiar nu va inteleg: lui Basescu ii iertati absolut orice, pana si infractiunile, in timp ce celorlalti le faceti si procese de intentie!

As vrea sa stiu ce a facut bun Basescu in ultimii 8 ani de mandat. Nu ce au facut altii, nu ce vor face altii, nu ce presupune el ca vor face altii, nu ce va face el candva in viitor. Pe 29 iulie tragem linie si facem bilantul. E atat de simplu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

Eu chiar nu va inteleg: lui Basescu ii iertati absolut orice, pana si infractiunile, in timp ce celorlalti le faceti si procese de intentie!

As vrea sa stiu ce a facut bun Basescu in ultimii 8 ani de mandat. Nu ce au facut altii, nu ce vor face altii, nu ce presupune el ca vor face altii, nu ce va face el candva in viitor. Pe 29 iulie tragem linie si facem bilantul. E atat de simplu!




Candy, eu n-am citat nimic, citeste cu atentie.
Articolul citat de catrinik are un update, care contine informatii contradictorii, inclusiv ceea ce spui tu.

Este foarte bine daca Antonescu isi intelege rolul, respecta Constitutia, nu participa la astfel de mitinguri si nu face declaratii politice partizane in campanie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pentru toate gusturile. Alegeti raspunsul care va place:

Victor Ponta: "Am primit o lista cu intrebari la care CE asteapta din partea guvernului raspunsuri foarte clare"

Crin Antonescu: "Nu exista asa ceva, pentru ca nu avem un document în sensul acesta."

Asta ca sa nu fie nimeni nemultumit, cine vrea sa creada ca exista o lista il crede pe Ponta, cine nu, pe Antonescu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Unde mai ca ma disperati..vreau sa vad,negru pe alb,cu adresa oficiala de inaintare catre Romania...zau frate..

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Cauta mai la topicul asta, citeva pagini in urma.
Dar daca nici ce e scris pe site-ul comisiei europene nu e oficial, ce naiba sa mai zici?
Trebuie adresa oficiala, cu stampila si cu numar de inregistrare.
Ca probabil asemenea documente se dau asa ... oricui, in special membrilor DC.
O sa zica lumea ca nu o fi valabil documentul, ca nu e scris in romana.
Nu-i nimic, o sa vedem documente oficiale pe 18, la raportul MCV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik



President Barroso expressed to the Prime Minister his serious concerns about recent political events in Romania in relation to the rule of law, the independence of the judiciary and the role of the Constitutional Court.

12/07/2012


He underlined that the necessary checks and balances in a democratic system must be guaranteed. President Barroso made clear that the Romanian Government must respect the full independence of the judiciary, restore the powers of the Constitutional Court and ensure that its decisions are observed, appoint an Ombudsman enjoying cross-party support, ensure a new open and transparent procedure for appointing a General Prosecutor and Director of the Anti-Corruption Directorate and make integrity a political priority.

President Barroso welcomed the assurances he received from Prime Minister Ponta that the measures falling under the powers of the government will be undertaken immediately and that he will make every effort to seek a similar commitment from the other Romanian institutions. Prime Minister Ponta said that he will convey these commitments in writing urgently. The European Commission will issue its report under the cooperation and verification mechanism on 18 July 2012, where it will take stock of the progress made in Romania over the last five years, including the most recent developments.

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/news/index_en.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

De mare finete si tinuta mitingul lui Mazare!
Bine ca Ponta si Antonescu au avut minte sa nu participe, ca numai imagini din astea ne mai lipseau. Partea interesanta e de la minutul 0:27

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/mitinguri-pro-si-contra-basescu-mazare-si-daca-iese-si-daca-nu-eu-tot-dansez-ca-zorba-grecul.html

Asta asa, ca e duminica azi, sa mai si radem !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

*******************************

As vrea sa stiu ce a facut bun Basescu in ultimii 8 ani de mandat. Nu ce au facut altii, nu ce vor face altii, nu ce presupune el ca vor face altii, nu ce va face el candva in viitor. Pe 29 iulie tragem linie si facem bilantul. E atat de simplu!




Unde frate??? Ca scrie clar:" UPDATE Ponta nu mai vine la mitingul anti-Basescu de la Timiaoara, dar va fi prezent presedintele interimar Crin Antonescu.
Desi este clar un eveniment orgnizat de Uniunea Social Liberala, cei de la PNL au transmis c#259; nu este vorba de un miting politic."


Nu! pe 29 iulie nu la asta faci bilant.
Bilantul l-ai fi facut cind i se termina mandatul.
Pe 29 raspunzi la intrebarea: a incalcat sau nu constitutia???
( desi raportul CC nu specifica nicaieri clar ca a inclacat-o ).
Si nu conteaza ca nu a incalcat-o, ci faptul ca in parlament e majoritate si asa vor muschii lor. Si ca au incalcat absolut toate legile si reglementarile in vigoare.
La asta raspunzi tu pe 29.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-12790289-victor-ponta-transmis-comisiei-europene-raspunsurile-cele-11-probleme-ridicate-presedintele-barosso.htm

Pai si nea Ponta la ce a raspuns bre? La felicitarea de Craciun a Comisiei trimisa in avans?

Zau asa...

Si pentru o lectura facila, citam din d-l Ponta desi dansul nu prea le are cu de-astea
"astea sunt cele 11 probleme; nu spunem ca sunteti vinovat, spunem doar ca am vrea raspunsuri la ele". Eu astazi am facut aceste raspunsuri si le-am transmis catre Comisia Europeana"

Sa recapitulam!
Ponta a spus ca a cerut sa-i se fac o lista de "probleme" despre care considera ca sunt masuri nedemocratice, ca sa raspunda punctual sau sa le rezolve. Barosso a facut lista si i-a inmanat-o lui Ponta.
Ponta a spus ca a trimis raspunsuri la lista lui Barosso si s-a angajat sa schimbe legea referendumului, desi nu sta in puterea lui sa schimbe legea.

Media a rastalmacit lista si a transformat-o in "sarcini" pentru guvernul Ponta.
Antonescu a iesi sa lamureasca situatia, dar iesirea lui a dat impresia de "ratoiala" la oficialii UE. Putea sa fie o explicatie calma catre cetateni si nu o "imbatosare" a orgoliului ranit. A fost o lipsa de tact din partea lui, care dovedeste ca "nu are fata" de presdinte, cum nici presedintele Basescu "nu are fata" de lider european, ca Tariceanu spre exemplu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu ma intreb acum, dupa toate discutiile astea, daca noi toti am studiat aceeasi limba romana la scoala.
Daca am invatat acelasi alfabet si am avut acelasi abecedar.

Pt ca nu poti sa citesti cu ochii tai un text, sa citesti o definitie, sa citesti clar un comunicat al CE si sa zici: da fapt nu asta scrie!!! Scrie/zice altceva.

Cred ca am avut manuale alternative si am invatat si unii si altii variante diferite ale limbii romane.

Mergi la inceput