Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Umbla vorba prin targ ca unii vor merge chiar de mai multe ori la referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Da . Vom merge , chiar daca asta inseamna cam 7 ore de mers cu masina.
Vom vota impotriva deminterii.

Si poate imi cumpar si un bilet de avion sa ma ami duca sa votez si la alta sectie de votare. Asta daca nu ma pune antonescu sa platesc impozit pe vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Prezent si noi, votam contra demiterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Este irelevant ce spunem noi pe site-ul DC. In total aproape 120000 membri, din care in jur de o mie sunt prezenti la un moment dat, logati au ba.
Pai se compara DC-ul cu Antena 3, care are circa 5 milioane de telespectatori fideli, din care la fiecare ora mai de varf circa 500000 sunt cu ochii holbati la gadea sau badea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

merg si votez contra suspendarii, desi ma tem ca nu va iesi cum vrem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Dar daca, CC invalideaza azi legea referendumului, iar voi sunteti anti-demitere, mai mergeti la vot?

Poate am inteles gresit, ar trebui 9 mil de voturi valabile sa fie demis, daca acum sa zicem ca sunt 7 mil de oameni care il vor plecat de la Cotroceni, si 3 mil care il vor in continuare, daca se prezinta la vot toti cei 10 mil, basescu e suspendat, dar daca se prezinta doar cei 7 mil, nu se intruneste conditia de 50%+1, si chiar daca aia voteaza toti prosuspendare, referendumul nu e validat.
Repet, asta am inteles (ca ar mai fi si varianta cu 9 mil de voturi doar pentru suspendare, nu voturi exprimate, caz in care chiar ca nu au nicio sansa sa il dea jos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

nu mi se pare deloc corect. Daca a fost ales fara un minim de participanti la vot, mi se pare corect ca tot asa sa fie dat jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da, eu merg orice ar fi pana atunci. am mers intotdeauna; pana la urma e singurul meu drept in toata zoaia asta. si chiar daca, aparent, as face mai mult rau decat bine ducandu-ma la vot.

(as fi votat anti-demiterea oricui in situatia asta, chiar si daca presedintele in cauza ar fi fopst iliescu, pentru ca nu-i normala toata bataia asta de joc).

scopul meu, pana la urma, nu e conservarea pielii lui basescu.

si nu pot sa pretind ca apar niste valori, incalcand principiile pe care s-au cladit (exercitarea dreptului de vot fiind unul dintre ele). eu nu-mi pot "juca" votul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Dar daca, CC invalideaza azi legea referendumului, iar voi sunteti anti-demitere, mai mergeti la vot?

Poate am inteles gresit, ar trebui 9 mil de voturi valabile sa fie demis, daca acum sa zicem ca sunt 7 mil de oameni care il vor plecat de la Cotroceni, si 3 mil care il vor in continuare, daca se prezinta la vot toti cei 10 mil, basescu e suspendat, dar daca se prezinta doar cei 7 mil, nu se intruneste conditia de 50%+1, si chiar daca aia voteaza toti prosuspendare, referendumul nu e validat.
Repet, asta am inteles (ca ar mai fi si varianta cu 9 mil de voturi doar pentru suspendare, nu voturi exprimate, caz in care chiar ca nu au nicio sansa sa il dea jos)


E eu merg. Pt moral.
Si pt a nu spune apoi uslasii: vedeti am invins cu 70%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Da, si eu si toti apropiatii mei, nu am auzit pe cineva sa spuna ca nu ar fi interesat sau ca nu merge.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput