Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Asta-i deja scenarita ... pe mine ma pierzi pe drum pentru ca amesteci notiuni si institutii cu o viteza ametitoare.

CSAT-ul are in componenta presedintele tarii (presedinte CSAT), primul ministru (vicepresedinte CSAT), 6 ministri, seful SIE, seful SRI, Seful statului major al armatei, 1 consilier prezidential si un secretar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Rezultatul Referendumului din 2007 a fost :

REZULTATUL
referendumului national din data de 19 mai 2007
pentru demiterea Pre~edintelui Romaniei p.
a) Numarul persoanelor inscrise in lista pentru referendum
18301309 100.00%
b) Numarul participantilor
8135272 44.45%
c) Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "DA"
2013099 24.75%
d) Numarul voturilor valabil exprimate la raspunsul "NU"
6059315 74.48%
e) Numarul voturilor nule
62858 0.77%

Eu cred ca nu au fost validate rezultatele pentru ca nu a fost prezenta la vot. Nu am gasit insa nici decizia CCR nici publicarea in MOf.







Exact, Lali! Rezultatul nu a fost validat, fiindca n-a fost 50% +1. Dar USL bate toba peste tot ca-n 2007 s-a putut, ca a fost valid si acu de ce nu se poate, numai ca sa imprastie confuzie si sa se dea victima a CCR. N-a fost valid, a fost favorabil presedintelui, e o diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Olympia, eu am preluat datele oficiale sub semnatura de aici:

http://www.becreferendum2007.ro/document3/rezultat.pdf

Daca USL-ul sustine asa ceva inseamna ca tinta lor sunt oamenii care-si iau informatiile numai de la TV, din gura lor...

Pe mine ma scarbesc dezinformarile acestea care jignesc inteligenta electoratului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Niciun referendum in ultimi ani nu a fost validat, din lipsa majoritatii, cel din 2007 fiind inclus aici. Singurul referendum valid e cel consultativ, din 2009,cu reducerea nr de parlamentari. Informatie 100% sigura, ce auziti la tv ca a fost altfel in 2007 e manipulare grosolana. Da ce pretentii sa ai de la unii care uita azi ce au zis ieri, daramite din 2007 pana acum?! :))

Ps: cineva zicea in urma, nu mai caut mesajul, ca oamenii din sie, sri, etc. ii sunt loiali lu basescu, formuland-o ca pe o acuza la adresa presedintelui.
In orice tara normala, esti obligat legal dar si moral sa fi loial presedintelui. Ma refer la cei angajati in sistem. Asa cum la randul lui presedintele trebuie sa fie loial tuturor romanilor. Atat de mult a fost insa denigrat basescu, si indirect institutia prezidentiala la noi, incat a ajuns ca un lucru absolut normal ca loialitatea sa fie asemuit actelor de coruptie! Trist....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Sa inteleg ca penalii in politica romaneasca sunt doar cei de la USL, si ca Basescu impreuna cu turma lui au fost cei cinstiti ? si ca au fost cei mai buni conducatori pe care i-a avut tara asta pana acum, au respectat legea si constitutia si doar noi astia care nu-i mai suportam avem o problema? cand stau si ma gandesc cat de greu s-a trait in aceasta tara in ultimii ani, cat jaf a fost facut pe banii nostri, cat de umiliti am fost, deja imi pun un mare semn de intrebare.Veniti acum si criticati ca nu a fost Ponta bagat in seama de cei din CE dar cand se difuzau imaginile cu Basescu de la intruniri si se plimba precum un catel si nu il baga nimeni in seama , asta nu va dadea de gandit oare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Niciun referendum in ultimi ani nu a fost validat, din lipsa majoritatii, cel din 2007 fiind inclus aici. Singurul referendum valid e cel consultativ, din 2009,cu reducerea nr de parlamentari. Informatie 100% sigura, ce auziti la tv ca a fost altfel in 2007 e manipulare grosolana. Da ce pretentii sa ai de la unii care uita azi ce au zis ieri, daramite din 2007 pana acum?! :))

Ps: cineva zicea in urma, nu mai caut mesajul, ca oamenii din sie, sri, etc. ii sunt loiali lu basescu, formuland-o ca pe o acuza la adresa presedintelui.
In orice tara normala, esti obligat legal dar si moral sa fi loial presedintelui. Ma refer la cei angajati in sistem. Asa cum la randul lui presedintele trebuie sa fie loial tuturor romanilor. Atat de mult a fost insa denigrat basescu, si indirect institutia prezidentiala la noi, incat a ajuns ca un lucru absolut normal ca loialitatea sa fie asemuit actelor de coruptie! Trist....

Nu am afirmat ca toti sunt loiali, am afirmat ca executa ordinele unor conducatori loiali presedintelui.
E gresit sa fi loial unui om fie el si presedinte.
Loialitatea trebuie sa fie fata de interesele tarii.

Cand institutiile sunt utilizate in scopuri politice democratia nu mai valoreaza nimic.

Functionarii SRI si SIE nu au voie sa se implice in politica nici ca membrii in partide nici ca actiuni pe cont propriu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Sa vedem docomentu` si consecintele lui.....si sa vedem ce influenta va avea...

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Deocamdata exista doar spusele lui Ponta:

•Si dl presedinte Barosso mi-a ridicat 11 probleme - "astea sunt cele 11 probleme; nu spunem ca sunteti vinovat, spunem doar ca am vrea raspunsuri la ele". Eu astazi am facut aceste raspunsuri si le-am transmis catre Comisia Europeana.

Sper sa apara si ceva scris, negru pe alb, ca doar asa se convinge lumea ca UE chiar si-a dat seama de ceea ce s-a intimplat.
Ne cere niste lucruri extrem de grave, din care se vede clar ca s-au incalcat toate legile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

Sa inteleg ca penalii in politica romaneasca sunt doar cei de la USL, si ca Basescu impreuna cu turma lui au fost cei cinstiti ? si ca au fost cei mai buni conducatori pe care i-a avut tara asta pana acum, au respectat legea si constitutia si doar noi astia care nu-i mai suportam avem o problema? cand stau si ma gandesc cat de greu s-a trait in aceasta tara in ultimii ani, cat jaf a fost facut pe banii nostri, cat de umiliti am fost, deja imi pun un mare semn de intrebare.Veniti acum si criticati ca nu a fost Ponta bagat in seama de cei din CE dar cand se difuzau imaginile cu Basescu de la intruniri si se plimba precum un catel si nu il baga nimeni in seama , asta nu va dadea de gandit oare?

stoian


Exact in termenii astia cred ca nu trebuie sa gindesti. Parerea mea.
Acum nu se pune problema ca si aia au furat, ca si ceilalti, ca penali, ca nepenali, ca jaf, clientela politica. Penali sint si la USL si la PDL. Si au intrat deja la inchisoare si unii si altii.

Problema cea mai mare este ca s-au incalcat absolut toate legile din Romania pt a ajunge Crin la Cotroceni ( Crin care a fost votat doar de 9.100 oameni ).
Si nu prin alegeri libere, pe care le-ar fi avut in toamna.
Ci prin incalcarea legii!!!

A schimbarii avocatului poporului, monitorului oficial, a unei ordonante de urgenta care se refera la legi electorale ( pe care NU au voie sa le dea - scrie si in constitutie ), prin ingradirea drepturilor curtii constitutionale.

Ok ... vroiau sa cistige, aveau alegeri la toamna, ieseau cu 65%.
Dar nu se face asa ceva intr-un stat. Nu jihadul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Asta-i deja scenarita ... pe mine ma pierzi pe drum pentru ca amesteci notiuni si institutii cu o viteza ametitoare.

CSAT-ul are in componenta presedintele tarii (presedinte CSAT), primul ministru (vicepresedinte CSAT), 6 ministri, seful SIE, seful SRI, Seful statului major al armatei, 1 consilier prezidential si un secretar.

CSAT a decis infiintarea Comnitatii Natioonale de Informatii (CNI).

Citat:
Hotararea CSAT din 18 noiembrie 2005 privind infiintarea Comunitatii Nationale de Informatii ca structura de lucru a CSAT a determinat o serie de dezbateri mai mult sau mai putin cucerite de aceasta formula decizionala.
..
Majoritatea punctelor de vedere, exprimate dupa decizia CSAT, considera ca aceasta structura va fi o arma politica, folosita de Presedintele statului in cadrul disputelor din scena politica interna.
..
Initierea, de catre Presedintele statului, la inceputul anului 2005 a demersurilor privind infiintarea CNI a fost privita, mult timp, cu suspiciunea generata de convingerea ca acesta doreste sa-si imbogateasca panoplia cu o noua arma.
..
Este avansata afirmatia ca Presedintele devine posesorul unor informatii compromitatoare, referitoare la posibilii adversari politici, obtinute in urma unor investigatii a serviciilor de informatii.
..
Se afirma ca prin CNI se va concentra prea multa putere in mana unui singur personaj, iar acesta fiind subordonat direct Presedintelui va exploata in beneficiul acestuia direct aceste date.
..
Pe de alta parte este o realitate faptul ca o serie de oameni politici au vulnerabilitati care apartin trecutului lor sau abuzurilor faptuite in exercitiul functiei publice. Ele pot fi utilizate, discret si eficient, si de oameni apartinand serviciilor de informatii pentru beneficiul propriu, dar propun mentinerea unui echilibru just intre realitate si falsele mituri, intrucat nu cred ca este in beneficiul public exagerarea puterii oculte a CNI

http://www.securitatenationala.ro/e107_plugins/content/content.php?content.8



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citeva idei pe care le-am auzit azi si mi s-au parut interesante :

- la acest referendum nu e vorba de competitie electorala. Nu e o campanie electorala. Oamenii nu trebuie sa aleaga intre Crin si Basescu. Trebuie ales daca presedintele a incalcat sau nu grav constitutia

- toate aceste suspendari creeaza un precedent periculos, pt ca de acum inainte presedinti ar putea fi tentati sa aiba mereu o majoritate parlamentara. Pt ca altfel pot fi foarte usor suspendati.


Mergi la inceput