Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Si mai e ceva: eu am sperat sincer ca USL-ul venind la putere au un proiect, un plan de stimulare a cresterii economice.

Am crezut ca vor profita ca altii au luat masurile dure si ei au gandit ceva pentru relaxare si mers inainte si-si vor asuma apoi meritele. Ar fi fost un scenariu de dorit.

Speri degeaba! Nu au avut nici guvenele lui Basescu planuri de redresare si nu are nici USL-ul. Singura lor dorinta este sa ia puterea sa paraziteze bugetele. Asta vor toti.


Citat:
citat din mesajul lui Lali
Nu se poate sa ai toti pasii ganditi in domeniul politic si sa nu stii ce-i de facut in domeniul economic, dupa ce, ani de zile asta ai promis.

Daca intereseaza numai puterea se poate. Planurile lor se opresc la preluarea puterii, mai departe mister total.
Citat:
citat din mesajul lui Lali
Si, deasemenea, nu inteleg cu ce-i incurca Basescu sa ia masurile economice bune care sa duca putin la relansare economica si la cresterea nivelului de trai ?
Cel mult putea sa nu le promulge o lege o data, a doua oara e obligat sa o faca. Avocatul poporului, atacarea la CCR a legilor ? Cu greu imi imaginez un pachet de masuri de stimulare a economiei neconstitutional...

Cascavalul fiind redus nu mai vor sa-l imparta cu tabara lui Basescu si invers.
Daca Basescu detine DNA-ul si serviciile sunt obligati sa imparta beneficiile.
Probabil PSD-ul a considerat ca doi ani au acceptat ca gasca lui Basescu sa ia "crema", si acum e normal sa fie ei la rand.
Basescu nu accepta sa sisteze finantarea clientelei lui. Are obligatii morale si financiare.
Pentru asta se duce batalia, nu pentru noi, sau pentru Romania.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Vad ca mai multi sustinatori ai lui Basescu cand nu au argumente apeleaza la afirmatia ca ceilalti sunt spalati pe creier de Anena 3.
Acelasi argument se poate aduce si celor care-si iau informatii doar le la Hotnews, B1tv, EVZ, Contributor, RL si alte cateva mai putin vizibile.

Nu spala nimeni creierul nimanui.
Fiecare si-l spala singur(a), daca isi ia informatii doar de la presa de partid a unei singure tabere.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Vezi mai sus ca eu am contrazis-o pe lucialu cu date de pe ...Antena3.

Chiar daca nu sunt o sustinatoare a lui Basescu sunt profund impotriva manevrelor actualului executiv care calca in picioare totul pentru razboiul cu un singur om.

Si ma ingrozeste setea de razbunare a multora pusa inaintea respectarii unor norme si legi.

Democratia este dictatura majoritatii, se spune. E adevarat, dar exprimata in interiorul unor legi si reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu m-am referit la disputa voastra, dar daca te-ai considerat in categoria respectiva probabil ai motive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Cascavalul fiind redus nu mai vor sa-l imparta cu tabara lui Basescu si invers.
Daca Basescu detine DNA-ul si serviciile sunt obligati sa imparta beneficiile.
Probabil PSD-ul a considerat ca doi ani au acceptat ca gasca lui Basescu sa ia "crema", si acum e normal sa fie ei la rand.
Basescu nu accepta sa sisteze finantarea clientelei lui. Are obligatii morale si financiare.
Pentru asta se duce batalia, nu pentru noi, sau pentru Romania.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Explica-mi prin ce mecanisme USL-ul va imparti cascavalul cu Basescu. USL-ul are guvern deci ministri, secreteri de stat, putere locala si majoritate in parlament. Vor numi prefecti, sefi de deconcentrate, la expirarea mandatelor si alti inalti functionari. Aveau sansa ca, cu cateva masuri minime electorale sa-si asigure o majoritate confortabila in Parlament la toamna, care sa nu-i mai permita lui Basescu sa se joace cu numirea primului ministru.

Au dat foc la toate astea pentru ce ?

Eu cred ca doar ca sa-si acopere penalii. Cred ca timpul curgea politic in favoarea lor, dar curgea periculos de repede in defavoarea proceselor pe rol.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Cascavalul fiind redus nu mai vor sa-l imparta cu tabara lui Basescu si invers.
Daca Basescu detine DNA-ul si serviciile sunt obligati sa imparta beneficiile.
Probabil PSD-ul a considerat ca doi ani au acceptat ca gasca lui Basescu sa ia "crema", si acum e normal sa fie ei la rand.
Basescu nu accepta sa sisteze finantarea clientelei lui. Are obligatii morale si financiare.
Pentru asta se duce batalia, nu pentru noi, sau pentru Romania.





Explica-mi prin ce mecanisme USL-ul va imparti cascavalul cu Basescu. USL-ul are guvern deci ministri, secreteri de stat, putere locala si majoritate in parlament. Vor numi prefecti, sefi de deconcentrate, la expirarea mandatelor si alti inalti functionari. Aveau sansa ca, cu cateva masuri minime electorale sa-si asigure o majoritate confortabila in Parlament la toamna, care sa nu-i mai permita lui Basescu sa se joace cu numirea primului ministru.

Au dat foc la toate astea pentru ce ?

Eu cred ca doar ca sa-si acopere penalii. Cred ca timpul curgea politic in favoarea lor, dar curgea periculos de repede in defavoarea proceselor pe rol.

Daca Basescu este presedinte controleza prin SRI si SIE tot ce face guvernul si prin DNA poate da curs, sau poate filtra dosarele de mare coruptie.
Guvernul nu poate deturna bani decat daca are asigurari ca justitia nu va fi sesizata, si asemenea asiguriri nu le poate da decat presedintele.
Cum Basescu este imprevizibil poate sa promita protectie dar ulterior sa schimbe pretentile, nu este un partener credibil. USL-ul are nevoie de un om controlat de ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Sa vedem docomentu` si consecintele lui.....si sa vedem ce influenta va avea...

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Bun. Deci docotementu te va convinge?
Daca il vei ( veti ) vedea te vei convinge ca situatia in Europa e cit se poate de grava?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai mai ,ca nu o fi situatia asa de neagra...Romania e o buna piata de desfacere pentru ce nu accepta UE,Romania e tara tututor posibilitatilor...interesele sunt probabil foarte mari si acum cei din umbra isi vad amenintate interesele...care economie?Ca au distrus tot ce era bun ,in schimb ne obliga sa importam mere perfecte,tratate cu ioni gamma,rosii coapte sub raze ultraviolete...dulceata facuta cu fructe romanesti dar de catre nemti....

Si mai e un aspect care pe mine ma nelinisteste..scutul ala antiracheta al americanilor...pai daca le vin hachitele rusilor si se iau de americani,in razboiul ce va urma ,ghici cine e langa rusi si va fi bombardat,ocupat distrus?Pamantul romanesc..ha ca a pactizat cu americanu`..ma indoiesc ca ne va proteja America..ei au interesele lor...nu se gandesc ac noi suntem expusi....
Probabil enorm de multe interese sunt amenintate..de aia tot circul european...
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Daca Basescu este presedinte controleza prin SRI si SIE tot ce face guvernul si prin DNA poate da curs, sau poate filtra dosarele de mare coruptie.
Guvernul nu poate deturna bani decat daca are asigurari ca justitia nu va fi sesizata, si asemenea asiguriri nu le poate da decat presedintele.
Cum Basescu este imprevizibil poate sa promita protectie dar ulterior sa schimbe pretentile, nu este un partener credibil. USL-ul are nevoie de un om controlat de ei.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Sef la SIE este senatorul liberal Teodor Melescanu iar la SRI Gheorghe Maior, fost senator PSD.

Tie ti se pare Ponta controlat acum de SIE si SRI ? Mie nu. Si daca nu e controlat acum nu vad de ce ar fi controlat un eventual guvern investit cu o majoritate si mai mare dupa alegerile din toamna.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Hai mai ,ca nu o fi situatia asa de neagra...
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Foarte interesant, folosesti acelasi termen ca si ziarele mari din Europa:

http://www.ziare.com/basescu/presedinte-suspendat/der-spiegel-romania-risca-sa-devina-oaia-neagra-a-europei-1177834

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Daca Basescu este presedinte controleza prin SRI si SIE tot ce face guvernul si prin DNA poate da curs, sau poate filtra dosarele de mare coruptie.
Guvernul nu poate deturna bani decat daca are asigurari ca justitia nu va fi sesizata, si asemenea asiguriri nu le poate da decat presedintele.
Cum Basescu este imprevizibil poate sa promita protectie dar ulterior sa schimbe pretentile, nu este un partener credibil. USL-ul are nevoie de un om controlat de ei.





Sef la SIE este senatorul liberal Teodor Melescanu iar la SRI Gheorghe Maior, fost senator PSD.

Tie ti se pare Ponta controlat acum de SIE si SRI ? Mie nu. Si daca nu e controlat acum nu vad de ce ar fi controlat un eventual guvern investit cu o majoritate si mai mare dupa alegerile din toamna.

Nu e vorba numai de Ponta, e vorba de toti baronii din teritoriu, pentru ca banii se consuma in toate judetele.
Nu conteaza "seful cel mare" SRI sau SIE, daca la nivelul de sub ei sunt oamenii loiali presedintelui. Sefii pot primii informatii filtrate si cele strict necesare santajului sa plece pe alte canale spre CSAT care este la Cotroceni. De ce credeti ca s-a infiintat CSAT-ul? Ca sa centralizeze informatia la Presedentie.

Mergi la inceput