Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora


indiferent de mijloace, trebuie sa scapam de Basescu.


Indiferent de mijloace?
Si cam de ce TREBUIE sa scapam de Basescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu


Va reamintesc: USL-ul a ajuns la guvernare pen ca s-a protestat in frig.

Rezultatele de la locale tot asa spun.



Pa pardon: ULS a ajuns la putere pt ca niste partide centuriste s-au hotarit de data asta sa voteze ALTFEL. In functie de ce oase mai au de ros de data asta.

La locale s-au ales niste primari.
Dar rezultatele la locale nu au spus ca e vorba de o lovitura de stat. Atunci lucrurile nu stateau deloc asa.
La locale nu a fost nevoie de observatori externi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui coracora


indiferent de mijloace, trebuie sa scapam de Basescu.


Indiferent de mijloace?
Si cam de ce TREBUIE sa scapam de Basescu?




mi-ar fi placut asa putin, rautacios, ca el sa fie dat jos prin aceleasi mijloace prin care a ajuns sus, sa-i dea pe nas ei dar tabara de acum n-a avut nicicand o Macovica paracioasa mica.

In rest, treci Cora la dat explicatii, cu subsemnatul, "in opinia ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:



Citat:
citat din mesajul lui coracora


indiferent de mijloace, trebuie sa scapam de Basescu.


Pai mai exista ca mijloace... sa vedem : atentatul, executia in piata publica...etc

Daca legal nu se poate...mai exista mijloace, desigur.

A sunat cam uratel expresia asta : "indiferent de mijloace"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ma uit la unii care posteaza pe aici anti-basescu. Pana la un punct ii inteleg, e normal sa aibe optiuni politice diferite, e normal sa nu il mai vrea pe X sau pe Y, e normal sa voteze pro suspendare la referendum. Asta nu doar ca o pot intelege, dar chiar sunt si de acord cu ea. Nu-ti place, ai ocazia sa votezi sa plece, e dreptul tau, sunt convingerile tale!

Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!

Zi simplu, eu vreau sa plece Basescu, e mitocan, hot, nesimtit, dictator, santajist, etc., etc si punct! Si asta e parerea ta si o respect. Insa daca fortezi nota si zici ca modul in care s-a ajuns aici e constitutional, legal, si merita aplaudat, atunci .... no comment (nu de alta, dar imi vin niste complimente mult prea dure pe buze, si inca mai vreau sa pastrez un minim de decenta!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Si on topic:

Eu voi merge la vot. Prefer sa stiu ca am votat eu din mai multe motive.
Este optiunea mea, nu vreau sa renunt la ea. Nu vreau sa dau nici sansa sa apara alta semnatura pe lista votantilor, daca nu ma prezint.
S-au mai vazut cazuri si varianta asta imi displace mai mult decat ajunsul la minimul cerut de lege pentru validare.
Daca lumea vine la vot e mult mai normal decat sa stai si sa astepti un joc al numerelor in loc sa iti asumi o pozitie de da sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

pai aceleasi lucruri le vad eu la cei de partea flotei. Ce sa vezi, unde sa fie adevarul?
Guv Ponta e doar un alt guvern prost. guv portocaliu in schimb este periculos intentionat, nu din prostie. Eu de ce spui ca nu tin cu nicicare, dar ce a facut Basescu a fost sfidare la adresa poporului si da, visuri de dictatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialuIn rest, treci Cora la dat explicatii, cu subsemnatul, "in opinia ta"


Eu explicatii nu mai dau ca am tot scris la varii subiecte politice saptmanile astea. Scriind de 500 de ori acelasi lucru nu-l va face pe acel lucru sa fie "mai" adevarat decat e deja.
In rest, noi sa fim sanatosi! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Daca legal nu se poate...


Ba se poate. N-ai auzit? E referendum pe 29. :)

Citat:

A sunat cam uratel expresia asta : "indiferent de mijloace"

Nu e decat o expresie din arsenalul sustinatorilor PDL (citatul initial); Mickyyy e pe forum, simte-te libera sa i-o reprosezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ma uit la unii care posteaza pe aici anti-basescu. Pana la un punct ii inteleg, e normal sa aibe optiuni politice diferite, e normal sa nu il mai vrea pe X sau pe Y, e normal sa voteze pro suspendare la referendum. Asta nu doar ca o pot intelege, dar chiar sunt si de acord cu ea. Nu-ti place, ai ocazia sa votezi sa plece, e dreptul tau, sunt convingerile tale!

Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!

Zi simplu, eu vreau sa plece Basescu, e mitocan, hot, nesimtit, dictator, santajist, etc., etc si punct! Si asta e parerea ta si o respect. Insa daca fortezi nota si zici ca modul in care s-a ajuns aici e constitutional, legal, si merita aplaudat, atunci .... no comment (nu de alta, dar imi vin niste complimente mult prea dure pe buze, si inca mai vreau sa pastrez un minim de decenta!!)


Mickyyyy, oricat ti s-ar parea de ciudat, adevarul tau nu e absolut.
Citind ceea ce ai scris mai sus multi dintre cei pe care-i ataci ar scrie cum de esti atat de orbita de devotamentul pentru basaescu de nu poti vedea lucrurile ... asa cum sunt.
Asa cum sunt vazute din perspectiva lor.
Mie inversunarea asta disperata mi se pare teatrala si deplasata, indiferent ca e a ta (pro-base, anti-usl, anti-referendum) sau a celeilalte tabere.
Democratie inseamna ca fiecare are dreptul la propria opinie, gresita sau nu, nu e nevoie sa ne indesam unii altora pe gat "adevarurile" proprii.
Si tot democratie inseamna ca majoritatea decide, indiferent ca alegerea majoritatii e buna sau rea. Fiecare tara are conducatorii pe care ii merita.

Mergi la inceput