Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

salut!

selene, o dai pe daria la gradi ?
andru in sfarsit a acceptat ideea ca va merge la gradi.s-a jucat cu niste baietei fotbal si i-a placut enorm.cand i-am spus ca si la gradi va avea baietei cu care se va juca, a fost tare incantat.va fi la program prelungit, ca nu are cine sa il ia la 12. avem 2 copii la gradi/scoala si tb sa ne organizam cat de bine, ca e tare obositor, plus ca flaviei tb sa ii asiguram linistea pentru efectuarea temelor, lucru cam greu de efectuat.vedem.

felicitari tuturor pentru aniversari/reusite/bebelusi!

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna ziua si de la noi!
Tocmai ne-am īntors dintr-o vacata de 3 saptamāni si suntem in curs de reacomodare. Am fost cu Ale in Turcia si a fost foarte frumos, s-a distrat bine insa nu a māncat NIMIC, f#259;r#259; exagerare! Nu stim din ce a trait 7 zile si de unde si-a luat energia, fiindca avea o energie...In zilele bune mānca, pe zi, o jum#259;tate de chifla cu masline, cāteva cubulete de mar si pepene sau banana si cātiva cartofi pai. Uneori nici desert nu vroia si ea nu refuza desertul niciodat#259;. Noroc ca am avut la mine niste Cavit Junior si i-am dat. La īntoarcere, ne-am dat seama ca avea o multime de afte in gurita. Dna Dr. Spune ca erau in faza de epitelizare, deci le avea din Turcia sau dinainte de a ajunge acolo. Una peste alta, a fost frumos!
Apoi am fost la Predeal si la Tulcea, unde a fost frumos si relaxant, insa dupa atātea drumuri si mutare, suntem cam obositi.
Mititica Alexiuta e si ea cam dezorientata pentru ca din Iunie ne-am mutat la tara pentru perioada calda a anului iar apartamentul din Bucuresti este in reparatii. Ale ma tot īntreaba la care casa mergem. Abia astept sa intram din nou in programul normal pt ca si copilul e dat peste cap.
Referitor la comportamentul copilului, am observat ca in aceste 3 saptamāni cāt Ale a stat numai cu noi si cu bunicii, a devenit cam alintata si uneori cu un comportament inadecvat. De aceea, abia astept Gradinita si īntālnirea cu psihologul gradinitei pentru ca sa vad cum sa procedez mai departe pentru ca sa nu las anumite deprinderi negative sa evolueze. M-am gāndit sa merg si la niste cursuri de parenting pentru ca educatia este data de noi, de parinti, copilul e doar rezultatul comportamentului si actiunilor noastre in ceea ce īl priveste deci si noi trebuie sa stim cum sa procedam in diverse situatii.
Hai ca m-am īntins cāt o placinta.
Pupam toate mamicile, licuricii, bebicii mici si va dorim sanatate!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Bee ma bucur mult ca ai mai scris, ca imi era dor de tine. Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Mara, Bee, ma bucur sa va citeasc

Mara, mult succes cu adaptarea lui Andu la gradi!

Bee, imi pare rau ca a avut problemute inTurcia Alexiuta, dar imi dau seama cat de tare i-a placut la mare daca nu s-a plans deloc. Stiu cum e sa tot impachetezi si sa despachetezi si sa fii plecat de acasa, frumos dar totusi obosesti la un momendat ... Reacomodare usoara!

Cami, te-am citit la fluturasi si am zambit cand am vazut ca esti la fel de panicata ca mine in privinta bolilor si a celor mici, asa gandesc si eu cu gradinita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

mara, da, dar numai pana la 12, bine ca a acceptat ideea asa, avand in vedere esecul de anul trecut. Nici psiholoagei nu i-a placut ce i-am povestit de manifestarile de anul trecut.

Mi-a spus Ilinca_M. ca n-am facut decat sa dau o palma la un kkt, cu programul pana la 12, ca sigur o sa se acomodeze la program prelungit, dar eu am si asa emotii, plus ca, cu programul prelungit, mi-ar fi mai greu sa ajung la kinetoterapeut, unde e full de lume, si la psihoterapeut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor, am si eu nevoie de ajutor, poate stiti ceva despre asta: nasa Irinei e insarcinata in vreo 8-10 saptamani, a sangerat, a fost la medic si i s-a spus ca are un hematom sub sarcina, si asta e motivul pentru care sangereaza, sarcina momentan e bine. I s-a dat sa ia utrogestan si m-a sunat azi sa imi zica ca iar a sangerat. V-ati confruntat cu aceasta problema???oare va reusi sa pastreze sarcina???ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Fetelor, am si eu nevoie de ajutor, poate stiti ceva despre asta: nasa Irinei e insarcinata in vreo 8-10 saptamani, a sangerat, a fost la medic si i s-a spus ca are un hematom sub sarcina, si asta e motivul pentru care sangereaza, sarcina momentan e bine. I s-a dat sa ia utrogestan si m-a sunat azi sa imi zica ca iar a sangerat. V-ati confruntat cu aceasta problema???oare va reusi sa pastreze sarcina???ce stiti?

Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010
http://cutiutacubijuuri.blogspot.com

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"


Bebelusi, eu am avut sangerari la sarcina cu Leo. Eram panicata rau si in perioada cu pricina am schimbat 3 dr...Deci a fost cam pana pe la 4 luni.
Nici in ziua de astazi nu stiu cauza exacta dar daca nu are sangerari mari ci doar cateva pete nu cred ca e grav dar intotdeauna trebuie verificat.
Am avut tot felul de probleme in sarcina cu Leo ,am luat utrogestan toata sarcina, a fost mult stres cu col deschis pe la 6 luni....dar, dar am ajuns la 40 sapt, aveam contraxctii si nu se mai rupea apa...:) Deci pana la final a fost bine.
Sper ca si la nasa Irinei sa fie bine si sa continue sa ia pastilutele.
Deci daca sangereaza doar putin si nu e de culoare sangelui proaspat cred ca e ok.

" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Apropo de Leo :D
Pe 16 a implinit 1 an
Pfff, ce repede trece timpul. E un scump si un cuminte, asa copil cuminte eu nu am vazut . Merge in picioruse si deja incepe sa vorbeasca. Primul cuvant a fost "bravo" - "babooo", s-a autointarcat , ce mai...am baiat mare
Alice e si ea cuminte, mai are si ea toane, dar pe langa altii e un ingeras
Asta e, invidiati-ma, am copii cuminti si sper sa ramana asa si cand vor creste
Va pupacesc si va doresc toate cele bune


" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Vero,la multi ani fericiti lui Leo!

Selene,ti s-a spus asa pt ca nu apuci sa te dezmeticesti si sa faci mai nimic,ori tu mereu te plangeai ca ai nevoie de timp sa faci una alta,ca nu le poti face cu Daria in preajma.
Si David va merge tot la program scurt,pt ca nu mai doarme la pranz si nu am ce-i face..in plus nu am nici cu cine-l lasa si nici posibilitati sa-mi iau o bona,asa ca ne descurcam cum putem si noi.Si oricum el cat a fost la gradi a slabit f mult ca nu manca acolo,lua kreonu ala degeaba si io chiar am muncit sa ajunga cum este el acum si nu-mi convine sa mi se duca munca de luni de zile,asa in 2-3 sapt..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronica75

Apropo de Leo :D
Pe 16 a implinit 1 an
Pfff, ce repede trece timpul. E un scump si un cuminte, asa copil cuminte eu nu am vazut . Merge in picioruse si deja incepe sa vorbeasca. Primul cuvant a fost "bravo" - "babooo", s-a autointarcat , ce mai...am baiat mare
Alice e si ea cuminte, mai are si ea toane, dar pe langa altii e un ingeras
Asta e, invidiati-ma, am copii cuminti si sper sa ramana asa si cand vor creste
Va pupacesc si va doresc toate cele bune


" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi



Vero, pentru Leo!

Suuuper mesajul asta! Chiar te invidiem.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput